Hallitus valmis ottamaan lisää pakolaisia

Italiasta ja Kreikasta. http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1434070999205.html
Australian käyttämät keinot ovat ainoat oikeat eikä Australiaa ole niiden keinojen takia suljettu pois mistään.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ei lisää vaan sisällyttämällä nykyiseen. Se on hallituksen kanta ja punavihreet saa inistä omiansa

Äänestä

Miten Persut ja Halla-Aho voivat tukea tällaista politiikkaa ? Onko nyt niin että kaikki käy kunhan Soini ja kumppanit saavat kekkuloida ministereinä 4 vuotta ?

Äänestä

  • 32et456y kirjoitti:

    Tämä on hallituksen kanta ja punavihreet saa edelleen keksiä omiansa http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1434075798603.html

    Juuri sanottiin uutisissa että Suomi joutuu nöyrtymään jos komission ehdotus menee läpi määräenemmistöpäätöksellä EU:ssa..

    Äänestä

  • sfjsz kirjoitti:

    Juuri sanottiin uutisissa että Suomi joutuu nöyrtymään jos komission ehdotus menee läpi määräenemmistöpäätöksellä EU:ssa..

    Jos ei pampuille siellä kelpaa että Suomi osallistuu taakanjakoon niin haistakoon paskat sitten

    Äänestä

Onneksi PS on hallitusessa niin loisien määrä ei kasva. Vihervasurit ottaisi kaikki paskiaiset vastaan.

Äänestä

Välimeren yli tulee rikollisia elukoita, suurin osa on vaarallisia rikollisia elukoita.
Näitäkö nyt Suomeen.
Haistakaa neeekerin paska.

".....Siirtolaisvirroista on tullut mafialle tuottoisaa liiketoimintaa.

Italia on vedonnut toistuvasti Euroopan Unioniin saadakseen apua siirtolaistilanteen hallitsemiseen. Maahan tuli viime vuonna 170 000 maahanpyrkijää ja tänä vuonna määrän odotetaan kasvavan tuntuvasti.

Italian yleisradioyhtiö RAI:n mukaan siirtolaisten asuttamiseen on osoitettu niin suuri määrä julkisia varoja, että mafia on nähnyt siinä mahdollisuuden.
– Vastaanottokeskukset ovat yksi tärkeimmistä tulonlähteistä mafialle, mafiatutkija Lirio Abbate sanoo RAI:n haastattelussa.

Äänestä

Terveisiä Kreikasta! Kyllä taas oli maailmankuvaa avartava matka. Lähes joka yö tuli Turkista kumivenelasteittain "pakolaisia", jotka olivat pukeutuneet viimeisen muodin mukaisiin merkkivaatteisiin. Eräs kreikkalainen kertoi, että nämä ovat Irakin, Afganistanin, Iranin ym. maiden rikkaita, jotka eivät syystä tai toisesta saa passia, mutta haluavat päästä maasta pois. Hän sanoi myös, että mitä kreikkalaiset voivat tehdä, eivät he voi näitä ihmisiä ampumaankaan ruveta. Kyllä on maailmassa tällä hetkellä paljon mätää.

Äänestä
  • Ei ihme että siellä on maat paskassa kunnossa kun heikoimmat jää ja vahvimmat lähtee elintasoloisimaan

    Äänestä

  • Niinpä. Enemmistö oli nuoria 20-30 vuoden ikäisiä miehiä. Kreikkalaislähteen mukaan he haluavat päästä Hollantiin. Herää vain kysymys, mitä he aikovat siellä tehdä. Tuskin ainakaan mihinkään orjatöihin aikovat ryhtyä. Olisiko niin, että heillä on rahaa siirrettynä johonkin länsimaiseen pankkiin, jonka turvin voivat sitten jatkaa elämäänsä.

    Äänestä

  • No, viekää takaisin. Helppo ratkaisu. Israel hoiti asian siten, että teki sopimuksen joidenkin Afrikan maiden kanssa siitä, että tulokkaat lennätetään saman tien takaisin ja yleensä ne katoavat vähin äänin noista paikoista, joten Israelin kanssa sopimuksen solminut maa ei joudu asiasta sen enempää edes kantamaan huolta.

    Edellinen johtaa myös siihen, että turha ramppaaminen EU:n ja Afrikan välillä loppuu. Asia on nimittäin niin, että tuo ihmissalakuljetus ei ole halpaa hommaa. Afrikkalaisilta kuulemma peritään tuhansia euroja ja Syyriasta on kantautunut tietoa, että on peritty perheiltä jopa kokonaisen talon myyntihintaa vastaavia summia rahaa matkasta Eurooppaan.

    Kun porukka palaa takaisin kotikonnuilleen koko omaisuutensa tuhlanneena, loppuu se turha jolkkottelu joko siihen, ettei ole rahaa tai sitten siihen, että nämä toimivat esimerkkinä siitä, miten hommassa voi käydä. Myisitkö sinä talosi ja tekisit edellä mainitulla tavalla, jos on 80% mahdollisuus, että palaat takaisin rahattomana ja elinikäiset säästösi tuhlanneena? Ehei. Sen vuoksi Australiaan ei olekaan enää tulokkaita.

    Eu voisi tehdä samoin, mutta se ei tee. Miksi? Siksi että se haluaa ne tulokkaat. Mihin järkeilyyn tämä perustuu, sitä ei tiedä kukaan. Kukaan ei oikeasti tiedä, mitä ne juonivat tuolla 3000 kilometrin päässä Brysselissä ja mihin tällä valtaisalalla ihmisten muuttoaallolla pyritään. Ehkä ne haluavat laskea palkat ja elintason Afrikan tasolle Euroopassa? Ei tämä mikään pakolaisaalto ole vaan kansainvaellus ja historiassa kansojen siirtyminen on tunnetusti ollut levotonta aikaa. Kummallista kyllä, täällä leviteään kädet ja annetaan aaltojen pyyhkiä valtiot olemattomiin. Ehkä se on se EU:n tavoite? Pyyhitään lopullisesti kansallisvaltiot olemattomiin, joten on helpompaa hallita ristiriitojen repimää hajannaista Eurooppaa?

    Äänestä

  • aina-mun-pitää kirjoitti:

    Niinpä. Enemmistö oli nuoria 20-30 vuoden ikäisiä miehiä. Kreikkalaislähteen mukaan he haluavat päästä Hollantiin. Herää vain kysymys, mitä he aikovat siellä tehdä. Tuskin ainakaan mihinkään orjatöihin aikovat ryhtyä. Olisiko niin, että heillä on rahaa siirrettynä johonkin länsimaiseen pankkiin, jonka turvin voivat sitten jatkaa elämäänsä.

    Väestö uusiutuu niin nopeasti Lähi-idässä ja Pohjois-
    Afrikassa, että muutama miljoona 20-30-vuotiasta poismuuttanutta miestä ei missään näy eikä kuulu. Täällä sen sijaan näkyy ja kuuluu.

    Hyvä juttu tässä on se, että jossain vaiheessa käy kuin sille kuuluisalle kamelin selälle. Tämä ilmiö/homma/järjestely ei ole kestävää politiikkaa. Tulijat eivät muutu eurooppalaisiksi yhdessä eivätkä toisessa sukupolvessa. Sen sijaan tulijamäärien noustessa alkaa myös Eurooppa muuttua ja kun tulijoita on tarpeeksi ja he kerääntyvät yhteen, se on Eurooppa, joka muuttuu lopulta ratkaisevasti, eikä enää muuta tulijoita. Tämä kehityssuunta on jo nähtävissä Hollannissa.

    Hyvän asian edellisestä tekee se, että EU:lta katoavat viimeisetkin rippeet menestyä maailmanmarkkinoilla ja mitä siitä seuraa, kun ei ole varaa elättää paisuvaa väestöä? Tämä hulluus rojahtaa oman mahdottomuuteensa, eikä se tule enää ikinä nousemaan sieltä ylös. Kiina on kiistattomasti nouseva maailmanmahti, jonka pelkät patenttihakemukset ovat vuositasolla suuremmat kuin Euroopan ja USA:n yhteensä. Tämä johtuu siitä, että Euroopassa patenttimäärät laskevat. Siinähän sitä jaetaan sitten sitä rikkautta ja iloa, kunhan tämä EU:n ajama politiikka ajaa karille.

    Japani lienee toinen menestyjä; ei ole ottanut kuuleviin korvinsakaan juttuja siitä, miten siirtolaisuus pelastaa maan vanhenevan väestön. Sen sijaan Japani on valinnut toisen tien ja vie teknologista kehitystä kiihtyvällä vauhdilla eteenpäin ja kehittää robotisaatiota ja vanhustenhuollon automatisaatiota. Selvää on se, että tuo tie tuottaa voittoa ja rikkautta ja tehostaa Japanin taloutta. Mitä sen sijaan kouluttamattomaan manuaaliseen työvoimaan uskova EU tekee, on edellisen valossa täysi haaksirikko.

    Eu on mennyttä kalua. Paetkoon ne, jotka voivat. Ainoa maa, jonka talous kasvaa, on Saksa. EU on Saksan projekti, viimeinen epätoivoinen yritys luoda vahva keskusvaltio, joita Saksalla on ollut useita kuluneen 1500 vuoden aikana. Näillä eväillä ja näillä näkymillä se tulee jäämään myös viimeiseksi. Mitään Saksaa tai Eurooppaa tai yhteisiä hallittavia ei tämän järjettömän yhteiskuntapoliittisen tien päässä kajasta.

    Äänestä

  • Kun yhdelle pienelle saarelle tulee lähes joka yö kymmeniä "pakolaisia", ei taida Kreikalla olla resursseja heidän palauttamiseksi kotimaihinsa. Miksei media kerro meille tästäkään asiasta? Nämä ihmiset, joita näimme, eivät tosiaankaan näyttäneet mitenkään hädänalaisilta, päinvastoin. Kastuneet merkkivaatteet, kumiveneet ja upouudet pelastusliivit jäivät lojumaan rannalle. Aivan kuten kirjoitit, joku suunnitelma tähän varmaankin sisältyy.

    Äänestä

Voisiko suomesta vaikka romaneja laittaa turvapaikan hakijoiksi italiaan, saisi vähän kulttuuria sinne lisää.

Äänestä

Orpo aloitti sisäänlappaamisen.perkele,kuinka oikeassa voi olla.
Eu päättää nyt

Äänestä

miksi muiden euroopan maiden ei tarvii maksaa asuntoja ja antaa rahaa elämiseen?

Äänestä
  • Koska Halonen ym. suvakit liian kauan vallankahvassa.

    Äänestä

Suomen päättäjillä ei vieläkään - talousahdingosta ja karvaista kokemuksista huolimatta - ole selkärankaa vastustaa EU:n kaavailemaa järjetöntä taakanjakopakotetta.

Minne se päättäjien järki on kadonnut? Jos esimerkiksi kaupungin vesijohtoverkostossa on putkivuoto ja vettä tulvii kaduille, ei vedelle aleta kaivaa sivuojia tulvan jakamiseksi laajemmalle alueelle, ei liioin vähennetä putkiston painetta tulvan hidastamiseksi, vaan tylysti mutta järkevästi tukitaan se vuotokohta. Se on ainoa ratkaisu tässä "siirtolaisongelmassakin".

Suomesta ei näköjään kansan etuja ajamaan kykeneviä löydy...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kepu_Pettää_AINA kirjoitti:

Italiasta ja Kreikasta. http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1434070999205.html
Australian käyttämät keinot ovat ainoat oikeat eikä Australiaa ole niiden keinojen takia suljettu pois mistään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu