Armeija pelottaa minua

olenvitunpaskahousu

en mene armeijaan koska en uskalla.
en uskalla koskea aseeseen.
en uskalla pedata punkkaani.
en uskalla yöpyä metsässä.

olen paskahousu ja menen mielumnin kirpparille hoitamaan "velvollisuuteni".Voin mennä myös kirjastoon istuskelemaan ja hyllyttämään ilkka remeksen kirjoja hyllylle.Minua pelottaa kun tulee kutsunnat.

4

327

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Funtsis

      Silloin ei pidäkään mennä armeijaan. Mitä järkeä olisikaan pakottaa sellainen mies sotimaan, jota pelottaa ja joka ei sen vuoksi pystyisi täyttämään tehtäväänsä? Sitä varten meillä on näitä sankareita, jotka uhoavat menevänsä heppi tanassa maataan puolustamaan, että he saavat tehokkaina taistelijoina jotain aikaankin.

      Sodan ajan vahvuuden ulkopuolelle jää maassamme miljoonia ihmisiä, joista tasantarkkaan löytyy tehokkaampi vaihtoehto niille, jotka eivät uskalla. Onhan maassamme paljon hyväkuntoisia urheilua harrastavia naisiakin ja naisia, jotka harrastavat ammuntaa, taikka metsästystä, joten miksi ihmeessä heille ei voi luovuttaa rapakuntoisen ja huonosihtisen miehen asetta? Se, että heillä ei ole motiivia, ei ole syy. Eipä ole monella miehelläkään. Jos maata pitäisi puolustaa motiiviton, rapakuntoinen ja aseenkäyttöä osaamaton kyrvällä varustettu pelkuri, taikka motiiviton, huippukuntoinen pillulla varustettu ammuntamestari, kumman valitsisit, ja kumpi pitäisi pakottaa taistelijakoulutukseen?

      • sivaritosimies

        Näitä naisia ei anneta armeijan tehtäviin, koska he ovat tärkeitä parittelun toteuttajia sivari-sankarien kanssa sillä aikaa kun te paskakasat olette korsuissanne itkemässä että raiskaa mua vielä lisää, ihana ryssä.


    • näinnäin

      Armeijasta ei ole mitään hyötyä. Päinvastoin, kallista yhteiskunnalle kallista yksilölle. Turhuutta menee sekin, itselläni vuosi ja kertausta päälle. Erosin reservistä ja nyt siis sivari. Johtajan tehtävissä työnantajan roolissa ja sivari on kova sana työnhakijana.

      • duupel

        Kävitkö jo täydennyspalveluksen ?
        Jos et ole käynyt sitä, kuulut vielä täysin normaalisti reserviin.
        Pelkkä paperien lähettäminen ei riitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      75
      6004
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      79
      4850
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4422
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4172
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3781
    6. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      4
      3509
    7. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      88
      2543
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2503
    9. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2399
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      45
      2129
    Aihe