Elämisen haasteet

Sattui aamulla silmään Ruotsalainen Elämisen haasteet ohjelma. Missä käsiteltiin Islamia ja sen johdosta johtuvaa itsesensuuria, mitä mm. Ruotsissa on jouduttu tekemään kulttuuria ja uskontoja käsittelevissä näyttelyissä, missä mm. oli jouduttu leikkelemään Theo van Goghin tekemä submission elokuva yhden ainoa imaamin toiveita kuunnellen. Elokuva nousi tietoisuuteen juuri ohjaajan jouduttua murhan kohteeksi elokuvan julkaisun jälkeen.



http://areena.yle.fi/1-698903



Lähinnä vain itselläni nousee mieleen mitä tahansa uskonto kohtaan (joka yrittää valloittaa itselleen koskemattomuuden) nousee lähinnä tarve karttelemiseen. Jos kerta uskonta/uskontoja ei saa kritisoida. On silloin parempi ettei uskontoja ole.

Kirkkojen, moskeijojen, synagogien. Sekä kaikkien uskonnollistenn rakennusten ja oppikirjojen päälle olisi hyvä laittaa asianmukaiset varoitustarrat uskontojen ehdottomuudesta "Kritisointi kielletty" ja tarpeeksi kovat lait, ettei varmasti kukaan niitä kritisoisi. Tai paremmin, ettei kukaan niihin ensinnäkään koskisi.

Lähinnä vain siis ajan sitä takaa, missä menee uskonnon kritisoimisen rajat. Imaami oli toivonut koko elokuvan bannaamista. Mutta virasto oli suostunut osaan kohtien poistamisesta. Mutta vain muutama taho päätti mitkä olivat riittävät syyt sensuurille.

Kuka ja mikä päättää milloin uskonnon kritisoimisen hyvät rajat menevät rikki?

Ja mitä se mahtaa lopulta aiheuttaa länsimaissa Islamille, jos siitä ei ole lupa puhua tai kritisoida nykyaikana...

Ei ainakaan mitään hyvää...

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UrbanLegends

      Uskovaisilla tuntuu aika usein olevan tarve, ettei heidän uskontoaan saisi kritisoida, vain muiden uskontoa. Jos sille tielle lähtee, se on loputon. On aina lisää, mikä loukkaa. Mitä ei saa sanoa, mitä ei saa tehdä. Ja aina lisää, mitä kaikkien muidenkin on noudatettava, vaikka eivät uskoisikaan.

      Vaikeneminen on pahasta mielestäni. En tiedä, missä raja menee, mutta ainakaan se ei voi mennä siinä, että koko yhteiskunta elää uskontokonservatiivien ehdoilla.

      Minusta on vähän erikoista, että kun satunnainen uskovainen haluaa elokuvan bannattavaksi, niin sitä leikellään. Tuollaiseen leikkiin ei ole hyvä lähteä.

      Eihän siihen rajaan tarvitse valmista vastausta toisaalta ollakaan, vaan siitä on hyvä avoimesti keskustella ja etsiä sitä tasapainoa. Yksi ulottuvuus muiden joukossa on mielestäni se, miten uskovainen suhtautuu toiseen uskovaiseen. Jos kristitty voi pilkata muslimia tai muslimi kristittyä, ei kumpikaan silloin voi vaatia itselleen parempaa kohtelua tai koskemattomuutta pilkasta. Toinen se, miten paljon haluaa muille vyöryttää omia sääntöjään. Jos uskovainen voi vaatia muita elämään omien käsitystensä mukaisesti, ei hän voi vaatia itselleen erityiskohtelua, jos jonkun muun tavat vyöryvät hänen omiensa yli, vaan silloin on alistuttava keskusteluun ja kompromisseihin.

      Ongelmat olisivat huomattavasti vähäisemmät, jos ihmiset pystyisivät myöntämään, että itse voi elää tavallaan mutta toisen on annettava elää hänen tavallaan. Jos elokuva loukkaa, sitä ei tarvitse katsoa. Jos haluaa rukoilla, se ei edellytä ei-uskovaistenkin osallistumista.

      • Uskovaisten yksi pahimmista ominaisuuksista on se että heidän mielestänsä he saavat syrjiä toisia vastaan raamatunsa mukaisesti mutta kyseenalaistamalla heidän oikeuttansa syrjimiseen he tuntevat olevansa syrjittyjä ja pitää sitä hyökkäyksenä itseänsä kohtaan.

        Luin aikoinaan siitä miten liittoutuneiden vallattaessa natsien pitämän keskitysleirin jälkeen oli tapaus missä eräs erittäin riutunut vanki meni sotavangiksi jääneen natsiupseerin luokse ja sylkäsi häntä päin, mies oli niin riutunut että vaikka sylki upseeria naamalle niin sylki vain valahti natsiupseerin kiillotetuille nahkasaappaille ja tästä tuohtunut natsiupseeri tokaisi vain tyyliin "jotain rotia tähän nytten, ole ihmisiksi"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      163
      3204
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      501
      2665
    3. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      37
      1427
    4. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      101
      1359
    5. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      22
      1201
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      1109
    7. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      303
      1018
    8. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      120
      998
    9. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      47
      996
    10. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      35
      911
    Aihe