Pienipehmeä tubuttaa jälleen bdosittavia "parannuksia" käyttökelvotonjärjestelmä vindovsiin.
http://www.itviikko.fi/uutiset/2015/06/10/microsoft-pitaa-lomatunnelmat-aisoissa-korjatkaas-nama-kaikki/20157470/7
Ei lomaa witutinvajakeille
8
76
Vastaukset
- Windows_Erinomainen
Windows on siitä perin kummallinen käyttöjärjestelmä, jonka asennukset ja päivitykset ovat onnistunut minulla "tumpelollakin" 100%:sti!
Linuks taas ilmoitti milloin mitäkin ja uudelleen asennukset olivat arkipäivää...†- gergerg8sd8s
Tumpelo -sanan ei tässä tapauksessa tarvitse olla lainausmerkeissä. Kokeilepa sensijaan Linuxia, esim. Mintiä tai Ubuntua ja unohda ne linuksit (windows).
- prof-vin-mieli-ala
Myösit siis viimeinkin että olet tumpelo?
Hyvä asia koska siitä se mielenterveyden eheytyminen alkaa - vaikkakin pitkä on matka edessä!
Skitsofrenia tosin näyttää vaivaavan pahasti kun ensin kehut että kaikki onnistuu ja heti perään ettei siinä pienenpehmeän vindovsissa sitten kuitenkaan mikään onnistukaan?!
P.S. Kuis lomailu sujuu :D:D
Avaukseen linkitetyssä IT-viikon jutussa on kuvailtu yksi uhka hupaisasti:
”Windows-päivitys MS15-061 korjaa kuitenkin yhden haavoittuvuuden, jota on jo hyödynnetty hyökkäyksissä.
Hyökkääjän pitää päästä fyysisesti tietokoneen luokse ja hänellä on oltava kirjautumistunnukset koneelle. Tämän jälkeen hän voi muun muassa asentaa ohjelmia, katsella, muuttaa ja tuhota dataa tai luoda uusia tilejä täysillä käyttöoikeuksilla.”
Kotikoneen ääreen istahtaneella käyttäjällä on siis tuon haavoittuvuuden vuoksi mahdollisuus katsella ja jopa muuttaa koneeseen tallennettuja tiedostoja, mikäli hänellä on kirjautumistunnukset koneelleen. Luullakseni useimmilla on... Sitä paitsi tietokoneen hankkimisesta ei olisi kovin suurta hyötyä ilman tuota haavoittuvuutta, jota ilman koneella olevia tietoja ei voisi edes katsella. :D
IT-viikon toimittajalta oli jäänyt huomaamatta se pienen pieni yksityiskohta Microsoftin tiedotteessa, että kyseisen haavoittuvuuden vuoksi alemman tason käyttäjäoikeudet omaavan on mahdollista käynnistää koneessa haavoittumisen hyödyntämiseksi tehty ohjelma ja lisätä sen jälkeen omia käyttöoikeuksiaan tai tehdä uusia pääkäyttäjän tunnuksia. Se onkin jo jotakin aivan muuta kuin ilmeisen ’haitallinen mahdollisuus katsella koneella olevaa dataa’.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437387
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543673Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512984
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512882Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1881847- 471541