Tuli iltaankin tietokonearvonta. Kuinkas ollakkaan, ei näy samoja numeroita peräkkäisissä arvonnoissa kuin nimeksi. 7 samaa hyvin hyvin harvoin kun aikaisemmin oli kuulemma täysin normaalia, että 10 (kymmenenkin samaa numeroa esiintyi riveissä) ja niitä tosiaankin esiintyi melkolailla jokaisessa ainakin 6-7. Ihmiset vissiin alkoivat veikata niin ja voittoja tuli liikaa. Mentiin tietokonearvontaan ja eipä näy pahemmin. Yks kaks jälleen muuttui vaikka vuosikaudet päivittäin oli samoin. Mikäs nyt on selitys näiltä ns "asiantuntijoilta", jotka puolustelevat todennäköisyyksiänsä täällä? Tämä koskee siis peräkkäisiä arvontoja eli esim. eilistä päivää ja iltaa jne.
Eipä näy enää samoja numeroita peräkkäisissä....
etnäin
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kenossa arvotaan satunnaisesti 20 numeroa 70 numerosta. Jos tuo ei riitä ymmärtämään, niin sinulla menee aika helvetin heikosti.
Väännetäänkö rautalangasta? Perättäisissä arvonnoissa voi aivan hyvin olla KAIKKI samat numerot. Se on toki todella, todella epätodennäköistä. Voi olla, ettei yhtään samaa ole, sekin on epätodennäköistä, mutta mahdollista. Kuten sanoit, näin ei yleensä käy, olet ihan oikeassa. Nyt kerrankin kävi niin, vastaavaa tuskin ihan heti tapahtuu uudestaan todennäköisyyksien takia. Tietysti niin voi tapahtua vaikka 7 kertaa putkeen, mutta se alkaa olemaan jo erittäin epätodennäköistä.
Todennäköisintä on, että jotakuinkin puolisen tusinaa samaa numeroa esiintyy perättäisissä arvonnoissa - mikä ilmeisesti vastaa aika pitkälti sitä todellisuutta.
"Yks kaks jälleen muuttui vaikka vuosikaudet päivittäin oli samoin"
Tämä nimenomaan kertoo siitä, että jotain astetta epätodennäköisempää on tapahtunut. Jos kävelet kadulla kotoa lähikauppaan vuosikausia ilman, että mitään erikoista tapahtuu, niin tarkoittaako se sitä, että koskaan ei voisi tapahtua mitään erikoista? Epätodennäköinen tarkoittaa epätodennäköistä, eli juuri sitä, ettei sitä tapahdu yhtenään. Eikö tämän pitäisi olla jo varhaisteinille päivänselvää?
älä selitä
Aina voi esittää todisteita kusetuksesta. Kumma kyllä, ei ole näkynyt. Idiootit vaan heiluttaa käsiään, kun ei pysty mitään perustelua antamaan. Se, ettet ymmärrä yksinkertaisia asioita, on todiste ainoastaan sinun hitaudestasi.