Kakkaa ei saa enää haudata maahan
Ympäristö 28.6.2012, 09:36 Tekstin koko: A A A
Hämeenkyrön Mahnalan kylän 4 mansikanviljelijä-tilaa naapureina. Yrjölän marjatilan isäntäpari Tommi Yrjölä ja Tiina Harrinkari(kuvattu mansikkapeltoa ja vadelmapensaita). Klaus ja Ulla Pentti sekä 1.5v. Sara(tyttärentytär). Tuija Mäkikauppila. Kuvattu Hämäläis-maisemaa ja vanhaa huussia.
Jaana Kankaanpää
Hämeenkyrön Mahnalan kylän 4 mansikanviljelijä-tilaa naapureina. Yrjölän marjatilan isäntäpari Tommi Yrjölä ja Tiina Harrinkari(kuvattu mansikkapeltoa ja vadelmapensaita). Klaus ja Ulla Pentti sekä 1.5v. Sara(tyttärentytär). Tuija Mäkikauppila. Kuvattu Hämäläis-maisemaa ja vanhaa huussia.
Huussin käymäläjäte pitää jatkossa kompostoida. Sitä ei saa enää haudata sellaisenaan maahan.
Johtava asiantuntija Jyrki Laitinen Suomen ympäristökeskuksesta kertoo, että ulosteet on kompostoitava, jotta ravinteet ja mikrobit eivät valu pohjavesiin, kaivoihin ja vesistöihin. Pohjavettä voi olla missä vain, joten jätösten hautaaminen keskelle metsää ei ratkaise ongelmaa.
Asiasta määrää haja-asutusalueen jätevesiasetus, jonka siirtymäaika päättyy vuonna 2016. Siihen mennessä huussin tai kuivakäymälän omistajien on ratkaistava, kuinka jätteet käsitellään lain vaatimusten mukaisesti.
Puuceejätteen käsittelystä on myös tehtävä selvitys pöytälaatikkoon. Tarvittaessa se pitää näyttää tarkastusta tekevälle virkamiehelle.
Komposti ostettava kaupasta
Asianmukaisen huussin voi rakentaa itse saavista tai muusta astiasta. Jos saavin pohjaan tekee reiät, täytyy alle laittaa toinen astia virtsankeruuta varten. Virtsaa ei saa päästää suoraan maahan. Vadista sen voi kaataa kompostiin tai laimentaa kasvien lannoitteeksi.
Kiinteä jäte on laitettava kompostiin, jossa on tiivis pohja. Laitisen mukaan kaupoissa myytävät kompostorit sopivat tarkoitukseen hyvin. Itse rakennetut puulaitaiset kompostit sopivat lähinnä puutarhajätteelle, eivätkä ole tarpeeksi tiiviitä käymäläjätteelle.
Kuivakäymälän jätökset tuplakompostoidaan
Myös kompostoivista kuivakäymälöistä tuleva jäte vaatii jälkikompostoinnin. Jos kompostoiva käymälä on jatkuvasti käytössä, täytyy jälkikompostointiin olla toinen astia. Jotta jäte kompostoituu, sinne ei saa laittaa vuoteen tuoretta tavaraa.Ympärivuotisessa asumisessa komposteja tarvitaan siis useampia kappaleita.
Noin vuoden kompostoinnin jälkeen käymäläjäte on muuttunut mullaksi, joka sopii maanparannukseen ja kasvimaille.
Katja Koljonen
Tulosta Jaa:
Facebook
YLI-INNOKAS VIRKAMIES PÄÄSI VAUHTIIN.
Kaikenlaisia virkamiehiä, huh huh!
hulluus_huipussaan
3
310
Vastaukset 3
- Anonyymi
Minä ainakin kakkaan ulos.
- Anonyymi
Minä kakkaan housuihini.
- Anonyymi
Pöljällä kaikki kakkaa housuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.902795Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt442323Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.391123- 36981
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153849Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58690Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi76652 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk42593- 36561
- 21555