Riparin vapaa-ajattelu opetus

Riparilla papit opettaa nuorille vapaa-ajattelua. Jokainen voi vapaasti ajatella sadut ja uskomukset todeksi.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Rippikoulussa pitää opetella ulkoa uskontontunnustus, ja kaiken lisäksi lähetyskäskykin... "Menkää ja tehkää kaikki..."

Äänestä

Koulun uskonnon tunnilla muuten pitäisi opettaa myös uskonnottoman kulttuurin ja ajattelun, myös vapaa-ajattelun olemassaolosta Suomessa ja maailmalla... Onko havaintoja, toteutuuko se missään ja minkään uskonnon tunneilla?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikäraja-uskonnoille kirjoitti:

Riparilla papit opettaa nuorille vapaa-ajattelua. Jokainen voi vapaasti ajatella sadut ja uskomukset todeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu