Kaikenlaisia virkamiehiä, huh huh!

hulluus_huipussaan

Kakkaa ei saa enää haudata maahan

Ympäristö 28.6.2012, 09:36 Tekstin koko: A A A

Hämeenkyrön Mahnalan kylän 4 mansikanviljelijä-tilaa naapureina. Yrjölän marjatilan isäntäpari Tommi Yrjölä ja Tiina Harrinkari(kuvattu mansikkapeltoa ja vadelmapensaita). Klaus ja Ulla Pentti sekä 1.5v. Sara(tyttärentytär). Tuija Mäkikauppila. Kuvattu Hämäläis-maisemaa ja vanhaa huussia.

Jaana Kankaanpää

Hämeenkyrön Mahnalan kylän 4 mansikanviljelijä-tilaa naapureina. Yrjölän marjatilan isäntäpari Tommi Yrjölä ja Tiina Harrinkari(kuvattu mansikkapeltoa ja vadelmapensaita). Klaus ja Ulla Pentti sekä 1.5v. Sara(tyttärentytär). Tuija Mäkikauppila. Kuvattu Hämäläis-maisemaa ja vanhaa huussia.

Huussin käymäläjäte pitää jatkossa kompostoida. Sitä ei saa enää haudata sellaisenaan maahan.

Johtava asiantuntija Jyrki Laitinen Suomen ympäristökeskuksesta kertoo, että ulosteet on kompostoitava, jotta ravinteet ja mikrobit eivät valu pohjavesiin, kaivoihin ja vesistöihin. Pohjavettä voi olla missä vain, joten jätösten hautaaminen keskelle metsää ei ratkaise ongelmaa.

Asiasta määrää haja-asutusalueen jätevesiasetus, jonka siirtymäaika päättyy vuonna 2016. Siihen mennessä huussin tai kuivakäymälän omistajien on ratkaistava, kuinka jätteet käsitellään lain vaatimusten mukaisesti.

Puuceejätteen käsittelystä on myös tehtävä selvitys pöytälaatikkoon. Tarvittaessa se pitää näyttää tarkastusta tekevälle virkamiehelle.

Komposti ostettava kaupasta

Asianmukaisen huussin voi rakentaa itse saavista tai muusta astiasta. Jos saavin pohjaan tekee reiät, täytyy alle laittaa toinen astia virtsankeruuta varten. Virtsaa ei saa päästää suoraan maahan. Vadista sen voi kaataa kompostiin tai laimentaa kasvien lannoitteeksi.

Kiinteä jäte on laitettava kompostiin, jossa on tiivis pohja. Laitisen mukaan kaupoissa myytävät kompostorit sopivat tarkoitukseen hyvin. Itse rakennetut puulaitaiset kompostit sopivat lähinnä puutarhajätteelle, eivätkä ole tarpeeksi tiiviitä käymäläjätteelle.

Kuivakäymälän jätökset tuplakompostoidaan

Myös kompostoivista kuivakäymälöistä tuleva jäte vaatii jälkikompostoinnin. Jos kompostoiva käymälä on jatkuvasti käytössä, täytyy jälkikompostointiin olla toinen astia. Jotta jäte kompostoituu, sinne ei saa laittaa vuoteen tuoretta tavaraa.Ympärivuotisessa asumisessa komposteja tarvitaan siis useampia kappaleita.

Noin vuoden kompostoinnin jälkeen käymäläjäte on muuttunut mullaksi, joka sopii maanparannukseen ja kasvimaille.

Katja Koljonen

Tulosta Jaa:

Facebook

YLI-INNOKAS VIRKAMIES PÄÄSI VAUHTIIN.

3

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä ainakin kakkaan ulos.

    • Anonyymi

      Minä kakkaan housuihini.

    • Anonyymi

      Pöljällä kaikki kakkaa housuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      626
    Aihe