Uskonnonvapaus on kumottava!

fuck_jihad

Milloin Arkadianmäen pelleaines ymmärtää, että muslimeja on vaarallista päästää maahan? Jos muutama muslimi julistaa rauhaa ja elää rauhallisesti, se ei muslimifundamentalistien luomaa vaaraa vähennä. Mitä enemmän muslimeja, sitä todennäköisemmin ensimmäinen jihadoitu lannoite-erä räjähtää jossain kävelykadulla tai ostosparatiisissa. Hallituksen on nähtävä tämä skenaario ennaltakäsin ja toimittava sen mukaisesti. Mutta suomessa on pitkään ollut sellainen mentaliteetti, että vasta sitten toimitaan kun jotain on jo tapahtunut.

4

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taikauskonnoton

      Kuka sitten määrittelee, mikä on oikea usko? Onko luterilaisuus oikea, vai jokin luterilaisuuden lahko? Pitäisikö ortodoksisuus tai juutalaisuus kieltää? Entä buddhalaisuus?
      Entä pitäisikö kieltää se, ettei usko mihinkään jumalaan, ja miten tämä toteutettaisiin? Vaadittaisiin aikuisia ihmisiä käymään väkisin viikottain jumalanpalveluksissa vaikkapa sakon taikka raipparangaistuksen/häpeäpäälun uhalla?

      Sinäkö haluat asiasta päättää? Millä perusteella?

    • mursuu

      minä ainakin uskon jumalaan ja aina tulen uskomaan ^^

      • Taikauskonnoton

        Se on oma valintasi. Mielelläni suon sinulle sen uskon, kuten muiden uskontojen kannattajillekin omansa.

        Jumala on englanniksi God, saksaksi Gott, espanjaksi Dios, hepreaksi ‏יְהֹוָה (Jahve), arabiaksi الله‎ (Allah) ja mitä näitä eri kieliä nyt onkaan. Samasta Jumalasta nää silti puhuu.

        Ja tietysti on sitten muitakin jumalia. Kaikille jumaluuksia haluavalle löytyy omansa (ja kaikille jumalille myös monenlaisia uskontoja ja uskonsuuntauksia), tai sitten voi tyytyä olemaan uskomatta mihinkään jumaluuteen tai ylipäätään yliluonnollisuuksiin.

        Itse kallistun tuohon viimeiseen vaihtoehtoon, mutta kukin tavallaan. Tärkeää on silti uskonnonvapaus, eli vapaus uskoa mihin haluaa tai sitten olla uskomatta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      116
      2995
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      30
      1377
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1227
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1007
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      978
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      57
      881
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      703
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      698
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      654
    Aihe