Taas Helppokatsastus, tarjous

Tarjous olisi nyt Helsingissä 29 € ilman päästömittauksia. Aika halpaa, mutta pitääköhän useompien eli 50% asiakkaista käydä siellä kaksi kertaa, muuten on liian tuottamatonta?
4114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei, noin joka neljäs asiakas käy uudelleen, valtakunnallinen hylkäysprosentti on n. 25 %. Toki sen jälkitarkastuksen voi mennä suorittamaan toisellekin asemalle. Tiesitkö että sekin on ollut mahdollista jo melkein vuoden verran?

Äänestä
  • Tiedän sen, itsekin tein niin viime vuonna heinäkuussa. Muutoskin alkoi kai 1.7. 2014.
    Pikkuisen tahallaan johdin harhaan avauksessani. Aikaisemmin tuo katsastusaseman vedätys olisi ollut mahdollista, siksi lakia jälkitarkastuksesta on muutettu, jotta turhia hylkyjä ei tehtäisi.
    Innostuin itsekin etsimään netistä tilastoja hylkäyksistä. Kyllä kai se 25 % on aika oikea, eli korkea on luku.
    Muuten, noin vuosi sitten löyty jonkun iltasanomien tai iltalehden linkki asemakohtaisiin hylkyprosentteihin. Se oli Trafin tekemä. Lapissa oli helpointa saada auto läpi katsastuksessa. Pääkaupunkiseutu oli tarkimpien katsastusasmien seutua. Itsekin olin vuosikausia katsastanut kotini lähellä alle 1 km päässä auton, ja tilastoista huomasin että asema oli Suomen 10 vikoja löytävimmän aseman joukossa. Viime vuonna katsastusmies löysi pari vikaa (korjauskehotus) joista toinen oli selvä virhe: Ei tajunnut nopeasti tutkien sumuvalojen katkaisijani toimintaa (on 3-asentoinen) vaan ilmoitti että polttimo on palanut takaa (toimihan se, kun laittoi katkaisijan asentoon etu+takasumuvaloille). Toinen vika oli oikeastaan kauneusvirhe, joka ei maalla katsastaessani ollut todellakaan huomautuksen arvoinen, kun sitä erikseen kyselin ennen jälkitarkastukseen menemistä. Kyllä TRAFI:n ohjeissa on tulkinnanvaraa.

    Äänestä

Katsastuksen saa samaan hintaan muiltakin ketjuilta (paitsi riistohintainen A-katsastus) jos vaan valitsee päivän ja kellonajan oikein. Perjantai ja aamu-kahdeksan ruuhkatunnit on aina kalleimpia. Itse kävin torstai-aamupäivällä juuri tuohon 29 € hintaan.

Jälkitarkastuksen voi tosiaan hoitaa toisella asemalla, kuten edellä jo kerrottiin, joten sen varaan asemat eivät voi hinnoitteluaan laittaa. Trafi myös seuraa hylkäysprosentteja jatkuvasti, joten niissäkin on hyvin vähän sooloilun varaa. Joskus se tosin johtaa pakkohylkäykseen, jotta asema ei joudu erityistarkkailuun liian pienen hylkäysprosentin takia.

Äänestä
  • Oletko muuten kuullut huhuja (aika vanha juttu) katsastuspaikoista, jossa olisi jotain järkättyjä kärryjä katsastuksessa, jotta ne voitaisiin hylätä, ja tällä tavoin saada tilastot kohdalleen, jotta TRAFI ei älähtäisi? Onkohan tämä totta.
    Voisihan tilastoihin pystyä jotenkin vaikuttamaan oikein pienillä asemilla, mutta tämä menetelmä tuntuu mielestäni aika mahdottomalta käytännössä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helllpppooo kirjoitti:

Tarjous olisi nyt Helsingissä 29 € ilman päästömittauksia. Aika halpaa, mutta pitääköhän useompien eli 50% asiakkaista käydä siellä kaksi kertaa, muuten on liian tuottamatonta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu