Saksalainen julkaisu "Deutsche Wirtschafts Nachrichten" kirjoittaa haastattelusta, jonka julkaisun toimittaja on tehnyt slovakialaisen taistelijan kanssa, joka Itä-Ukrainassa taistelee venäjämielisten puolella. Haastateltu kertoi, ettei Itä-Ukrainassa ole minkäänlaisia Venäjän joukkoja, mutta paljon vapaa-ehtoisia EU-maista.
Venäjä auttaa kapinallisia ainoastaan poliittisesti ja moraalisesti, kertoi haastateltu. Lisäksi Venäjä toimittaa alueelle humanitaarista apua, mikä on tällä hetkellä huomattavasti tärkeämpää kuin aseet.
Tällaisista asioista Suomen tiedotusvälineet eivät kerro, mutta niistä voi lukea suomenkieliseltä nettisivulta fi.sputniknews.com
EU:n kansalaisia sotimassa Ukrainassa
14
59
Vastaukset 14
- En_usko
Mietipäs Sakari, miten luotettava ja puolueeton tämä Kremlin omistama nettisivusto fi.sputniknews.com on..
- Sakar42
En minä mieti, toistan vaan Kremlin antamat tiedot.
Saan sillä vähän voitakin leivän päälle, yritä sinäkin. - Ikävääon
Sakar42 kirjoitti:
En minä mieti, toistan vaan Kremlin antamat tiedot.
Saan sillä vähän voitakin leivän päälle, yritä sinäkin.Ymmärrän. Ikävää, jos Sakarilla menee taloudellisesti niin huonosti, että on pitänyt alkaa Kremlin asiamieheksi.
- Pitkäaikaistyötön
Sakar42 kirjoitti:
En minä mieti, toistan vaan Kremlin antamat tiedot.
Saan sillä vähän voitakin leivän päälle, yritä sinäkin.Paljonko he maksavat? Olen pitkäaikaistyötön ja minäkin olen valmis kyllä kirjoittamaan mitä tahansa propagandaa ja potaskaa, jos siitä maksetaan tarpeeksi.
Miten trolliksi pääsee? "Mietipäs Sakari, miten luotettava ja puolueeton tämä Kremlin omistama nettisivusto fi.sputniknews.com on.."
Uutinenhan on peräisin saksalaisesta lehdestä, joten kyse ei ole sputniknewsin luotettavuudesta.Ikävääon kirjoitti:
Ymmärrän. Ikävää, jos Sakarilla menee taloudellisesti niin huonosti, että on pitänyt alkaa Kremlin asiamieheksi.
Kyse ei ole Kremlin uutisesta, vaan saksalaisessa lehdessä olleesta uutisesta. Jos et usko tietoihin, niin syytä Saksaa ,äläkä Venäjää.
- höttöä
Sakari42 kirjoitti:
Kyse ei ole Kremlin uutisesta, vaan saksalaisessa lehdessä olleesta uutisesta. Jos et usko tietoihin, niin syytä Saksaa ,äläkä Venäjää.
Tarkoitin yleisesti ottaen tuota sputniknews-sivustoa. Se on Kremlin omistama sivusto, joka ei julkaise Venäjän valtapolitiikkaa kritisoivia artikkeleita.
- TottakaiUkrainaaautetaan
Sakari42 kirjoitti:
Kyse ei ole Kremlin uutisesta, vaan saksalaisessa lehdessä olleesta uutisesta. Jos et usko tietoihin, niin syytä Saksaa ,äläkä Venäjää.
Kysehän on yhden vapaaehtoisen haastattelusta, jossa hän kertoo mielipiteensä. Ei muuta. Mikään eikä missään tule esille, mihin hänen tarina perustuu.
Juuri tällaisia yksittäisten ihmisten sopivia ja vielä kokonaisuudesta irroitettuja mielipiteitä Kremlin trollit sitten julkasevat faktoina. Ja kaltaisesi sitten vielä niihin uskovat (tai ovat uskovinaan trollikirjoituksissaan), koska se kuuluu rooliisi. Aivan varmasti sinäkin tiedät miten asia todellisuudessa on. Ei sinun kannattaisi esittää typerystä etkä varmaa esittäisikään ellet saisi siitä palkkaa trollitehtaan työntekijänä. Tai vielä idioottisempaa eli esiinnyt tultuna ilman palkkaa näiden pakmannien yms sekopäiden kanssa.
Sehän on selvää, että kun yleiset sympatiat on Ukrainan puolella kaikkialla ja varsinkin Euroopassa niin vapaahtoisiakin liittyy auttamaan Ukrainaa Venäjän ja sen mobilisoimien separatistien hyökkäystä vastaan . Tulihan niitä vapaaehtoisia aikanaan Suomeakin auttamaan, kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen. Harvoin avoimen hyökkääjän puolella on sympatiat.
- Tiltujenjaaritukset
Onko Sakarin mielestä joku uutinen, että EU:n kansalaisia on sotimassa Ukrainassa? Sehän on tiedetty iät ja ajat. Siellä on myös venäläisiä taistelemassa. Kaikki muut paitsi tiltut myöntävät sen.
"Sehän on selvää, että kun yleiset sympatiat on Ukrainan puolella kaikkialla ja varsinkin Euroopassa niin vapaahtoisiakin liittyy auttamaan Ukrainaa Venäjän ja sen mobilisoimien separatistien hyökkäystä vastaan"
Monien sympatiat ovat Ukrainan puolella, koska ihmiset on johdettu harhaan lännen valhepropagandalla.
Onneksi juuri fi.sputniknews.com kertoo myös ne asiat, joista länsimainen media vaikenee.
Esim. amerikkalainen toimittaja Finian Cunningham sanoo: "Länsimaiset lehdet vaikenevat Ukrainan harjoittamasta siviilien pommituksista, Donetskin alueen taloussaarrosta ja rikoksista venäjänkielisiä ukrainalaisia vastaan. Länsimaiset mediat vääristelevät Ukrainan tapahtumia ja syyttävät kaikesta Venäjää, vaikka ei ole minkäänlaisia todisteita siitä, että Ukrainassa olisi venäläisiä joukkoja.
USA:n hallitseva luokka elää autuaassa tietämättömyydessä Ukrainan tapahtumista. Siinä yhteydessä kaikki väitteet Venäjän harjoittamasta propagandasta eivät paina mitään, koska USA itse on tehnyt valheesta aseen."- Haidamus
Tässäpä taas yksi todiste lisää valtavaan todistelistaan venäjän osallisuudesta:
https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2015/06/13/the-russian-forpost-drone-shot-down-in-ukraine/
Voi voi Sakaria kun olet pihalla tosiasioista! - TottakaiUkrainaaautetaan
Sympatiat ovat Ukrainan puolella ihan luonnollisista syistä eli hyökkäyksen kohteeksi joutuneen pienemmän valtion puolella. Ei siihen mitään erityistä harhaanjohtavaa propagandaa tarvita. Venäjähän tekee hartiavoimin propagandaa oman asiansa puolesta, mutta se menee täysin harakoille jatkuvien valheista ja harhautusyrityksistä kiinnijäämisten vuoksi. Kyllähän uskottavuus siihen on mennyt totaalisesti itsenäisesti ajattelevien keskuudessa.
Se on selvää, että sodassa kummallakin puolen tapahtuu rikoksia ja väärinkäytöksiä ja propagandaa.
Ei Ukrainakaan ole puhtoinen, mutta toinen osapuoli eli hyökkääjä Venäjä on sodan aloittaja ja sen propagandakoneisto kuten sotavoimakin on täysin ylivoimainen ja hallitsee määrällistä propagandaa.
Tosin se on aika alkeellista valehtelua jatkuvine kiinnijäämisineen, joten määrällinen ylivoima kumoutuu sen vuoksi. Länsimaissa ihmiset ovat venäläisten selkeään enemmistöön nähden huomattavasti valveutuneempia ei sensuurin ja Venäjän valtion harjoittaman ilmaisuvapauden rajoittamisen kohteena oleville venäläisille tarkoitettu propaganda uppoa. Näin, koska mediavapaissa länsimaissa ei ole valtion harjoittamaa sensuuria, jolla vapaata tiedonvälitystä estetään tai vaikeutetaan ratkaisevasti.
Tuo venäläiseen propagandaan jo klassikoksikin muodostunut syyttely USAa ja CIAta, EUta, Natoa yms kaikista Venäjän ongelmista on jo saanut lähinnä koomisia piirteitä.
Jopa Venäjän länsimaiseen vapauteen ja elämänmuotoon tottunut sivistyneistö, siis ne ketkä eivät vielä ole muuttaneet USAan tai muihin länsimaihin, hymähtelee ja naureskelee näille. - seuraaja
Haidamus kirjoitti:
Tässäpä taas yksi todiste lisää valtavaan todistelistaan venäjän osallisuudesta:
https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2015/06/13/the-russian-forpost-drone-shot-down-in-ukraine/
Voi voi Sakaria kun olet pihalla tosiasioista!Kuka täällä ottaa vakavasti Sakaria? Trolli mikä trolli, tuuliviiri ja aina mieli muuttuu kun vaan itselle paremmalle tuntuu.
Vähän samanlainen omanedun tavoittelija kuin tuo muovinaama naapurissa.
Täytyy myöntää kuitenkin että parhaat naurut joka päivä saan kun luen noita Sakarin kirjoituksia. - Gau_Deamus
seuraaja kirjoitti:
Kuka täällä ottaa vakavasti Sakaria? Trolli mikä trolli, tuuliviiri ja aina mieli muuttuu kun vaan itselle paremmalle tuntuu.
Vähän samanlainen omanedun tavoittelija kuin tuo muovinaama naapurissa.
Täytyy myöntää kuitenkin että parhaat naurut joka päivä saan kun luen noita Sakarin kirjoituksia.Sakari ja muut palstan trollit ovat kyllä hupaisia surkimuksia. Luikkivat pakoon tai alkavat haistatella jos niille esittää hankalia vastakysymyksiä tai hyvin perusteltuja vastaväitteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681256
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381064Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i114717Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16621S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant23621Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀32571Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61541Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52519Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22516Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk63501