Kun aikaisemmin täällä joku kyseli, miten ateistit voivat suvaita orgioita.
Niin utelisin, miten uskovainen suvaitsee ja elää sen sen faktan kanssa, että oma jumalasi on halunnut rabbin leikkelevän ja sitten imevän poikalapsen veristä kyrpää?
On siinä vain sellainen asia, ettei sitä täysipäinen ihan kykene järjellä ymmärtämään..
Keskustelua suvaitsemisesta
25
<50
Vastaukset
Jotenkin tuossa kommentissa kulminoituu ymmärtämättömyys ja typeryys. Ammattikoululaiselle tiedoksi, että poikavauvalla ei ole "kyrpää". Miehen sukuelintä saatetaan sanoa kyrväksi. Miksi pitää keksiä tuollaisia mutu-juttuja, jotka eivät ole totta. On varmaan paha olo. Mutta onhan tuollaisiinkin tauteihin keksitty pillerit.
>Ammattikoululaiselle tiedoksi, että poikavauvalla ei ole "kyrpää". Miehen sukuelintä saatetaan sanoa kyrväksi.
Totta. Poikalapsen veitikkaa sanotaan yleensä kikkeliksi.- Kiinnnnostunut
Noniin, nyt kun on saatu termit kohdalleen, niin nimimerkki pappi on hyvä ja kertoo, mikä kyseisten rabbien toiminnassa on nimimerkki papin mielestä hyväksyttävää ja oikein, ja tekisikö, arvoisa ammattikoululaisia halveeraava nimimerkki pappi itse niin, että leikkasi pikkuvauvan kikkelin nahasta osia pois, jonka jälkeen imaisisi suullaan pikkupojan kikkelin päältä veret pois?
Kiinnnnostunut kirjoitti:
Noniin, nyt kun on saatu termit kohdalleen, niin nimimerkki pappi on hyvä ja kertoo, mikä kyseisten rabbien toiminnassa on nimimerkki papin mielestä hyväksyttävää ja oikein, ja tekisikö, arvoisa ammattikoululaisia halveeraava nimimerkki pappi itse niin, että leikkasi pikkuvauvan kikkelin nahasta osia pois, jonka jälkeen imaisisi suullaan pikkupojan kikkelin päältä veret pois?
Kumma kun nimimerkki "pappi" tuohtui peniksen väärän nimikkeen käytöstä mutta itse silpomisesta ei sitten viitsinyt arvostella.
"Miksi pitää keksiä tuollaisia mutu-juttuja, jotka eivät ole totta. "
Eikö nimimerkki "pappi" tiedä että juutalaisten ympärileikkaus seremoniassa pappi imee veret pois kikkelin päästä?
https://en.wikipedia.org/wiki/Brit_milah"Miksi pitää keksiä tuollaisia mutu-juttuja, jotka eivät ole totta. On varmaan paha olo. Mutta onhan tuollaisiinkin tauteihin keksitty pillerit."
Sanoppas pappi nyt tarkkaan, mikä kertomassani ei ollut totta miehen sukuelintä poislukien?
- atteboi
Siitäköhän nämä "meidän papit" ovat osviittaa saaneet kikkelileikkeihinsä ?
- tillintallintollo
On sulla atac sairaat jutut. Ei taida olla lääkitys ns. kohillaan?
- Kiinnnnostunut
Mikä stadin jutussa oli pielessä, tai keksittyä?
- Kiinnnnostunut
Siis atacin.
- Kiinnnnostunut
Tarkoitin atacin jutussa.
- kyllävaan
Pienten lasten pippelin silpominen samoin kuin tyttöjen sukuelinten silpominen on todella sairasta. Uskonnllisten piirien pedofilia ja tukahdetusta seksuaalisuudesta johtuvat muut rikokset...huh, huh,..
- mantelik
kyllävaan kirjoitti:
Pienten lasten pippelin silpominen samoin kuin tyttöjen sukuelinten silpominen on todella sairasta. Uskonnllisten piirien pedofilia ja tukahdetusta seksuaalisuudesta johtuvat muut rikokset...huh, huh,..
On siinäkin hurskastelua! Sillä vain ei saa mitään aikaiseksi.
- asiastaasiallisemmin
Tämänkin ketjun aloituksen kaltaiset asiatko ateistilla on päällimmäisenä mielenkiinnon kohteena?
Aloittajalle: Hanki sinäkin oma elämä, äläkä jauha paskaa uskovaisten arvostuksista. Jos on asiaa, puhu asiallisesti."Tämänkin ketjun aloituksen kaltaiset asiatko ateistilla on päällimmäisenä mielenkiinnon kohteena?"
Eikö se jo otsikossa lue?
- Mirka84653996754E23
Uskovaisten kuupan himmeys hämmästyttää aina.
Onneksi en ole uskis.- älä_alakaan
Ateisteilla hämmästeltävää riittää, jaksavathan he syvästi liikuttua kaikista tieteen uusimmista kämmäyksistäkin, toki vakaasti itseään suggeroiden uskomaan, että "kyllä tällä kertaa osuttiin oikeaan". Vaikka historia todistaa, että tiede on vain epäonnistumisia epäonnistumisten jälkeen. Mitään todellista ja pysyvää sen varaan ei voi rakentaa.
"Vaikka historia todistaa, että tiede on vain epäonnistumisia epäonnistumisten jälkeen. Mitään todellista ja pysyvää sen varaan ei voi rakentaa."
Eli ei kannata tehdä työmatkoja ajoveunoilla, ei kannata käyttää kännykkää, tai edes tietokonetta.
Hei miksi muuten käytät näitä?- ajattelija143
Historia todistaa, että uskonto on vain epäonnistumisia epäonnistumisten jälkeen.
- ajattelija143
Enkä syytä tai tuomitse ketään.
Hyvä rinnastus. Siitä, että hyväksyy silpomisen ei ole pitkä matka siihen, että hyväksyy kivittämisen - perusteethan ovat samat.
Eikä hämmästytä jotkin kommentit - tuntemus pilkan kohteena olemisesta on varmasti voimakas.Ampiaispesän sohaiseminen olikin tarkoitukseni. Mutta kun ajattelee näitä monia nykyajan ilmiöitä, mitä jotkut pitävät mukamas paheksuttuina. Mutta samalla unohtavat, miten omien oppien historia voi olla vieläkin raaempi.
Eihän siitäkään kovin kauaa ole kun ympärileikkaukseen liittyvissä rituaaleissa rabbi oli tartuttanut herpeksen yli 14 poikavauvaan.
Että kun miettii, kumpi laittaa itselläni ihon ennemmin kananlihalle. Aikuisten orgiat vai vauvojen ympärileikkaukset. Ei ole vaikea arvata kumpi tuntuu pahemmalta.
http://edition.cnn.com/2013/04/07/health/new-york-neonatal-herpes/atac kirjoitti:
Ampiaispesän sohaiseminen olikin tarkoitukseni. Mutta kun ajattelee näitä monia nykyajan ilmiöitä, mitä jotkut pitävät mukamas paheksuttuina. Mutta samalla unohtavat, miten omien oppien historia voi olla vieläkin raaempi.
Eihän siitäkään kovin kauaa ole kun ympärileikkaukseen liittyvissä rituaaleissa rabbi oli tartuttanut herpeksen yli 14 poikavauvaan.
Että kun miettii, kumpi laittaa itselläni ihon ennemmin kananlihalle. Aikuisten orgiat vai vauvojen ympärileikkaukset. Ei ole vaikea arvata kumpi tuntuu pahemmalta.
http://edition.cnn.com/2013/04/07/health/new-york-neonatal-herpes/Hyvin sohaistu, ehkä joistakin tuntuu ettei heitä "ole ikinä loukattu näin paljon" ja keräilevät nimiä aloitteeseen, jossa sallittaisiin Ainoiden Oikeiden Kristittyjen pilkkaajien kivittäminen.
"Mutta samalla unohtavat, miten omien oppien historia voi olla vieläkin raaempi."
Kuten kirjoitin johonkin toiseen kommenttiin jonnekin, niin ei näitä uskovaisia kiinnosta historia. He eivät tiedä historiasta mitään mutta loukkaantuvat, jos ehdotat siellä olevan jotain, mitä he eivät halua siellä olevan. Ehkä he ovat kuin Herr Donner Munchenissä 1950, joka tuohtuu törkeistä keskitysleiriväitteistä ja sanoo, ettei sellaista ole koskaan tapahtunut ja jos on, niin tekijät eivät olleet oikeita saksalaisia. Kun historia on vääränlainen, jotta sen voisi hyväksyä...
Ja tuosta uskovaisille naureskelusta, niin miten muuten kunnioittaa niiden ihmisten muistoa, joiden elämiä tuo naurettava uskonto on pilkannut vuosisatoja? Jotenkin tuntuu jo hieman velvollisuudelta naureskella noidanpolttaja-ideologialle, huumori taitaa olla paras keino osoittaa uskontojen typeryys.Aika hyvä veto senor atackiltä, vaikuttaa vahvasti siltä että suomen kristityt tuomitsevat mm.orgiat ja homoavioliitot surutta mutta kun puhe kääntyy vaikka lasten sukupuolielinten silpominen uskon nimissä niin alkaa se kiertely ja kaartelu todellisti uskovaisten puolesta.
Hihhulit väliin huutelee vaikka mitä mutta kukaan ei ole uskaltanut ottaa kantaan itse aloitukseen.
Ei ole ensimmäinen kerta kun uskikset vaikenevat oman uskontonsa historiasta. Tai eivät tiedä siitä juuri mitään.
Eikä sekään ettei edes papit tunne kunnolla uskonnon historiaa, vaikka sellaiset asia luulisi olevan monellakin hallussa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1823635
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten5132843Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!381644Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?1021417- 501300
Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?221271Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3421167Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti511158Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1251088Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.411019