Fuskaako Padasjoen leipomo? Punnitse leipä!

Vaaditaanrehellisyyttä

Silmät auki.

Padasjoen leipomo fuskaa. Leipomo ilmoittaa ruisleivän painoksi painoksi 0,38 kg, mutta käytännössä niissä on alle 0.35 kg. Eli n. 10 % liian vähän.

Olkaa tarkkana jos tuota esiintyy. Antakaa asiasta huomautus kaupoille, Ainakin lähialueen S-kaupaoissa on kyseistä ilmiötä esiintynyt. Kaupat ei oma-aloitteisesti tee edes pistokokeita. Ja pelkään että paikallisilta leipomoilta ei edes vaadita "mitään" epäköhtia korjattavaksi.

Leipomo markkinoi tuotteitaan päijäthämeen lisäksi ainakin eteläiseen Keski-Suomeen ja todennäköisesti Kanta-Hämeeseen?

4

751

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ähvätti

      Onko vaaka milloin kalibroitu? Nestettä haihtuu, jollei aivan tuoretta ole leipä. Mikäli kusetus, on konkurssin paikka. Rehellisten firmojen pitäisi saada tänäaikana tunnustusta, mutta kun se kilpailu tappaa moisen toiminnan aika tehokkaasti.

    • bisneshuijarimies

      Bisnes on bisnestä. Koko ajan siirretään sitä moraalista rajaa aina hitusen kauemmaksi. Rahaa pitää saada joka hemmetin liikahduksesta ja eleestä ja hiukkasesta ja millisekunnista ja... ja mahdollisimman paljon ja vähän pitää myös vedättääkin. Olen ollut eräässä mainostoimistossa töissä, jossa asiakkaita ylilaskutettiin mm. väärentämällä alihankintakustannuksiin isommat luvut. Tää on nykyaikaa. Ei siinä mitään ihmeellistä ole.

    • Anonyymi

      Ei myy enää, valitettavasti. Nyt on pakko syödä korviketta!

      • Anonyymi

        Juu harmi kun ei kontrollia, joskus Ranskan vallankumouksen jälkeen leivän paino oli määrätty, jos liian kevyt niin ensin varoitus, seuraavaksi ruoskaa, ja sitten hirteen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      67
      3384
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2370
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1888
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      171
      1619
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      89
      1500
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      76
      1454
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1446
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      71
      1226
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1150
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      35
      1118
    Aihe