Suomenkielisessä käännöksessä Alma 12:1 on nähtävästi virhe. Sana "fold" on käännetty ymmärtämiseksi, vaikka se tarkoittaa avata taitoksista.
Alma folded the scriptures = Alma taittoi auki kirjoitukset, ei tulkitsi.
Alma folded the scriptures = Alma taittoi auki kirjoitukset, ei tulkitsi.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Alms 12:1
1 NYT, kun Alma näki, että Amulekin sanat olivat vaientaneet Seesromin — sillä tämä näki, että Amulek oli saanut hänet kiinni hänen a valheestaan ja petoksestaan hänen tuhoamisekseen — ja näki, että hän alkoi vapista syyllisyytensä b tunnossa, hän avasi suunsa ja alkoi puhua hänelle ja vahvistaa Amulekin sanoja ja selittää asioita vielä enemmän tai valottaa kirjoituksia vielä enemmän kuin Amulek oli tehnyt.
Missä on virhe? Kohdassa ei puhuta muusta kuin suun avaamisesta.
Tarkistin tekstit ja näin todella on.... mielenkiintoinen huomio, etenkin, kun ottaa huomioon sen millaisia kirjoja väli-Amerikan Mayojen MKn maailmasta on säästynyt... nimittäin taitettavia kirjoja. Hmm eli siis Alma aukaisi taitetun kirjan ja selitti siitä. Perusidea säilyy, vain kirjan muoto tulee paremmin esiin englannin kielessä. Siinä siis kirjaa vataan pidemmälle kuin mitä Amulek oli avannut...
"he opened his mouth and began to speak unto him, and to establish the words of Amulek, and to explain things beyond, or to unfold the scriptures beyond that which Amulek had done."
Että Smith oikein tiesi, että on olemassa taitettavia kirjoja, jotka pitää avata, että niitä voisi lukea! Todella ihmeellistä!
Hmmm? "josefilaiset" eivät kirjoittaneetkaan puuhun ('etz )? Sehän on käännetty joissakin kielissä sauvaksi (VT, Hesekiel ), mutta puu tarkoitti pohjoisen ja etelän heimoja jotka yhdistyisivät ja yhdistyivät Israelin maassa , ei mitään kirjoitettua tekstiä lainkaan. Mutta hyvä että olette nyt päätyneet siihen että omat israelilaisenne käyttivät käännettävää, taitettavaa kirjamuotoa. Ei tule enää epäselvyyttä.
Megilah joka on nimeltään käärömuoto jota aidot israelilaiset käyttivät , rullataan auki, sen voi jokainen nähdä yhä , laki, sefer torah, on yhä siinä muodossa joka on säilynyt aikojen halki .
Heh todellako??? Niinkös luulet???
Pohjoisenb ja etelän heimot siis löivät päänsä puuhun. :P
Ai, eikö Smith tiennytkään?
Entä alkuperäinen teksti? Siitähän se on tarkistettava.
aivan ei mitään tekstiä voi tarkistaa vertaamalla käännöksiä toisiinsa, mutta mormonismista puheen ollen...
Et kai kuvittele, että MK on kirjoitettu alunperin jollain muulla kielellä kuin englanniksi?
Ei luulla, mutta mormonit kai luulevat, siksi on merkillistä että pää hatussa urimin ja tummimin avulla käännetyssä tekstissä voisi olla epäselvyyksiä. Jos on, niin silloin pitää pyytää alkukielen teksti Moronilta takaisin, vain siihen voi verrata jos ei ole varma .Ehkä elävä profeetta tietää?
Englanninkielinen sana jota käytetään on unfold ja
se voidaan kääntää mm. paljastaa ( "to reveal") joten "valottaa kirjoituksia" on oikean ajatuksen ilmoittava käännös. Ei siis todista Smithin ylivertaisesta innoituksestä "avattavista kirjoista"........:)
unfold:
To reveal gradually by written or spoken explanation; make known