Tampereen roomalainen kylpylä

http://urbanex.ninja/kohde/epilan-kylpyla/

Tampereen Epilän metsässä sijaitsevassa suppakuopassa on katseilta piilossa lähes aito roomalainen kylpylä. Kylpylän rakennuttajana ja omistajana toimi kauppapatruuna Sixtus Syrjänen (1876–1970), joka oli saanut idean kylpylästä matkustellessaan perheensä kanssa maailmalla. Syrjänen lienee kiinnostunut antiikin kulttuurista ja ajan arkkitehtuurista. Perimätieto kertoo, että kylpylässä vietettiin mm. toogajuhlia.

EPILÄN KYLPYLÄN SYNTYMINEN
Syrjänen oli Sahanterä Oy:n omistaja yhdessä Otto Thunebergin kanssa. Vuonna 1930 laman kolkutellessa ovea tehtaan tilauskanta pieneni merkittävästi. Syrjänen ei reiluna työnantajana halunnut passittaa hyviä työntekijöitä kortistoon, vaan keksi rakennuttaa perheelleen antiikin roomalaistyyppisen kylpylän. Epilän kylpylä rakennettiin Sixtuksen Rauhanlinna-nimisen talon viereen, jonne oli jääkauden jälkeen muodostunut suppakuoppa. Suppakuoppaan oli Porin ratatöiden seurauksena alkanut kertymään valumavesiä. Suppakuopan pohjalle syntyneeseen lampeen tehtiin saari ja sinne tukevarakenteinen takorautainen kaarisilta sekä jyrkät rinteet porrastettiin betonimuureilla, joiden pengerryksiin istutettiin mm. omenapuita, marjapensaita ja muita hyötykasveja.

Epilän kylpylärakennuksien puolipyöreän paviljongin rakennusmateriaaliksi valittiin moderni betoni, mutta myös kiveä käytettiin. Paviljonki sisälsi kylpyläkatoksen, huussin ja saunan. Saunahuone ja huussi ovat tallella, mutta kylpyläkatos on jo pahasti romahtanut. Syrjästen Rauhantila-asunto sijaitsi harjun itäpäässä, josta kuljettiin kylpylään kivisen sillan ja holviportin läpi.

Kylpylää ei koskaan saatu täysin valmiiksi, sillä talvisota keskeytti rakennustyöt. Saunarakennusta ei koskaan ehditty ottaa käyttöön, koska sotavuosien kovan pakkastalven jälkeinen kevätrouta rikkoi rakennelmat. Saunaa ei korjattu ja tänäkin päivänä saunarakennuksen kulmassa on koko huonekorkeuden korkuinen aukko.

1950-luvun jälkeen käyttö vähentyi eikä vaadittavia kunnostustöitä tehty. Kylpylä alkoi jäädä omilleen ja rapistua luonnon sanelemien ehtojen mukaan.

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulee käytyä silloin tällöin tuolla ihmettelemässä rakennelmaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      81
      1960
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      20
      1674
    3. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1507
    4. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      206
      1396
    5. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      33
      1267
    6. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      87
      1029
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      26
      943
    8. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      22
      828
    9. Aivottomat

      Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie
      Kuhmo
      23
      817
    10. Oho! Jari Isometsä lataa suorat sanat Farmi Suomesta - Kovaa kritiikkiä: "Ei oikein enää nappaa..."

      Jari Isometsä antaa kovaa kritiikkiä Farmi Suomi -realityn nykymenosta. Oletko samaa mieltä hiihtäjälegendan kanssa? L
      Tv-sarjat
      19
      812
    Aihe