Gigantti ja Nordea Tuohi -luottotilikytkös

VaroitusMuille

Luulin olevani ainoa tyhmä, joka ei ollut tarkkana ostoksilla:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10546069

Käteistä rahaa ei ollut mukana tarpeeksi, niin tarjottiin suoralta kädeltä maksuaikaa usean viikon päähän. Minulle ei selvinnyt maksutavasta keskustellessa että kyseessä on luottotilin avaaminen, eikä myöskään miten Gigantin maksun kanssa tulee toimia käytännössä. Hyvin samanlainen tarina kuin linkkaamassani keskustelussa. Gigantti on kai vehkeillyt vuosikausia näin?

4

137

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en_ymmärrä

      Mikä tässä nyt oli se ongelma? Maksat laskun ja irtisanot kortin ja sillä selvä.

    • en_ymmärrä

      Vielä sen verran lisää, etten todellakaan ymmärrä, miten olet huomaamattasi voinut hakea luottokorttia.

      Ainakin minulle opetettiin jo lapsena, että paperit luetaan ennen allekirjoittamista ja jos ei jotain ymmärretä, jätetään allekirjoittamatta.

      • VaroitusMuille

        Olen itse asiakaspalvelijana työssä, jossa ei ole mitään sijaa suhtautua toisiin ihmisiin ylemmyyden- ja paremmuudentuntoisesti tai muuten on väärällä alalla. Koetan luoda elämisen edellytyksiä ihmisille, joille voi olla vaikeaa selvitä ihan tavallisista jokapäiväisistä askareistakin.

        Selvisi, että sain paitsi hajanaista, myös väärääkin tietoa, ja pidän sitä lafkan, en yksittäisen asiakaspalvelijan ongelmana. Gigantin asiakaspalveluperehdytyksessä on parannettavaa.


      • en_ymmärrä

        Miten tämä liittyi siihen, että onnistuit hakemaan luottokorttia huomaamatta hakeneesi luottokorttia?

        Ei normaalilla tarkkaavaisuudella varustetulle ihmiselle käy niin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      141
      1765
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1668
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1420
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      210
      1167
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      279
      1113
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1093
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      968
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      898
    Aihe