kun pitävät aamu ja iltahartauksia ortodoksisessa kirkossa?
Joko naiset ovat pappeina
uuuuuuuuuno
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Miksi eivät olisi? Olihan Jahvellakin vaimo.
Nainen voi ola joillekin pelkästään naimista varte. Aikamme nainen on varmasti paljon muuta ja valitsee itse kenen kanssa nai!
Vain koulutetut ja hoikat naiset voivat valita kenet naivat.Ja ne otka eivät ole käännynnäisiä tai eronneet, heidän pitäisi olla huoran asemassa viihdyttämässä kaikenlaisia epäonnistujia, mielenterveyshäiriköitä ja muita hulluja, rumia tai jälkeenjääneitä.
Ortodoksisessa yhteisössä on vielä feodaaliset tavat vallalla mitä tulee naisen ihmisarvoon.
No huh huh.
Naisena varmaan ymmärrät naisen paikan. Eli ei voi olla pappi. Mutta jos olet oikeasti miestä etsimässä, niin ei tarvitse olla missi. Mutta pitää ymmärtää että miehelläkin voi olla mahaa. Miksi naiset haluavat käyttää housuja?
Koska pylly paljaana on ikävän viileää juoksennella ympäri vuoden ja kesällä sinne menee kaikenlaisia höttiäisiä ja maantiepölyä.
Vähän perverssiä juoksennella ilman housuja.
Housuja on vaikka minkä kokoisille.
En etsi mutta on perin järkyttävää ja häiritsevää huomata millaisen turakot ja pervot pyrkivät puheille ja ehdottelemaan ja törkyileään jopa hengellisissä piireissä.
Nuo seurustelu asenteet näkyvät olevan ortodoksikirkossakin perin maallisiin perusteisiin ja asenteisiin sitoutuneita tosin ortodoksisella perinteellä höystettynä.
Vanhat miehet unohtavat mikä on kirkon ja kapakan ero ja usein senkin että ovat jo naimisissa.Tätä toki tapahtuu maailmassakin mutta kirkosta se soisi olevan poissa.
Joskus mietin että käyvätköhän nämä luostarin talkoo aktivitkin miehet jopa varatut tai naidut luostareissa siksi että heillä on joku likainen nunna fetissi taustalla joka ajaa filantropisen oloiseen käyttäytymismalliin.
Onkohan kukaan heistä nunnia lähennellyt koskaan kun kirkossakin varatut miehet vokottelevat yksinäisiä naisia?
Hei kuule "Ortodoksinainen", etköhän sinä oikeastaan ole se islamilaisen 2:s vaimo?
OIKEA ortodoksinainen ei nimittäin kirjoittaisi sinunlaista tekstiä.
Kyllä sinut tunnistetaan
Mikä ihmeen trolli täällä oikein häiriköi keskustelua tuollaisella vainoamisella.
On sitä ihmisillä kaikenlaisia pakkomielteitä kuin vahtia toisia kirjoittelijoita.
Vainoamisestahan voi saada rikostuomionkin.
Pitäiskohän sun nyt mennä tuonne suomi24 yleistä islamista palstalle jos haluat useamman vaimon itsellesi.
Vaikka mitäpä se muslimimies nyt eroaa tavallisesta pettäjämiehestä jolla on vaimo ja silti etsitään sänkyseuraa toisista naisista.Taudit tarttuu puolin ja toisin jokatapauksessa.
Tunnistetaan tai ei se ei taida nyt häiritä millään tavalla itse kirjoittelijaa enemmänkin sitä joka lukee niitä hänen kirjoituksiaan.
Narsistille häpeä on keskeinen kysymys joten narsisti pyrkiikin saattamaan vastapuolen häpeälliseen tilanteeseen.Mitäs sitten jos se ei toimikkaan alkaako se tyypillinen narsistinen raivo saada valtaa narsistissa.
Taitaapi saada eikä narsisti edes ymmärrä mitä on kristillisyys eihän katumuksellakaan puhuta toisten synneistä eikä mainita nimeltäkään eli tässä tulee dilemma kristinuskon kannalta.Mutta sehän ei olekkaan keskeistä narsistille uskonto on hänelle työkalu ei hengellinen vakaumus.
Toisaalta eihän tuo polygamia ole edes laitonta tietyissä kulttuureissa, jokaisen oma valinta ja onhan kristitytkin olleet moniavioisia.Ja ymmärrettävästi aikaisemmista viesteistä käy ilmi että narsistilla itselläänkin on noita sivusuhteita ja sen yrityksiä ollut pilvin pimein hyvinkin tavallista että narsisti syyttää niistä toisia ihmisiä koska on kyvytön näkemään omassa käytöksessään virheitä.
Eivät edes diakoneina.
Mutta hartauksia voi pitää kuka tahansa maallikkokin. Muoto on vain eri.
Ortodoksisessa kirkossa on naisdiakoni jopa palkattunakin eikä ole pappi.
Kertoisitko ystävällisesti: missä seurakunnassa?
Tietääkseni ei vihitty missään vihitty naisdiakonia Suomessa.
Ortodoksisessa kirkossa on naisdiakoni jopa palkattunakin eikä ole pappi.
Mitä tarkoittaa seuraavat sanat? eikä ole pappi ?
Eli ei kuulu papistoon eli on silloin tavallinen diakoni ja diakonityöntekijä.
Diakoniatyöntekijä eli diakonia tai tässä tapauksessa diakonissa.
Googlaappa ort. diakonia ja sieltä pitäisi ilmestyä naisiakin mukaan.
Diakonina hänestä ainakin rahvaat puhuvat seurakunnassa.