Konventtiuutisia

Kävin tuossa konventissa ja näin vanhoja seurakuntalaisiani. Vuosikymmen oli jo vierähtänyt ja lähes jokainen seurakuntalainen oli muuttunut todella katkeran ja pettyneen oloiseksi. Mihin oli se ilo ja onnellisuus kadonnut?
22<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Elämme vaikeita aikoja! Muista säilyttää siitä huolimatta oma ilosi ja innokkuutesi! Ro 7:22 tunnen iloa, joka olen sisäisesti Ro 10:2 heillä on palavaa intoa Jumalan puolesta.

Äänestä
  • Mitä vaikeita aikoja?
    Rahaa tulee enemmän kuin koskaan ja naisseuraa riittää!
    Elämä on ihan mahtavaa!

    Äänestä

Harmaa ei tuu, six ovat onnettomia ja katkeria. Sielunsa syövereissä yrittävät taistella epäilyksiä vastaan ja pelkäävät uskon haaksirikkoa niin paljon, että väsyttävät itsensä teokraattisilla toimilla.

Mutta se tulee ... se tulee ... se jättiläis uskonhaaksirikko ... vaivihkaa ... hiljaa. Sitten päästään pois jt-oravanpyörästä, ja siitä se oikea elämä vasta avautuu.

Tuedän mistä puhun. Oon kokenut sen ... sen uskonhaaksirikon. Lopulta olen tyytyväinen elämääni 20 vuoden jälkeen ja hyväksyn itseni sellaisena kuin olen.

Se onkin avain tyytyväisyyteen. Se, että rakastaa itseään ja siinä ohessa myös lähimmäisiään. Muistan aina sen raamatun kohdan "sinun tulee rakastaa lähimmäisiä niinkuin itseä".

Totta itseä pitää rakastaa ensin, jotta voisi rakastaa myös lähimmäisiänsä. Tuliko selväksi, vain pitääkä takoa vasaralla kalloon.

Äänestä
  • Siinä oli myös katkeruutta ja pettymystäkin.

    Äänestä

  • Unohtu hymy! ☺

    Äänestä

väki muistaa myös aiemmat odotukset vuosilukuineen, niiden mentyä selitykset ja pettymyksen.

Äänestä
  • Pitäisi unohtaa kaikki ikävät asiat.. ps.84:2 sieluni on ikävöinyt ja myös kaihonnut Jehovan esipihoja. Minun sydämeni ja minun lihani huutavat ilosta elävän Jumalan puoleen.

    Äänestä

  • UPDATE_11292334 kirjoitti:

    Pitäisi unohtaa kaikki ikävät asiat.. ps.84:2 sieluni on ikävöinyt ja myös kaihonnut Jehovan esipihoja. Minun sydämeni ja minun lihani huutavat ilosta elävän Jumalan puoleen.

    Jos halajaa elävän Jumalan puoleen, pitää jättää harhaoppinen Väärä profeetta eli J.t--lahko ja alkaa Jeesuksen tosi seuraajaksi ja uudestisyntyä ylhäältä.

    Äänestä

>>Vuosikymmen oli jo vierähtänyt ja lähes jokainen seurakuntalainen oli muuttunut todella katkeran ja pettyneen oloiseksi.

Onpa kumma. Olisi luullut, että uusi "tuplasukupolvioppi" lisää intoa seurakunnassa. Harmagedon on tosi lähellä.

Äänestä
  • Harmagodon lähellä?
    Mut kun se oli jo yli 100 vuotta sitten ihan lähellä!
    Kuinka lähellä se nyt jo onkaan, mutta ei vaan tuu! Voi pentele...

    Äänestä

  • Ainakin Suomessa porukkanne pienenee vuosi vuodelta.

    Äänestä

  • Hyvältähän siinä näytti menevän videon mukaan. Paljon suomalaisiakin siellä kun heti alussakin bussista näkee.

    Äänestä

  • Syynä vain se, että oli kansainvälinen konventti ja lahkolaisporukkaa useasta maasta siis.

    Äänestä

Ruotsissa enää samanverran julistajia kun suomessa 20 vuotta sitten.Silloin Ruotsissa oli 25.000 julistajaa.Nyt vaivaiset 20.000.
Ja kun laitetaan Norja,Tanska,Suomi,Islanti ja Ruotsi yhteen,niin on kumma jos ei löydy 50.000.

Äänestä

Minäkin kävin kesän konventissa.
Olen ollu 11 vuotta erotettuna.
Juttelin pokkkana ja lepposasti
vanhojen tuttujen kanssa.
Kukaan ei kääntänyt selkää.

Äänestä
  • Eivät tunnistaneet sinua.Olivat vaan muuten ystävällisiä,koska tunnistamattomana ajattelivat:"potentiaalinen käännynnäinen".
    Rakkauspommitus puree.

    Äänestä

  • älämeneansaan kirjoitti:

    Eivät tunnistaneet sinua.Olivat vaan muuten ystävällisiä,koska tunnistamattomana ajattelivat:"potentiaalinen käännynnäinen".
    Rakkauspommitus puree.

    LOL niin totta

    Äänestä

  • olet ollut 11 vuotta pois ja päätit sitten palata valheen ja aivopesun lahkoon? herää vain yksi kysymys. mitä hiton järkeä?

    Äänestä

  • siistähhh kirjoitti:

    olet ollut 11 vuotta pois ja päätit sitten palata valheen ja aivopesun lahkoon? herää vain yksi kysymys. mitä hiton järkeä?

    Eikös se käynyt vaan konventissa? Siitä on vielä matkaa lahkoon palaamiseen. Näyttävät ne veljesseuran tyypitkin käyvän konventeissa jatkuvasti.

    Äänestä

"Ruottisa 50 000"
Siellä oli koolla kaikki pohjoismaat.
Koko väestöön - 26 000 000 verrattun
ei kummonenkaan luku.
Milloin toteutetaan Kalmarin union?

Äänestä

Ilo ja onnellisuus katosivat petettyihin lupauksiin.
Katkeruus tulee siitä, kun odotat 45 vuotta Harmagedonia, mutta siitä ei vieläkään ole mitään tietoa! Seura on sitä lupaillut yli 100 vuoden ajan, mutta tuloksetta. Loppu on kaukana. Mahtaako koskaa tulla, kysyi seurakunann vanhin salilla.
Tuska ja katkeruus lisääntyvät päivä päivältä. Erota et voi tai kaikki alkavat karttaa!
"V-mäinen tilanne", myönsi eräs porilainen JT-perheen isä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


yllättynyt kirjoitti:

Kävin tuossa konventissa ja näin vanhoja seurakuntalaisiani. Vuosikymmen oli jo vierähtänyt ja lähes jokainen seurakuntalainen oli muuttunut todella katkeran ja pettyneen oloiseksi. Mihin oli se ilo ja onnellisuus kadonnut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu