Tässä huima esimerkki siitä, mitä luja usko saa aikaiseksi..
Kun kävi aukottomasti ilmi, että kryptovaluutta-firman koulutuspaketit on plagioitu härskisti jo vuosia sitten lanseeratuista kirjoista (laittomasti, mitenkäs muuten plagioidaan) - miten reagoi kryptovaluutta-jengi:
"On ikävää, että Onecoinin koulutusmateriaalia on kopioitu muiden toimesta, sille yhtiö ei valitettavasti voi mitään, mutta tulee jatkossa kehittämään koulutusmateriaaleja entistäkin laadukkaammiksi"
Jösses sentään. Täytyy olla todella hämmästyttävän luja, suorastaan sokea usko asiaan, kun valheet menevät tuolla tavalla läpi.
Herätkää nyt onecoin-uskovaiset! Onko todella niin, että sitä ei suostu itselleen myöntämään, että tuli höynäytetyksi? Ilmeisesti ei, koska plagiointi-asiaan ei tule vastauksia, vain epämääräistä kiertelyä - ydinporukka toivoo kädet ristissä, että aika parantaa ja plagiointikohu hiljalleen laantuisi.
Ettekö ymmärrä, että tämä oli viimeistään se kuuluisa viimeinen naula "bisneksenne" arkkuun.
Kun kävi aukottomasti ilmi, että kryptovaluutta-firman koulutuspaketit on plagioitu härskisti jo vuosia sitten lanseeratuista kirjoista (laittomasti, mitenkäs muuten plagioidaan) - miten reagoi kryptovaluutta-jengi:
"On ikävää, että Onecoinin koulutusmateriaalia on kopioitu muiden toimesta, sille yhtiö ei valitettavasti voi mitään, mutta tulee jatkossa kehittämään koulutusmateriaaleja entistäkin laadukkaammiksi"
Jösses sentään. Täytyy olla todella hämmästyttävän luja, suorastaan sokea usko asiaan, kun valheet menevät tuolla tavalla läpi.
Herätkää nyt onecoin-uskovaiset! Onko todella niin, että sitä ei suostu itselleen myöntämään, että tuli höynäytetyksi? Ilmeisesti ei, koska plagiointi-asiaan ei tule vastauksia, vain epämääräistä kiertelyä - ydinporukka toivoo kädet ristissä, että aika parantaa ja plagiointikohu hiljalleen laantuisi.
Ettekö ymmärrä, että tämä oli viimeistään se kuuluisa viimeinen naula "bisneksenne" arkkuun.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Luja usko siirtää Vuorista?
No Vuorista ei paljon siirrelty, kun korporaation pojut ja Järvinen pantiin kerrankin kuuntelemaan väkisin. Ja Järvinen lupasi lähteä Sofiaan Tommin maksaessa matkat, periaatteella, että sitten loppuu turha nassutus.
Maajohtaja hallitsi eikä antanut Heikkilän hyppiä hörötyksineen silmille. :) Hyvä Tommi!
Linkki unohtui;
http://www.radiorock.fi/#!/post/557e843daa70ee0300a2e57b
Vai että hallitsi. Paljasti vain oman sivistymättömyytensä kun koko ajan huuti päälle. Meni viimeinenkin uskottavuus hommasta tuon jälkeen.
Rockin pojat & Järvinen veivät 100-0
No niin, Sofiassa käyntihän muuttaa mustan valkoiseksi, valheet todeksi ja törkeät plagiaatit ihan yhtiön ikiomiksi hengentuotteiksi. Just joo...
Niin, se on tuo asetelma jo sairas, että käsketään kertomaan OneCoinista suhteessa yksi vastaan kolme. Toki Tommi vei vääntöä, mutta kertominen OneCoinista jäi ajan puutteessa hyvin vähäiseksi ulkopuolisille.
Hyvää oli se, että Järvinen saatiin hinattua Rujan pakeille Sofiaan ja se , että korporaatio pääsi startterilla mukaan oikeasti tutustumaan kryptorahojen aateliin.
Poikeuksellista oli myös se , että paviaani höröheikkilä pantiin kerrankin ojennukseen.
No ei se usko sentään vuoria siirrä, mutta pyramideja näyttää kasvattavan.
Mitä tulee Vuorisen esiintymiseen Radio Rockilla, niin nyt pitäisi viimeistään olla kaikille selvää (paitsi niille pyramidin tylsimmille kynille), että Onecoin on täyttä huuhaata. Vuorinen ei osaa edes selittää, mikä funktio louhinnalla suljetussa järjestelmässä on. Sitä olisi toki mahdoton selittää, koska sillä ei ole mitään tarkoitusta OneCoinin tapauksessa muuta kuin johtaa pyramidiin hairahtuvia harhaan.
Nimenomaan - mantrat on suht´ hyvin opeteltu, ja niitä kyllä osataan toistella... muuten kovin höttöistä on.
"Bitcoin levitettiin nörttien toimesta - mutta Onecoin ammattiverkostoijien toimesta"
No niin, sehän selittääkin kyseisen "valuutan" ylivoimaisuuden.
"Vuorinen ei osaa edes selittää, mikä funktio louhinnalla suljetussa järjestelmässä on. Sitä olisi toki mahdoton selittää, koska sillä ei ole mitään tarkoitusta OneCoinin tapauksessa muuta kuin johtaa pyramidiin hairahtuvia harhaan."
Häh? Siis kryptovaluutan keskeisin funktio on juuri louhinta algoritmien kautta oli sitten kyseessä suljetun lähdekoodin tai avoimen lähdekoodin virtuaalivalutan muodostuminen. Molemmat voidaan todistaa ainoastaan lohkoketjujen poolien kautta ja OneCoinissa se tapahtuu ulkopuolisen Morrisonin kautta.
OneCoin on jo todistettu aidoksi kryptovaluutaksi, ja Sofiassa se väännetään rautalangasta myös Järviselle, mikäli hän on puheidensa mittainen mies ja uskaltaan sinne Tommin kustantamana ja taluttamana lähteä.;)
Toki Järviselle saattaa yllättäen ilmestyä aikatauluvaikeuksia lähteä Sofiaan, mikä ei minua suinkaan yllättäisi, sillä epäilen että hän avistelee jo itsekin, että tulikohan lähdettyä vähän huterilla taustatiedoilla sotimaan älykkäämpiään vastaan ilman oikeita faktoja.
Katsotaan Petteri onko sinussa miestä, vai oletko hiiri?:)
Nimittäin kun kohtaat tohtori Rujan kryptovaluuttojen spesialistin ja Morrisonin lohkoajot selvityksineen rautalangasta vääntäen. Oletko valmis?
Onecoinia ei ole todistettu toistaiseksi kryptovaluutaksi vaan akuankkarahaksi eli leikkirahaksi, joten ole jo hiljaa. Tuollaiset mikkihiirihuijarit panee vaan naurattamaan. Ei ole esitetty että olisi edes olemassa mitään louhintaa tai ylipäätään itään onecoinia, pikemminkin näyttää siltä että kyseessä on vain numeroita näyttöruudella aivan kuin winkapitassakin.
Tämä Rujo on aikaisemmin toiminut Bigcoinin konsulttina (=pyramidihuijaus), nyt toimii Onecoinin "perustajana" (=pyramidihuijaus). Kerrotko minkä muiden huijausten konsulttina hän on aiemmin toiminut, ei ainakaan yhdenkään oikean kryptovaluutan. Laita tiedot mitä rehellistä konsultointia Roju on viimeaikoina tehnyt?
Nimenomaan kryptoVALUUTAN keskeinen funktio on louhinnassa. Onecoin ei ole valuutta, koska sitä ei voi hyödyntää mitenkään tehtäessä vaihtokauppaa palveluista tai tuotteista.
Suljetussa järjestelmässä kolikkojen louhinta intialaisia matemaatikkoja vaatineilla algoritmeilla on täysin turhanpäiväinen ominaisuus. Kun tiedetään jo virtuaalikolikoiden lopullinen määrä, ne voitaisiin jakaa sijoittajien kesken helposti ilman valtavia konesaleja täynnä supertietokoneita. Jos systeemistä haluttaisiin tehdä Onecoinia vastaava, saisivat ensimmäiset sijoittajat enemmän kolikoita kuin myöhemmässä vaiheessa niitä ostavat tietyn yksinkertaisen kaavan mukaan. Ei tuohon mitään valtavia laskentatehoja tietokoneilta vaadittaisi.
Käytännössä Onecoiniin sijoittamista voitaisiin verrata tilanteeseen, jossa talletan pankkiin euroja, jonka jälkeen pankissa olevat supertietokoneet muuttavat monimutkaisten algoritmien ratkomisen jälkeen rahani dollareiksi. Tosin ne olis leikkidollareita, joilla en voisi ostaa mistään yhtään mitään. Mitäs helvetin järkeä tässä olisi?
"Nimenomaan kryptoVALUUTAN keskeinen funktio on louhinnassa. Onecoin ei ole valuutta, koska sitä ei voi hyödyntää mitenkään tehtäessä vaihtokauppaa palveluista tai tuotteista."
Mielenkiintoista oppimattomuutta olla kuuntelematta miten konsepti etenee vaiheittain, mutta kuitenkin valtava into pölöttää asiasta paskaa? Mistä lie moinen idiotismi kumpuaa?
Juuri eilen toteutui OneCoinin käytettävyyden kannalta aivan lupauksien mukainen merkittävä funktio ja jos et sitä tiedä, niin ole tietämättä, mutta älä puhu paskaa.
"Nimenomaan kryptoVALUUTAN keskeinen funktio on louhinnassa."
"Suljetussa järjestelmässä kolikkojen louhinta intialaisia matemaatikkoja vaatineilla algoritmeilla on täysin turhanpäiväinen ominaisuus."
Siis päätit olla tyhmästi kahta mieltä?
Minusta on aivan päivänselvää, että OneCoin ei ole oikea kryptovaluutta jos sitä ei louhita matemaattisten algoritmien kautta todistettavasti (auditoiden lohkoittain) Juuri siksi, että kryptovaluutat ovat kaikki louhittuja ja se on niiden keskeisin funktio. Ainoastaan pankit luovat valuuttaa tyhjästä.
Me onecoinilaiset tiedämme, että Morrisonilla on ajettuna lohkoketjut ja niistä on olemassa kirjanpitoalusta, joka todistaa aukottomasti Onecoinin olevan rehellisesti louhittu kryptovaluutta ja tämä on fakta, joka ei älämölöjen huutamisella muuksi muutu.
Järvisen turpa menee varmasti tukkoon aiheettomista haitanteoistaan ja peloitteluistaan suomalaisille. Paas kattoo, niin näin käy!
"Mielenkiintoista oppimattomuutta olla kuuntelematta miten konsepti etenee vaiheittain, mutta kuitenkin valtava into pölöttää asiasta paskaa? Mistä lie moinen idiotismi kumpuaa?"
- Niin huijaus etenee toki. Kuuden kuukauden päästä toimii mukamas MästerCard-kortti ja kovasti on luvattu muutakin. Lupausten varassa pyramidihuijaukset aina toimivat, mutta huonostihan niissä sitten lopulta käy.
"Juuri eilen toteutui OneCoinin käytettävyyden kannalta aivan lupauksien mukainen merkittävä funktio ja jos et sitä tiedä, niin ole tietämättä, mutta älä puhu paskaa."
- Niin, avautui teidän sisäinen pörssi, jossa voitte keskenänne ostella ja myydä huuhaakolikoita. :D
"Siis päätit olla tyhmästi kahta mieltä?"
- Jos ymmärtäisit alkeet oikeiden kryptovaluutoiden toimintaperiaatteesta, niin ehkä olisit kyennyt ymmärtämään myös pointtini. Valitettavasti ymmärryksesi kryptovaluutoista rajoittuu Onecoiniin, joka ei edes ole kryptovaluutta ennen kuin sitä voi käyttää kaupantekoon.
"Minusta on aivan päivänselvää, että OneCoin ei ole oikea kryptovaluutta jos sitä ei louhita matemaattisten algoritmien kautta todistettavasti (auditoiden lohkoittain) Juuri siksi, että kryptovaluutat ovat kaikki louhittuja ja se on niiden keskeisin funktio. Ainoastaan pankit luovat valuuttaa tyhjästä."
- Edelleen, se louhinta on täysin tarkoituksetonta ja olisi idioottimaista ylipäätään luodan suljettuun järjestelmään virtuaalikolikoita keinotekoisella louhinnalla. Jos Rujan serverillä onkin virtuaalisia kolikoita, ei niiden luomiseen tarvitse supertietokoneita, konesaleja ja vaivalloista louhimista. Suljetussa järjestelmässä riittää, että kolikot voidaan jakaa tietyn yksinkertaisen kaavan mukaan niiden ostajille.
"Me onecoinilaiset tiedämme, että Morrisonilla on ajettuna lohkoketjut ja niistä on olemassa kirjanpitoalusta, joka todistaa aukottomasti Onecoinin olevan rehellisesti louhittu kryptovaluutta ja tämä on fakta, joka ei älämölöjen huutamisella muuksi muutu."
- Tää on yhtä vakuuttavaa kuin kaikki muukin Onecoiniin liittyvä. Tuossa viritelmässä kaikki haisee mädältä ja kauas. Tämä on fakta, joka ei onecoinistien fanaattisella jankkaamisella miksikään muutu.
"Järvisen turpa menee varmasti tukkoon aiheettomista haitanteoistaan ja peloitteluistaan suomalaisille. Paas kattoo, niin näin käy!"
- Hienoa, että Järvinen on ottanut esille Onecoinin epämääräisyyksiä ja kyseenalaisuuksia. Onecoin on valitettavasti huijaus ja taas tuhannet suomalaiset tulevat menettämään rahansa yhteen mätäpaiseeseen, jolla ruokitaan fantasioita nopeasta rikastumisesta. Mikä vielä valitettavampaa, tästäkään huijauksesta ei tulla oppimaan, vaan samat keskustelut käydään hieman eri muodossa taas jonkin toisen huijauksen yhteydessä.
Valitettavasti järkipuheella ei nuo huijarit hiljene. Mutta eipä taida kauaakaan mennä että poliisikuulustelut alkavat.
Ruja-usko siirtää vuoria.
Mitä varten siellä suljetun yrityksen sisällä joku iso tietokonesysteemi käy läpi rasittavaa laskentaa tuottaakseen kolikkoja, kun ne valmiit kolikot ovat kuitenkin vain yksi pieni tietue tietokannassa ?
Miksi sinne tietokantaan ei yksinkertaisesti laiteta merkintää, että esim. "kymmen uutta kolikkoa", syntyi tämän tunnin aikana. Tai yms. vastaavaa.
Miksi siellä pitää kauheasti laskea ensin jotain, kun lopulta se kolikko on vain yksinkertainen merkintä tietokoneen sisällä.
Lisäksi jos minä nyt haluaisin ostaa vaikka uusia vaatteita niillä minun kolikoillani, jotka ovat siellä järjestelmän sisällä, niin miten minä saa ne ulos sieltä ?
Kyllä esimerkiksi yrityksen osakkeita ostanut henkilö voi koska tahansa myydä osakkeet pois, mutta tässä Onecoin-kusetuksessa niitä ei saa pois sieltä järjestelmästä mitenkään. Järjestelmässä voi siis olla vaikka kuinka paljon "virtuaalirahaa", mutta sitä ei voi käyttää mihinkään, siis oikean asian ostamiseen.
Oukei, ottamatta nyt kovin tiukasti kantaa siihen onko OneCoin Scammi vai ei, haluaisin kuitenkin kysäistä ihan mielenkiinnon vuoksi, miten ihmeessä näin nerokkaat ihmiset kuin mitä rouva Rujakin on, eivät osaa aloittaa bisneksiään niin etteivät ne jo alkumetreillä muistuta edesmenneitä huijauksia. Kuten...
Kalliin aloituspaketin myynti verkostomarkkinointi periaatteella. Suuret lupaukset ja ylimielisen aggressiiviset johtohahmot. Epämääräisellä tavalla eri maihin hajautetut osoitteet. Vetoaminen auktoriteetteihin ja koulutuksiin jotka eivät kestä lähempää tarkastelua. Johtohahmojen aikaisemmat rikostuomiot tai läheiset suhteet tuomittuihin tai tiedettyihin talousrikollisiin. Vaikeasti ymmärrettävä liiketoimintamalli tai tuote, kompurointi tietoteknisissä asioissa jne.
OneCoinin tapaisen liiketoiminnan alkumetreillä kysymys on ennen kaikkea luottamuksesta toimijoiden välillä. Jos kyseessä olisi miljardi bisnes, ainakin itse pyrkisin palkkaamaan vähintäänkin Martti Ahtisaaren tai Ollilan tapaisia julkkiksia vakuuttamaan rahvasta. Narsistinen ja aggressiivinen Vuorinen on kaikkea muuta kuin uskottava maa tai mikään muu johtaja.
"OneCoinin tapaisen liiketoiminnan alkumetreillä kysymys on ennen kaikkea luottamuksesta toimijoiden välillä. Jos kyseessä olisi miljardi bisnes, ainakin itse pyrkisin palkkaamaan vähintäänkin Martti Ahtisaaren tai Ollilan tapaisia julkkiksia vakuuttamaan rahvasta. Narsistinen ja aggressiivinen Vuorinen on kaikkea muuta kuin uskottava maa tai mikään muu johtaja."
No Vuorinen on tässä business pieni tekijä vaikka hyvä homassaan onkin, niin silti vain laiholandian maajohtaja, jossa on myyty yli viisituhatta koulutuspakettia.
Globaalisti Onecoinilla on ainoastaan yksi johtaja tohtori Ruja Ignatova, joka on reilussa puolessa vuodessa näyttänyt kyntensä kuinka kryptovaluutta etenee ennätysvauhdilla.
Verkostomarkkinointi joka on ollut vain yksi jouduttava väline OneCoinissa tipahtaa aikanaan pois, mutta on saavuttanut maailman nopeiten kasvavan verkoston syntymisen, mikä antaa lisäarvoa myös verkostomarkkinoille.
Yli 415 000 kolutuspakettia myyty joista kiinalaisille yli 200 000 ja USA on lähtenyt räväkkään vauhtiin ohitellen maita yksi toisensa jälkeen, kun Ruja kävi sielä henkilökohtaisesti Dubain jälkeen selvittämässä asiat juridisesti ja iski laillisuuslausunnot auditointineen tiskiin ja vaikka jenkit vasta 4.6 avattiin epävirallisesti, niin ensikuussa sielä on viralliset avajaiset ja tuskin on kellekkään epäselvää, mikä maa rullaa kärkikahinoihin mukaan ja jos haluatte olla tästä ulkona, niin käyhän sekin. Minä en ja mitä aikaisemmin, niin sitä paremmin pärjää.
En siis ymmärrä ollenkaan ajatusta joidenkin vanhanliittojen miesten Ahtisaaren ja Ollilan palkkaamiseen, jotka todennäköisesti seisovat vanhan pankkijärjestelmän takana, jossa ei liikaa rikkaita synnytetä keskiluokkaan ja köyhistä nyt puhumattakaan. On vain ihan hyvä olla vaikka 10% eliitti omistaa maailman varallisuuden ja puolet maailmasta näkee suorastaan nälkään.
Pankkimaailma ottaa kyllä voittonsa sijoituksissaan, mutta tappiot maksatetaan valtioiden veronmaksajien avulla. Näin se vain menee kun hyvät veljet ohjailevat maailman menoa.
Bitcoinin ja OneCoinin kaltaiset kryptovaluutat ovat tulevaisuutta ja vahvasti jo nykyisyyttäkin. OneCoin, Bitcoin ja Litecoin ovat mielestäni niitä jotka ainakin säilyvät ja ehkäpä muitakin varteenotettavia syntyy, mutta mielestäni ykköskryptoraha tulee olemaan ehkä jo parin vuoden päästä OneCoin, alku on ainakin ollut yli odotusten reilusti enemmän mitä varmaan kukaan odotti.
Vieläkään onecoin ei ole kryptoVALUUTTA vaan leikkiraha.
Sana valuutta itsessään tarkoittaa vaihdettavaa rahaa, eli rahaa joka on vapaasti vaihdettavissa muihin valuuttoihin ja jota voi käyttää vaihdon ja ostamisen välineenä. Onecoin ei täytä mitään ehtoa valuutasta.
Palataan asiaan heti kun onecoin täyttää valuutan ehdot, siihen asti älkää onecoinpaviaanit kutsuko leikkirahojanne valuutaksi. (self-made maajohtajaanne mukaillen)
" Yli 415 000 kolutuspakettia myyty joista kiinalaisille yli 200 000"
Uskotsä ihan aikuisen oikeasti näihin puheisiisi? 1,4 miljardia kiinalaista on ostanut 200 000 koulutuspakettia!
Kyllä varmaan hyvä tuote- ja koulutuspaketti.
No, oletetaan että toiminta olisi laillista, mikä on hyvinkin mahdollista, ellei nyt sitten joku vedä lafkaa oikeuteen plagioiduista ylihintaisista opetusmateriaaleista.
Ongelmaksi muodostunee kuitenkin se, ettei OneCoinilla ole toistaiseksi minkäänlaista arvoa muuten kuin OC:n sisäisenä vaihtovälineenä, eli suomeksi AkuAnkka rahana. Se, että siitä joskus tulisi jotain muutakin lienee vielä aika pitkässä kuusessa.
Eli toisin sanoen, OC haluaa minun uskovan esitettyjen faktojen valossa, että siitä joskus tulisi esim. kultaan verrattavissa oleva, valuutoiksi vaihdettavissa oleva "tuote". Tai Bitcoiniin verrattavissa oleva jo vakiintunut maksuväline.
En jaksanut alkaa ATK:ta penkoa, onko maajohtaja Vuorinen tai joku muu OC:n edustaja ottanut kantaa syytöksiin jotka liittyvät OC:n bittirahan algoritmeihin jotka ovat kuulemma visusti Rujan hallussa. Tämä piilottelu poikkeaa aikalailla siitä tavasta mihin bitcoin perustuu, avoimeen lähdekoodiin joka on jokaisen todennettavissa. Ilman tätä avoimuutta OC:n toiminta saa kovin tutuilta tuntuvia ilmenemismuotoja, tässä viittaan Wincapitaan.
En edelleenkään pysty sanomaan onko OneCoin petos, vai pelkkä hyvin rakennettu ja tekijöille kannattava liiketoiminta, joka onnistuu kiertämään perässä laahaavaa lainsäädäntöä, koskien tämän tyyppistä, hyvin harmaalla alueella toimivaa bisnestä.
Sen kuitenkin Wincapita osoitti, että tämänkaltaisille viritelmille on olemassa valmis kohderyhmä. Sijoittajien kannattaisi odottaa vielä hetki ennen kuin ryntäävät ostamaan ilmaa.
On hämmentävää, miten aikuinen (ilmeisesti) ihminen noin vahvasti uskoo noihin satuihin. Mikä teitä vaivaa? Oletteko jonkinlaisen joukkohypnoosin vallassa? Ettekö ymmärrä, mitä tapahtuu tässä teidän "liiketoiminnassa"...?
Kun alusta saakka kaikki kliseisimmätkin pyramidihuijauksen elementit tuodaan, osin vahingossa, tahattomasti, osa silkkaa tyhmyyttä kaiken kansan nähtäväksi...herran pieksut sentään - eikö teistä kukaan uskalla sanoa, että keisarilla ei ole vaatteita...?
Käy sääliksi monia huijattuja, jotka hyväuskoisuuttaan ovat saatu houkuteltua mukaan tökerösti toteutettuun huijaukseen.
Lisäys:
Toivon todella, että mahdollisimman moni teistä, aktiiveista olette varsin pian vastailemassa poliisin kysymyksiin ja vastaatte omaisuudellanne (tosin teillä ei varmaan sellaista ole) korvausvaatimuksiin - on nimittäin 100% VARMAA, että joudutte korvaamaan menetyksiä ja saatua rikoshyötyä jälkikäteen.
Miettikääpä sitä samalla kun haaveilette valheellisten lupausten toteutumisesta...