Vimpeli elättää tämmöistäkin johtajaa.

pohjanmaan uutisissa oli tänään juttu Vimpelin kirjastosta. Siellä haastateltiin jotain peikkoa jonka titteli oli kirjastotoimen johtaja!
Tämmöinenkin saa palkan sinun rahoista ja työhuone on alajärven kaupungintalolla. Kyseinen akka puhui kauniisti Lehtimäen kirjaston itsepalvelumeiningistä mutta ei puhunut mitään siitä miten lähellä Lehtimäen kirjaston lakkautus oli vuosi sitten.

Mitä Vimpeli tekee kirjastotoimen johtajalla?
Vimpelin kunnan päättäjät ovat toimineet menneinä vuosina todella ala-arvoisesti
996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei mitään potkut välittömästi tälle kirjastontoimenjohtajalle

Äänestä

Niinpä välilliseti elättää kuten muitakin talkkarista sossuntätiin. Onneksi sivistysoimi on Alajärven heiniä eli heidän kukkaroaan rokottaa eniten kun naapurikaupunki hallinnoi sivistystoimea. Ikävä että nimitetään naista netissä peikoksi, ei ole kirjoittaja(miehellä) kanttia omin nimin saitilla ihmetellä. Joskus tuntuu ettei nämä nettiviisaat ihan tajua kuntien organisaatiota. Tällä turhalla johtajalla on vastuu talousarvion tekemisestä ynnä muusta jota paperinsiirtelyksi joku voi kuvitella ja josta tavan lainaajalla ei ole haisuakaan.

Äänestä
  • Eiköhän ne kulut jyvitetä siten, että Vimpelikin saa osuutensa.

    Äänestä

Tyypillistä alajärvistä lessumieskantaa on.
Ei voi hyväksyä naista johtavaksi kun itse on nolla.

Äänestä
  • Eikähän asia ole niin tämmöseet kirjastojohtajat eivät ole todellisia johtajajia merkonomi tausta siitä ei tule ikinä johtajaa tekemälläkään ensinnäkkään tämä on valitettavasti uimamaisterivirka, tällääset paskonjohtajat tarvii vaan sieviläistä kenkhää perseelle turhaa kulöuttavat vähääsiä kunnan euroja

    Äänestä

  • Meillähän on täällä kuntajohtajina merkonomeja ja teknisellä useampi päivähoidossa oleva! Omat valtuutetut ei niitä pois saa, mutta uusi kunta saanee. Toivottavasti pian liitosuutisia....

    Äänestä

  • lessujohtaja kirjoitti:

    Eikähän asia ole niin tämmöseet kirjastojohtajat eivät ole todellisia johtajajia merkonomi tausta siitä ei tule ikinä johtajaa tekemälläkään ensinnäkkään tämä on valitettavasti uimamaisterivirka, tällääset paskonjohtajat tarvii vaan sieviläistä kenkhää perseelle turhaa kulöuttavat vähääsiä kunnan euroja

    No noita kyvyttämiä "ns johtajia siellä on kunta väärällään". Ei yhtään ammattinsa osaavaa ole missään osassa kuntaa. Luullaan että ollaan isoja pomoja. Mutta ei olla. On lopetettu ambulanssit, vuodeosasto, ja nyt ajetaan jätehuolto Vimpelin osalta alas. Ei niemi mikään johtaja oo ensimmäisenä pihalle ja perässä kaikki muutkin luulosairaat.

    Äänestä

Näistä mielipiteistä päätellen kaikki Järviseudun kuntien kirjastot voidaan sulkea. Lestadiolaiset eivät tarvitse maallisia kirjoja, kuntalaiset eivät tarvitse sivistystointa, jotkut ihmiset eivät siedä edes kirjaston virkailijoita ja joillekin kirjat ovat liian kalliita...

Ei ihmetytä, että Järviseutu on taantunut henkisesti, taloudellisesti ja sivistyksellisesti viimeiset kolmekymmentä vuotta. Ei kukaan nuori ole niin pöljä, että jää asumaan ahtaalle paikkakunnalle. Ei yksikään nuori opiskelun jälkeen palaa, koska ei ole työpaikkoja. Ei kukaan perusta yritystä, koska äijänkäppänät huutelevat jo työväen ulkonäöstä.

Ei kukaan viitsi edes tulla käymään noissa kunnissa...

Äänestä
  • kriisikunnalla menee todella huonosti, yhtään miljonääriä ei enään ole verotilaston mukaan, kun katselin viimeistä verotilastoa verotoimistossa , ihan surkeeta ennen aina kirjoitettiin etelä-pohjanmaan kuntien rikkaista, voi olispa sitä ajat ennen täälläkin oli miljoonatulorajan ylittäjiä, nyt vaan rupusakkia, kukahan miljoona omistaja muuttas kriisikuntaan voitas taas sanoa, on täällä miljonääri

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tänääntelkkarissa kirjoitti:

pohjanmaan uutisissa oli tänään juttu Vimpelin kirjastosta. Siellä haastateltiin jotain peikkoa jonka titteli oli kirjastotoimen johtaja!
Tämmöinenkin saa palkan sinun rahoista ja työhuone on alajärven kaupungintalolla. Kyseinen akka puhui kauniisti Lehtimäen kirjaston itsepalvelumeiningistä mutta ei puhunut mitään siitä miten lähellä Lehtimäen kirjaston lakkautus oli vuosi sitten.

Mitä Vimpeli tekee kirjastotoimen johtajalla?
Vimpelin kunnan päättäjät ovat toimineet menneinä vuosina todella ala-arvoisesti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu