Apua! Raamatussani on virhe!!

Riparilainen

Koulun uskontotunnilla opettaja puhui aina että Eeva luotiin Aatamin kylkiluusta. Nyt kun aloin riparin niin ostin uuden Raamatun jota aloin just lukea. Siinä kerrotaankin että Eeva luotiinkin tonusta niinkuin Aatamikin.
Onko tämä jokin virheellinen Raamattu ja jos on niin voiko palauttaa ja saada virheettömän tilalle jostain luotettavasta liikkeestä

17

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lueh

      Raamatussa on kaksi luomiskertomusta.

    • Alkutekstin mukaan Jumala otti puolikkaan Aatamista. Ja kaikilla ihmisillä on sama määrä kylkiluita. Miehillä ja naisilla.

      • Miksi miehillä ei sitten ole vain yksi jalka ja yksi käsi?
        Vai oliko Aatamilla aluksi neljä kättä ja neljä jalkaa ja kaksi kikkeliä? Ai niin, eihän Eeva kikkeliä tarvinnukkaan! Riitti siis yksi kikkeli alku-Aatamilla...


      • Kekek LOISTAA!


    • Kiitetään_Jumalaa

      ja anotaan hyvää ymmärrystä. Aadami luotiin tomusta, ja Eeva Aatamista.

      • Kiitos. Anotaan myös huumorintajua. Luoja hallitsee huumorin. Suvereenisti:)

        https://jaydeanhcr.files.wordpress.com/2012/07/20001023.jpg

        http://desertbruchid.net/Scanned_Articles_Evolution_f/AIG_Adam_Eve.jpg

        http://jingreed.typepad.com/.a/6a00d8341c73fe53ef0120a81daa64970b-pi

        http://wp.patheos.com.s3.amazonaws.com/blogs/nolongerquivering/files/2013/05/adamandeve.jpg

        http://cdn.memepix.com/images/large/424Oc.jpg

        http://lowres.cartoonstock.com/men-mother_in_law-in_law-garden_of_eden-adam-paradise-ggm070817_low.jpg

        http://www.reverendfun.com/add_toon_info.php?date=20060731&language=en

        http://www.christiantoday.co.kr/files/article/db/2002/12/12/inter_20021212_rev1212.gif

        http://www.reverendfun.com/add_toon_info.php?date=20100322&language=en


    • Brina

      Voi toki! Montakin, joten älä ota kaikkea ihan tosissaan, edes raamatun kirjoituksia, sillä nekin ovat ihmisten käsien ja käsitysten kautta kulkeneita ja lukuisia kertoja muunneltu ja muokattu sopivaksi kunkin kääntäjän ja kopioijan sekä eri aikakausien kirkonmiesten uskonnollisen näkemysten mukaisiksi.
      Lue raamattuasi avoimin mielin ja etsi myös vastauksia eri uskonnoista (mikään uskonto ei ole ehdoton "TOTUUS"!) ja niiden näkemyksistä.
      Pidä itsellesi sopivana eli "oikeana" tietona vain sen, mikä sinusta TUNTUU uskottavalta tässä hetkessä ja tämänhetkisen tietoisuutesi tasolla, mutta älä koskaan jättäydy pelkästään toisten ihmisten sanomisten ja kirjoitusten varaan, vaan etsi ennenkaikkea totuutta itsestäsi (tähän viittasi Jeesus kun hän sanoi kuulijoilleen, että "Jumalan valtakunta on sisäisesti teissä").
      Kaikki kyllä selviää aikanaan...kaikille!

      • Brina. Jumala on. Hän ei muutu. Uskonnot ovat lankeemuksen aikaansaannoksia. Uskonnot eivät pelasta. Päinvastoin. Ne eksyttävät. Sen sijaan Jeesus nimensä mukaisesti pelastaa. Hän vapauttaa uskonnoista ja uskonnollisuudesta. Hän on tie, totuus ja elämä. Suomessa nämä asiat tiedetään, koska Raamattu tuli Suomeen kauan sitten. Kristuksen sana elävöittää. Älä siis enää eksy äläkä eksytä.
        5Moos 8:3 Hän nöyryytti sinua ja antoi sinun nähdä nälkää, ja hän antoi sinulle mannaa syödä, jota et ennen tuntenut ja jota eivät isäsikään tunteneet, opettaaksensa sinut ymmärtämään, että ihminen ei elä ainoastaan leivästä, vaan että hän elää jokaisesta sanasta, joka Herran suusta lähtee.
        Joh:
        4:5 Niin hän tuli Sykar nimiseen Samarian kaupunkiin, joka on lähellä sitä maa-aluetta, minkä Jaakob oli antanut pojalleen Joosefille.
        4:6 Ja siellä oli Jaakobin lähde. Kun nyt Jeesus oli matkasta väsynyt, istui hän lähteen reunalle. Ja oli noin kuudes hetki.
        4:7 Niin tuli eräs Samarian nainen ammentamaan vettä. Jeesus sanoi hänelle: "Anna minulle juoda."
        4:8 Sillä hänen opetuslapsensa olivat lähteneet kaupunkiin ruokaa ostamaan.
        4:9 Niin Samarian nainen sanoi hänelle: "Kuinka sinä, joka olet juutalainen, pyydät juotavaa minulta, samarialaiselta naiselta?" Sillä juutalaiset eivät seurustele samarialaisten kanssa.
        4:10 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jos sinä tietäisit Jumalan lahjan, ja kuka se on, joka sinulle sanoo: 'Anna minulle juoda', niin sinä pyytäisit häneltä, ja hän antaisi sinulle elävää vettä."
        4:11 Nainen sanoi hänelle: "Herra, eipä sinulla ole ammennusastiaa, ja kaivo on syvä; mistä sinulla sitten on se elävä vesi?
        4:12 Et kai sinä ole suurempi kuin meidän isämme Jaakob, joka antoi meille tämän kaivon ja joi siitä, hän itse sekä hänen poikansa ja karjansa?"
        4:13 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jokainen, joka juo tätä vettä, janoaa jälleen,
        4:14 mutta joka juo sitä vettä, jota minä hänelle annan, se ei ikinä janoa; vaan se vesi, jonka minä hänelle annan, tulee hänessä sen veden lähteeksi, joka kumpuaa iankaikkiseen elämään."
        4:15 Nainen sanoi hänelle: "Herra, anna minulle sitä vettä, ettei minun tulisi jano eikä minun tarvitsisi käydä täällä ammentamassa."


    • Virheet_aina

      ihmisten asenteissa, eikä saviastian kannata alkaa tekijäänsä arvostelemaan. Tietysti koska Raamatussa on monia eri kirjoittajien kirjoja eri aikakausilta ja käännökset aina vajavaisia, niin näennäisiä ristiriitojakin voi olla ja onkin, mutta päälinjat ovat hyvin selvät vaikka ihmisen ei aina helppo ymmärtää Jumalan ehdottomuutta vajavaisia kuvakseen luotuja ihmisiä kohtaan.

      Jeesus opetti selvästi ettei kukaan voi ihmisenä rakastaa yhtä aikaa rahaa ja Jumalaa, ja hyvin keskeinen tämä, ja tästä voimme erottaa myös Jeesusken apostolit valheapostoleista osaltaan.

    • Jokainen_ymmärtää

      että naisten liha on ihan sitä samanlaista kuin miestenkin, ja näin oli myös Aadamin ja Eevan kohdalla, ja kun Aadam oli luotu maasta, ja Eeva Aadamista, niin tietysti myös Eeva on maasta vaikkakin välillisesti Aadamin kautta.

    • Ihmiset_nykyajassa

      voi helposti ajatella olevansa oikeassa monessakin asiassa, missä ovatkin väärässä.

    • Ano_Jumalalta

      Jeesuksen nimessä Pyhän Hengen voitelua ja kiitä siitä jo edeltä ja saat varmuudella hyvää totuudellista ja siunauksellista runsaasti, samoin voit anoa elävää vettä, ja samasta asiasta on kyse silloinkin.

    • nippelitieto

      Voi että on pelastumisen ja tiedon kannalta tärkeä kysymys! Se on kyllä ratkaistava mikäli meinaa taivaaseen.

    • Ano_Jumalaa

      Jeesuksen nimessä antamaan sinulle hyvää totuudellista pyhistystä kaikesta Raamattuun liittyvästä.

    • Ihmisinä_myös

      meissä on paljon vajavaisuutta eikä yhtään täydellistä kuten Isä Jumala taivaassa maan ja taivaan Luojana, ja silti Jeesus kehottaa juuri täydellisyyteen.

    • > DNA ja luominen. Suomalainen 33/38 Raamatunkäännös sanoo Herra Jumalan vaivuttaneen ihmisen raskaaseen uneen ja kun ihminen (mies) nukkui, niin Jumala otti yhden hänen kylkiluistaan ja täytti sen paikan lihalla. Ja Herra Jumala rakensi vaimon siitä kylkiluusta, jonka hän oli ottanut miehestä, ja toi hänet miehen luo.

      Alkuteksti käyttää sanaa tsela, joka ei tarkoita kylkiluuta, vaan puoli, puolikas tai sivu. Raamattu käyttää tsela sanaa kuvaamaan jonkun asian toista sivua, puolikasta tai puolta. Uskon että Jumala otti miehen soluista XY-kromosomista sen toisen puolen, eli X-kromosomin sisältävän puolen ja kahdensi ne XX-kromosomiksi ja rakensi siitä naisen. Raamattu sanoo alkutekstin mukaan, että Jumala otti miehestä puolet ja rakensi siitä naisen. Jumala ei halkaissut miestä kahtia, vaan otti miehen soluista XY-kromosomista sen toisen puolen, eli X:n kahdentaen sen XX:ksi ja rakensi siitä kokonaisen naisen. Siksi miehellä on XY-kromosomi ja naisella XX-kromosomi. <

      http://pienoinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/103667-raamattu-puhuu-dnasta-eli-kahdentumisesta-ja-kopioitumisesta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe