Olen Helsingin suurimmassa autokoulussa. Luulin meneväni tasokkaaseen ja laadukkaaseen autokouluun. Teoriatunteja jouduin käymään eri paikoissa, mutta ajotunnit sain sovittua yhteen paikkaan. Teoriakoe kolmannella läpi ja nyt ajokoetta olen menossa suorittamaan VIIDETTÄ kertaa!!!! Ajokokeessa milloin ajan liian kovaa ja toisella kerralla sitten liian hiljaa?
Nyt olisi neuvot kultaa kalliimpia? Opettaja on joka ajokokeessa eri....
Nyt olisi neuvot kultaa kalliimpia? Opettaja on joka ajokokeessa eri....
Vastaukset 18
Vanhimmat
Liian hiljaa? Hiljaa ajaminen ei pitäisi koskaan olla hylkäämisen syy tai en ainakaan koskaan ole siitä kuullut.
Tietysti liian hiljaa ajaminen on hylkäämisen syy. Kun tarkastaja kehoittaa ajamaan liikennevirran mukaan (toki nopeusrajoitusten puitteissa) eikä kokelas tähän pysty, on se juurikin selvin mahdollinen merkki epävarmuudesta ja kyvyttömyydestä toimia liikenteessä. Ylinopeus ja rallimainen käytös taas ovat merkkejä liiasta itsevarmuudesta. Kumpikaan ei ole hyvä asia liikenteessä ja kertoo siitä, ettei kokelas ole vielä kypsä lähtemään itsenäisesti muiden joukkoon ajelemaan.
Se,että teoriakokeesi menmi läpi vasta kolmannella kerralla, ei mielestäni kuvasta autokoulun huonoutta, vaan oppilaan huonoutta. Sori vaan :(
Niin, kävin viisi vuotta kitaran soittotunneilla kunnes huomasin ettei se ole minun alani, enkä myöskään saisi siitä leipääni.
Tosin selitin asian itselleni sillä ettei fledani kasvanut riittävästi jotta voisin kuulua kitarakuoroon.
Kyllä siinä nyt jotain muutakin pitää olla että hylätty, liian hiljaahan ei voi ajaa jos näet sen sopivaksi tilanne nopeudeksi tai joko se opettaja/valvoja on näitä jotka kuulu idiootti autoilijoitten kerhoon että nopeusrajoitus on se jota ajateen vähintään ja jos ajat alle 1km/h niin hylätään ja saat vihasia ohituksia/perässä roikkumista.
Nykypäivän hinnoilla pitäisi saada ajokortti jo ilman tutkintoja! Hirveää rahastamista opetuksen laatuun nähden. Hirmuisen rikkaita mahtaa omistajat olla? Taksilla ajaminen tulee halvemmaksi?
Jos ei ole lahjoja ratin taakse, ei pidä saada ajokorttia ollenkaan.
Parempi, jos voi ajaa tunnit saman opettajan kanssa, jotta hän oppii tuntemaan sinut ja auttaa työstämään ongelmakohtia. Se on pienemmän autokoulun hyvä puoli, ettei väki vaihdu kuin hollituvassa.
Kuka viranomainen valvoo autokouluja?
Trafi
No nyt taisi olla pieni trolli. Eihän se autokoulun opettaja ole, joka ajokokeessa istuu pelkääjän paikalla, vaan ihan Trafin hyväksymä Ajovarma Oy:n tutkinnon vastaanottaja. Heidän koulutuksensa on kuitenkin liikenneopettaja, mutta ei tutkinnon vastaanottaja voi samaan aikaan toimia samassa autokoulussa opettajana ja ottaa oman autokoulunsa tutkintoja vastaan.
Olisiko kirjoittaja kuitenkin näin tarkoittanut? Luulen, että kyllä..
Ei ajokortti ole mikään jokamihenen oikeus. Siihen on kouluttauduttava ja ymmärrettävä miten toimitaan. Useimmiten pitäisi tulla se "lopullinen" hylkäys sellaisille joilta puuttuu kyky ajaa kuten pitää. Nyt päästetään liian hepposin perustein läpi.
Sehän tarkoittaa vain, että et vain osaa ajaa. Ei se autokoulun tai ajokokeen vastaanottajan vika ole. Senhän takia autokoulussa käydään, että oppii ajamaan liikenteessä, ja ajokokeessa opit testataan. Koska et ole ajokoetta läpäissyt, sinä et siis vielä ole oppinut. Parempi se on tuossa vaiheessa huomata, kuin antaa osaamattomalle kortti ja huomata ajokyvyttömyys siinä vaiheessa, kun joku menettää henkensä.
No, just joo. Ajokoe kestää puolituntia ja sen perusteella tutkinnonvastaanottaja tekee päätöksen osaako kokelas ajaa? Huikeita tyyppejä kun tuossa ajassa testaavat kuljettajan todelliset kyvyt! Ajokokeen pitäisi kestää pari tuntia, jotta nähtäisiin kokonaisuus kuljettajasta. No, hylkäämisethän tietävät lisätuloja Ajovarmalla ja autokoululle? Hyvä bisnes!
Just joo, ja jossei edes puolen tunnin ajossa osaa ajaa eikä tiedä liikennesääntöjä silloinko on mielestäsi valmis kuski liikenteeseen. Äly hoi taas näitä juttuja.
No, joo. Opettajan surkeutta jos ei osaa oppilastaan ajamaan? Näin se vaan menee!!!
Oppilaan surkeutta jos ei osaa ajaa vaikka kuinka opettaa!