"Lama on hyvä hetki leikata"

Tunnettu valtiovarainministeriön virkamiesten sanonta pöhöttyneen julkisen sektorin leikkaamiseen.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

VIRKAMIEHISTÄ ja hallinosta voitaisiin henkilöstö hyvin puolittaa nykyisestä näin ensimmäisessä aallossa. Pientä suoraviivaistusta, karsintaa ja tietoteknistä apua päätöksiin ja mietintöihin.

Äänestä
  • Mitä sitä aivan suotta nyt aletaan pihtailemaan.
    Lopetetaan julkisen sektorin palvelut heti vallan kokonaan.
    Ja ulkoistetaan julkisen sektorin tuottavimmat toiminnot samantien.

    Suomalaisia vähäosaisia ihmisiähän tuossa prosessissa kyllä sitten hiukan menehtyy.Mutta mitä sitten.
    Päästään tuosta perseaukisesta roskasakista nyt kumminkin todella helposti ja halvalla eroon lopullisesti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


leikkaaja__ kirjoitti:

Tunnettu valtiovarainministeriön virkamiesten sanonta pöhöttyneen julkisen sektorin leikkaamiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu