Nimittäin siellä konferenssissa?
Onko ilmoja pidellyt?
mutakonffrenssikokö
15102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Varmasti on pidellyt..teltoissa hytisevät höynäytetyt lapsiparat. Parempi heidän kuitenkin on,kuin niiden,joiden vanhemmat raahavat jälkikasvunsa juhannusjuhliin ryyppyremmin keskelle ja joiden isät ja äidit ovat itse yhtä tolkuttomassa kunnossa..Suomalaiset ovat oksettavan välinpitämättömiä!
Ilmat liene paikoillaan..:) Mutta koska jussina nyt lämmintä on ollut ? Itse en ainakaan muista moista. Pienikesä kylmä, iso kesä lämmin sanoi vanhat aikoinaan.
Ohjelmasta rutisen sen verran, että Voisko olla kokous, jossa ei olisi tätä
" kissan nauvutusta ", mitä jotkut musiikiksikin sanovat.
Ja toinen, että samat laulut aina.Vähän lisätään jotain vingutusta vain.
Kunnon HENGELLISET LAULUT kehiin. Ja ihan SUOMEKSI, niin mummotkin ymmärtää.
Tästä on kulunut aikaa jo useampi vuosi, kun kokouksessa kuuntelin musiikkiesitystä. Musiikki soi aivan liian kovaa. Käännyin vierustoverini puoleen ja huusin hänen korvaansa: "Mitä kieltä tuo on?" Hän huikkasi takaisin: "Suomea!" Ja tämä juttu on totta. En eroittanut laulun sanoja enkä edes kieltä. Mikä lienee sitten tuollaisten esitysten perimmäinen tarkoitus on? Ne tulivat tutuiksi maailman diskoilloissa ja yökerhoissa, mutta sain huomata, että ainakin musiikin suhteen samaan suuntaan on menty helluntailaisissakin; ei sentään aina ja joka paikassa. Mutta niin se on, että raamattutunteja myöten tilaisuuksista on tehty "ohjelmallisia". Musiikkia, kirjamainontaa ym. Suunta on huono. Onko helluntailaisuudella tulevaisuutta?
" Musiikki soi aivan liian kovaa."
Tuon olen itsekkin kokenut. Mutta ihmettelen myös tätä nyky musiikkimakua ? Hirveää vingutusta, joka ottaa korviin vaikka olis hiljaisellakin, mitä se ei ole.
Seurakunnissa on kuitenkin hyviä laulajia pilvin pimein, ja on myös ns.ammattilaulajia, kuten Petri Ritari ect.
"Ne tulivat tutuiksi maailman diskoilloissa ja yökerhoissa, "
Niimpä.
Tämän konferennsin aikana olen ihmetellyt, että onko "puheet"/ ohjelma huonontunut, vai onko vika itsessä, kun ei vain pelitä yhtään ? Yleensä rompsukokous on ollut tulta täynnä, nyt sekin anti oli ihan plörö.Hirvesästi mainostusta vain, osta, osta, osta.
Aamun Raamatutunnit, eilinen "kukkahattutäti" oli parempi kuin uskalsin toivoa. kiitos siitä. Mutta tänään taas, niin kuiva puhe, vaikka siaa olikin, mutta liikaa esimerrkejä, siellä oli äiti teresat, ja ev.kirkon dogmit sunmuut.
Missä PYHÄN HENGEN INNOITUS ? Tämähän konferenssihan mainostaa juuri PYHÄÄ HENKEÄ? Miksi Häntä ei näy ei kuulu ? Niin , surullista.
Ei näytä olevan kun ei laivassa oleperäsintä ollenkaan.
yllensä sellainen purtilo karahtaa karille jossain vaiheessa.
helluntai tuli oli ja meni.
joko on aika alkaa miettiä todellisten uskovien todellista irtiottoa uppoavasta laivasta.
Helluntaiherätys, se johon synnyin pian 50 v sitten, se on kuollut ja kuopattu!
Tämä liike, joka kirkko-nimellä patseeraa, on kadottanut sekä näkynsä että Pyhän Hengen! Siksi kaikki on toivotonta räpellystä ja rahan perään hinkumista. Kun Siunaus on menetetty, elvytystoimet ovat kiihkeät,mutta kalmoksi jää!
Tuoltahan asia näyttää, kun ei itse avaudu Pyhälle Hengelle, vaan tyytyy vain arvostelemaan ulkopuolelta.
Konfferenssissa oli väkevä Pyhän Hengen läsnäolo ja varsinkin lauantaipäivän lähetyskokous oli kuin ennen vanhaa!!!
Väkeäkin oli paikat täynnä.
Kiitos Herralle.
Lähetyskokous oli hyvä, kuuntelin sen radiosta, loppua en kuullut, radio meni mykäksi, jokin osa kuulemma meni rikki.
Kuka se Kiinan lähetti oli joka puhui ? Ja se Unkarilainen piti hyvä puheen, mutta loppua en kuullut, kun silloin se radio pätkäs.
Mielestäni jo 80-luvulla helluntaiherätys valitsi väärin. Siihen asti hellarit olivat ikäänkuin omistaneet karismaattisuuden ja Pyhän Hengen toiminnan. Mutta 80-luvun alussa tuli uskon liike ja herätys. Ensimmäiset uskon liikkeen saarnamiehet eivät olleet ns. menstysteologeja vaan esim. Halversonit opettivat vahvaa Sanaa rukouksesta. Havaintojeni mukaan mikään suuntaus ei kuitenkaan ottanut vastaan opetusta rukouksesta, liian vahvaa.
Ajattelen itse luonani, että helluntaijohtajat eivät kestäneet ja hyväksyneet Pyhän Hengen toimintaa muualla kuin oman liikkeeen sisällä. Alkoi hellareittein sota uskon liikettä vastaan. Hellarit ajautuivat kriisiin.
Vaan nämä ovat omia ajatuksiani.
Eikö ne helluntailaiset vietäkään Juhannustaan Juhannuksen aikana = Johannes kastajan päivän muistoksi, joka on vasta ensiviikolla?
Jeesuksen nimessä...teidustellen ja muistuttaen. vähäinen Totuudessa (Jumalan Sanassa) pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva palvelijansa ja seuraajansa.
Vietätkö juhannusta tosiaan tuolla vanhalla paikalla? Noo, mikäs siinä, aivan mukava, että perinteitä kunnioitetaan. :) Raamatun mukaanhan on jokaisen oma asia viettääkö ylipäätään mitään juhlia vai ei. "Toinen pitää yhden päivän toista parempana, toinen pitää kaikki päivät yhtä hyvinä; kukin olkoon omassa mielessään täysin varma." (Room. 14:5)
Siellä oli keli aivan perseestä, ja hirveä mekkala ja jumputus joka puolella.
Minulla on perspektiiviä sanoa juuri niinkuin sanoin!
Erilaisten harhaoppien läpipesemä liike. Hengellinen raittius tipotiessään. Leipäpapit,nuoret, seurakuntia sotkemassa. RAHA kaiken kiinnostuksen kohde! Suomen helluntaiherätys ei ole ainoa liike maailmassa, joka kuoli maallistuessaan ja liberalisoituessaan maailman mielen mukaan.
Kuolema alkoi jo 80-luvulla, 90-luvun puoliväli ratkaisi eloonjäännin. Nyt ollaan hajallaan ja näkynsä kadottaneina.
Mistähän näitä epäuskon kylväjiä sikiää?
Kateuttako?
Toisaalta onko meillä varaa sanoa noin, eikö se ole Jumala joka kaiken tutkii. Onko meillä mitään mikä ei olisi tullut Jumalalta, eihän siinä mikään ole meidän omaa ansiotamme. Oleellista on tietysti se olemmeko me itse siinä Jumalan johdatuksessa ja tahdossa kiinni, toimimmeko me itse niinkuin oikein on, jos me itse olemme harhassa eihän silloin ole mitään merkitystä mitä muut tekevät jos itse olemme pimeydessä. Jos joku on kulkenut harhaan niin eikö jumala kuitenkin ole voimallinen hänetkin palauttamaan.
Kysymys siis on olemmeko me itse palavia, temmeekö sitä mitä Jumala haluaa meidän tekevän. Se on kysymys meille kaikille, jos me itse olemme palavia eikö Jumalan työ etene silloin meidän kauttamme ja taas toisin päin jos rakkautemme kylmenee, eteneekö Jumalan työ silloin. Teenkö minä sitä mitä Jumala haluaa minun tekevän????