Milloin Arkadianmäen pelleaines ymmärtää, että muslimeja on vaarallista päästää maahan? Jos muutama muslimi julistaa rauhaa ja elää rauhallisesti, se ei muslimifundamentalistien luomaa vaaraa vähennä. Mitä enemmän muslimeja, sitä todennäköisemmin ensimmäinen jihadoitu lannoite-erä räjähtää jossain kävelykadulla tai ostosparatiisissa. Hallituksen on nähtävä tämä skenaario ennaltakäsin ja toimittava sen mukaisesti. Mutta suomessa on pitkään ollut sellainen mentaliteetti, että vasta sitten toimitaan kun jotain on jo tapahtunut.
Vastaukset 4
- Taikauskonnoton
Kuka sitten määrittelee, mikä on oikea usko? Onko luterilaisuus oikea, vai jokin luterilaisuuden lahko? Pitäisikö ortodoksisuus tai juutalaisuus kieltää? Entä buddhalaisuus?
Entä pitäisikö kieltää se, ettei usko mihinkään jumalaan, ja miten tämä toteutettaisiin? Vaadittaisiin aikuisia ihmisiä käymään väkisin viikottain jumalanpalveluksissa vaikkapa sakon taikka raipparangaistuksen/häpeäpäälun uhalla?
Sinäkö haluat asiasta päättää? Millä perusteella? - mursuu
minä ainakin uskon jumalaan ja aina tulen uskomaan ^^
- Taikauskonnoton
Se on oma valintasi. Mielelläni suon sinulle sen uskon, kuten muiden uskontojen kannattajillekin omansa.
Jumala on englanniksi God, saksaksi Gott, espanjaksi Dios, hepreaksi יְהֹוָה (Jahve), arabiaksi الله (Allah) ja mitä näitä eri kieliä nyt onkaan. Samasta Jumalasta nää silti puhuu.
Ja tietysti on sitten muitakin jumalia. Kaikille jumaluuksia haluavalle löytyy omansa (ja kaikille jumalille myös monenlaisia uskontoja ja uskonsuuntauksia), tai sitten voi tyytyä olemaan uskomatta mihinkään jumaluuteen tai ylipäätään yliluonnollisuuksiin.
Itse kallistun tuohon viimeiseen vaihtoehtoon, mutta kukin tavallaan. Tärkeää on silti uskonnonvapaus, eli vapaus uskoa mihin haluaa tai sitten olla uskomatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911477
- 831022
- 67917
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361861Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170835- 92773
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61605- 63546
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta127488- 33481