Näin katolisuuden synnyin maassa

Jopa 2/3 osaa kannattaa homoliittoja Keskusta-vasemmistolaisen pääministeri Matteo Renzin tukema lakialoite rekisteröityjen parisuhteiden sallimisesta on parhaillaan Italian senaatin käsiteltävänä. Tavoitteena on, että laki saataisiin voimaan ennen heinäkuun loppua

http://yle.fi/uutiset/roomassa_sadattuhannet_osoittivat_mieltaan_homoliittoja_vastaan/8091477

Roomassa sadattuhannet osoittivat mieltään homoliittoja vastaan
Italia on yksi harvoista EU-maista, jotka eivät tunnusta samaa sukupuolta olevien liittoja millään tavalla. Toukokuun lopulla julkaistun kyselyn mukaan kaksi kolmasosaa italialaisista sallisi rekisteröidyt parisuhteet ja puolet myös avioliitot.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alina__

      Hyvä Italia! Tuolla linjalla jos pysyisivät niin ois kyllä hieno juttu. Italia näyttää perheen puolustamisessa hyvää esimerkkiä muulle maailmalle :)

      • Koroljov

        Tuontyyppinen "perheen puolustaminen" näkyy italialaisten hedelmällisyydessä ja lapsiluvussakin, joka on Euroopan alhaisimpia. Länsimaat ovat tiensä valinneet. Maahanmuuttajat idästä ja etelästä tulevat täyttämään tyhjän tilan aivan kuten islam ottaa Euroopassa kristinuskon entisen paikan. Sitä kautta sinänsä kyllä loppuu nykyinen gay-hömpötyskin, joka on tuomittu jäämään vain tilapäiseksi historian välivaiheeksi.


      • Hyvä Itävalta!!!


    • hyväoppi

      On hyvä olla katolilainen ja pysyä kirkon opissa, jossa avioliitto on miehen ja naisen välinen sakramentti ja jossa homoseksi ja muu mies-vaimo avioliiton ulkopuolinen seksi on syntiä.

      • Mutta siellä Jopa 2/3 osaa kannattaa homoliittoja

        Tuoko on hyvä malli koko maailmalle. Kohta on vain kehitysmaita missä ei sallita niitä


      • Koroljov
        totuusonvoittaja kirjoitti:

        Mutta siellä Jopa 2/3 osaa kannattaa homoliittoja

        Tuoko on hyvä malli koko maailmalle. Kohta on vain kehitysmaita missä ei sallita niitä

        "Tuoko on hyvä malli koko maailmalle."

        Niin, länsimainen malli ei ole universaali, eikä ihmiskunnan enemmistö tule sitä koskaan hyväksymään muuten kuin pakottamisen edessä. USA-NATO-EU kuitenkin natisee jo liitoksistaan ja sen hegemonia säröilee pahasti.

        "Kohta on vain kehitysmaita missä ei sallita niitä"

        Enpä kutsuisi ei-länsimaisen maailman nousevia suurvaltoja ja talousmahteja miksikään kehitysmaiksi. Niille kuuluu joka tapauksessa 21. vuosisadan tulevaisuus.


      • ed.istys

        ihmisten tasa-arvo on universaalisti kaikille ymmärrettävä tavoite. homous on kaikille tuttu ilmiö, ja sen hyväksyminen voi käydä nopeasti, kuten lännessä on nähty. homojen syrjiminen ei ole rationaalia. homojen kulissiavioliitot ovat tyhmyyttä kuten myös homojen vaino. aikanaan homouden vastustus levisi maailmaan Englannin puritaanisen siirtomaavallan kautta. yhtä hyvin tilanne voi muuttua.
        monikohan haluaisi muuten esim poistaa nyt naisilta äänioikeuden tai oikeuden päättää omasta pankkitilistään? ei ole kauankaan siitä kun pidettiin Raamatun ja yleisen järjenkäytön kannalta aivan itsestäänselvänä että naiset eivät äänestä, eivät pääse yliopistoihin eivätkä päätä edes omista raha-asioistaan. Suomessa nainen 1800-luvulla ei tarvinnut holhoojaa vain leskenä. tämä tuskin kuitenkaan olisi mikään parannus.


      • Koroljov kirjoitti:

        "Tuoko on hyvä malli koko maailmalle."

        Niin, länsimainen malli ei ole universaali, eikä ihmiskunnan enemmistö tule sitä koskaan hyväksymään muuten kuin pakottamisen edessä. USA-NATO-EU kuitenkin natisee jo liitoksistaan ja sen hegemonia säröilee pahasti.

        "Kohta on vain kehitysmaita missä ei sallita niitä"

        Enpä kutsuisi ei-länsimaisen maailman nousevia suurvaltoja ja talousmahteja miksikään kehitysmaiksi. Niille kuuluu joka tapauksessa 21. vuosisadan tulevaisuus.

        Mutta Italian katolisuuden kotimaana tulisi kyllä näyttää esimerkki ja saada sisilian mafia telkien taakse


    • PasiToivonen
    • Koroljov

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      514
      8755
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      145
      6046
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      351
      5077
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      63
      4706
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      96
      4307
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4023
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      181
      3873
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1818
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1364
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      939
    Aihe