Persujen tulisi edistää rohkeita muutoksia hallituksessa.
Suurin haitta Suomen taloudelle on ruotsi.
Vapaa maa vaatii vaatii vapaan kielivalinnan.
Julkinen hallinto on halvaantunut ruotsin takia ylipöhöttyneenä.
Kielitaitovaatimuksena ruotsi valikoi tehtäviin epäpäteviä Eevoja ja Calleja. Tulevaisuudessa päteviä ruotsia osaamattomia on yhä enemmän.
Ruotsin vaatimus luo tarpeettomia suojatyöpaikkoja.
Kultarannassa esitetty vaatimus 200000 henkilön työperäisestä maahanmuutosta romahduttaa ruotsin aseman kuitenkin.
Leikkauksiin pitää alkaa heti.
Raharekka ralli Ahvenanmaalle seis!
Suomenruotsalaisten alueiden, kuten Tammisaari kehittäminen aloitettava vaikka pakolla. Dragsvikistä voi aloittaa.
Eduskunnan hyväksymän kieliponnen mukaiset kokeilut aloitettava jo syksyllä. Venäjän kriisi on ohi, kun koululaiset valmistuvat työelämään.
Korkeakoulujen ruotsinkieliset kiintiöt poistettava, jotta kieliryhmä voi taata itselleen palvelut. Ruotsin taitoisia perushoitajia tarvitaan.
Juristeja taas ei! Lakia on luettava suomeksi!
Sipilän pitää pyörtää lupauksensa ruotsin aseman turvaamisesta tai sanoa, että tarkoitti Ahvenanmaata.
YLE uudistettava vastaamaan nykypäivää. Svenska YLE maksaa liikaa.
Suomenkielisille veron alennus!
Rohkeita päätöksiä!
Peruskansalainen
4
73
Vastaukset 4
- Evakonpoika
RKP on ollut hallituksessa 36 vuotta yhteenmittaan. Maa on täynnä käytäntöjä, jotka palvelevat vain ruotsinkielisiä.
Lakien muuttamiseen pitää myös paneutua.
Säästöjä saa helpoimmin, kun leikkaa ruotsista. Kieli on vain tapa ilmaista itseään.
Suomessa kieli on suomi. - Bättrefolk
Viking Line ja Ahvenanmaa boikottiin. Svenska YLE lopetettava!
Pakkoruotsi pois. Siitä lähtee. - rohkeutta
Persulit boikottiin. Ovat jo ehtineet kuukaudessa tehdä miljoonavahingot Suomelle. Pullukka tuhoaa tärkeitä kansainvälisiä suhteitamme sillä nopeudella, että oksat pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39665
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38537Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49511- 34502
Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?62495- 63491
- 68479