määräaikaisessa työsuhteessa oleva ei saa pankista lainaa taloa varten?
tulot on ihan kohtuulliset minulla n. 3000 -verot mutta työsuhde ollut aina määräaikainen.
luottotiedot ok ja talo ois vakuutena osittain
käteistä n. 30000 euroa
tulot on ihan kohtuulliset minulla n. 3000 -verot mutta työsuhde ollut aina määräaikainen.
luottotiedot ok ja talo ois vakuutena osittain
käteistä n. 30000 euroa
Vastaukset 5
Vanhimmat
sinulla on haussa?
Kannattaa kysyä eri pankeista. Osalle tuntuu tuo määräaikaisuus olevan kirosana, vaikka olisi pitkäkin sopimus.
Yleensä pienemmissä konttoreissa osataan arvottaa lainanhakijaa muillakin tavoilla kuin jäykillä kaavoilla ja pisteytyssysteemeillä, joissa määräaikaisuus vähentää lainansaajan luotettavuutta.
Hain asuntolainaa kaksioon/kolmioon, vakituinen työ, palkka 2000, säästöjä 20 000, ei häiriöitä, takaaja löytyi.
Lainarahan tarve 50 -70 000.
Handelsbanken ei olisi antanut lainaa kuin 35 000. Muut pankit 70 - 80 000. Lisäksi palvelu oli perseestä, "Köyhä olet, mene muualle".
En aio kysyä Handelsbankenista enää koskaan yhtään mitään.
Kävimme 7 vuotta sitten kysymässä lainaa Handelsista ja olisimme tarvinneet vain 10 000 euroa kun muu oli jo rahoitettu. Pankki ei ollut halukas näin pieneen lainaan edes tarjousta antamaan. Olimme tosi pettyneitä.
Mutta onneksi menimme sitten n. 5 vuotta sitten uudestaan ja nyt olikin kysymys jo n. 100 000 euron lainasta. Saimme erinomaiset ehdot ja nyt on laina melkein maksettu (½ vuotta jäljellä). Ei kannata luovuttaa vaikka ei ensimmäisellä kerralla onnistaisikaan. Itse olemme pankkiimme nyt erinomaisen tyytyväisiä. Olemme välillä myös kilpailuttaneet muita pankkeja, mutta eivät ne ole sen parempaan pääseet kuin nykyinenkää. Marginaalia olemme muuten saaneet parikin kertaa alemmas ihan vain kysymällä.Nyt kun lainatkin on kohta hoidettu on siellä myöskin se etu että jonottaa ei tarvitse ja mitään kuluja esim. tiliotteista tai pankkikorteista ei mene. Palvelu on meillä kyllä ollut aina erinomaista.
Itsellä on asuntolaina HB:sta. Palkka saman verran, asunnon hinta 60 000, omaa rahoitusta se vaadittava 30 %. Ei mitään ongelmia, osakekirjat kävivät vakuudeksi loppuosaan.