Emme ole vielä juhannuksessa, vaan se on vasta tulossa. Kesäpäivän seisaus ei ole kalenterin mukaan vielä ollut. Älkää siis antako hallituksen asettaman juhannuksen viettopäivän hämätä teitä. Hallitus Soinin johdolla kusettaa kansaa sanomalla, että juhannus on vain viikonloppuisin. Moni on siis kuollut ja tulee kuolemaan juhlimalla juhannusta ihan väärässä paikassa.
Esimerkiksi Virossa juhannusta juhlitaan vasta 24. kesäkuuta. Siellä se on palkallinen vapaa, eli sikäläiset ottavat juhannuksen TOSISSAAN, toisin kuin me suomalaiset. Täällä ollaan ihan harrastelijoita.
Esimerkiksi Virossa juhannusta juhlitaan vasta 24. kesäkuuta. Siellä se on palkallinen vapaa, eli sikäläiset ottavat juhannuksen TOSISSAAN, toisin kuin me suomalaiset. Täällä ollaan ihan harrastelijoita.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kesäpäivän seisaus on huomenna 21.6.
Miksi virolaiset sitten juhlivat juhannusaattoa 24. päivänä? Minäpä kerron: koska 25. päivä on viimeinen, jolloin aurinko laskee esim. Tallinnassa klo 22:42. 26. päivä aurinko laskee 22:41. Eli siis vasta 25. päivän jälkeen päivät alkavat lyhenemään, ja virolaiset siis juhlivat viimeisintä päivää, jolloin päivä on pisimmillään. Tämä viimeisin päivä on 25. päivä, ja 24. päivä on tämän päivän aatto, eli siis juhannusaatto.
Siinä on MUNAA. Suomalaiset ovat harrastelijoita.
-Nykyisin juhannusta juhlitaan Suomessa ja Ruotsissa kesäkuun 20. ja 26. päivien välisenä lauantaina. Suomessa näin on ollut vuodesta 1955 lähtien.
Ja siinä onkin se kusetus. Joulua sen sijaan vietetään AINA 24. joulukuuta.
no voihan v.. joudunko nyt ostamaan uudet viinat?
Voit mennä Viroon juhlimaan juhannusta uudelleen 24. päivä. Siellä on myös halvat viinat!
ei muuuten paskempi idea!
torniossa asuessa uuttavuottakin tuli juhlittua aina kahdesti kun se tunnin aikaero. käveli vaan siinä välissä maasta toiseen.
"muuuten"
mies noi kädet muuten noin vapisee..
"Esimerkiksi Norjassa, Virossa ja Latviassa juhannusta juhlitaan edelleen aina 24. kesäkuuta."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Juhannus#Juhannuksen_ajankohta
Jaa sinäkin heräsit tähän tosiasiaan jota jo eilenkin käsiteltiin palstalla!?
Kristillinen juhannus on St. John todella Johannes Kastajan syntymän päivänä - meidän allakassa nyt ainakin. Mutta ei kaikkialla maailmalla juhlaa vietetä!
Mutta kuten todettu jo, Baltiassa juhannus eli Jaanipäev on ensi viikolla. Hyvää matkaa uuteen ja toiseen oikeaan juhannukseen! ;)
Norjassa ja virossa on juhannus vasta tuloillaan, eli 24 kesäkuuta alkuperäisellä paikallaan.
No liekkö tuolla niin tarkasti väliä? Viikonlopuksi on siirretty. Kalenterimme on kuitenkin lukittu 21.6 tapahtuvan kesäpäivänseisauksen mukaan pysymään ajassaan. Aurinko nousee kolmantena päivänä kuolleista vastaavasti talvipäivänseisauspäivän jälkeen ja 24.12 on sitä kautta jouluaatto kun Aurinko nousee ensimmäistä kertaa korkeammalle. Näin kesällä Auringon näennäinen rata on korkeimmillaan 21.6 täällä pohjoisella puoliskolla palloamme. Pysyy noin kolme päivää pesässä ja 24.6 on jo ensimmäinen lyhyempi päivä. Siitä alkaa siis jo päivä pimentyä. Juhlia voi jokainen pitää niin monta päivää kun on tarvetta.
FDSAFAAÅPJAAFJPSPP ÅJAUOJGVMS VŨJSJPDFZÖXCVL,ZPOÅODKLAS KPA SP SKSPSR AÅ TIATPÅA TIPAÅST AP TOTITSU