Paljon täällä keskusteluja hevosen hoidosta, se on hyvä että neuvoja ja tietoa jaetaan.
Kiinnitin huomioni että hevosen jalkojen (kavioiden) hoidosta täällä hyvin vähän viestejä ja mielestäni jalat ja kaviot on yksi hevosen tärkeimpiä kohtia joiden hoitoon kiinnitettävä erityisesti huomiota, pienetkin haavat hoidettava välittömästi.
Kaviot putsattava päivittäin ja ennen hevosen käyttöä.
Kengitysvälit tahtoo monella hevosella venyä liian pitkiksi, itse kengitän hevoset 5-7 viikon välein ja tuo 7 viikkoa ei oikeastaan koskaan täyty vaan 5-6 viikkoa väli.
Ihmettelen noita ravureita kuinka niillä pidetään pitkiä kavioita?
Hevosen jalat?
9
120
Vastaukset
- häääääähh
ja mihin tää nyt siis liitty xD
- kauraooppeli
Kavioiden ja jalkojen hoito liittyy hyvin olennaisesti hevosen hoitoon, ainakin minun mielestäni.
- peltokakka
mutta mitä pitää tehdä jos heppa on astunut kakkaan?
- paskaseon
Lapselliselta tulee lapsellisia kysymyksiä.
- koipeliini
Yksinkertaista: Puhdistat kakan pois kavioista. Onko siinä jotain kummallista?
- peltokakka
koipeliini kirjoitti:
Yksinkertaista: Puhdistat kakan pois kavioista. Onko siinä jotain kummallista?
mutta kakka on ällöä! myyn mun hevosen koska en haluu enää siivota kakkaa.
- Niimpäniijoo
Oma hevonen ei kestä kuuttaviikkoa pitempää kengitys väliä. Tiputtelee ne pois ja kaviot kasvaa nopeesti.. Nyt laitumellahan hepat pudottelee enemmän kopotteja jalasta... Eiks kylmääminenki oo aika tärkeetä.. Siitäkin pitäs puhuu.. Harvat ihmiset oikeesti kylmää hevosen jalat huolellisesti..
- Joillakinvainon
Meidän ravurilla pitkät kaviot koska ravi menee paskaksi jos on lyhyet
- perseestäkokohomma
Sehän on hieman väärin jos pidetään pitkiä kavioita siksi että hevonen juoksee hyvin mutta se kuinka pitkät ne on niin on eri asia, kaikilla pitäisi olla sama laki eli kaviokulmat olisi oltava normaalit juoksi sitten miten tahansa ja kaikilla kun olisi sama laki niin siitäkin siltikin saataisiin aina voittaja maaliin. Lapakulmahan/kaviokulmahan menee jossain 48/52 astetta. Tuo 48 astetta on jo aika pysty muttei niin pysty että olisi ns. tömppäjalkaanen, sellainen jo "kova" ratsastaakin.
On se kumma jos eläinlääkärit eivät puutu siihen että hevosella pidetään pitkiä kavioita siksi että saadaan rahaa kun hevonen juoksee nopeasti ja hyvin. Tuon vuoksi en fanita ravihommaa, se on mennyt överiksi ja hevosesta otetaan kaikki irti ja varsinkin silloin kun iskee rahanahneus tai on muuten vaan persaukinen ja rahaa saatava vaikka hevoselta henki menisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2464502Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?781689Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051532- 511251
- 891185
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 461017
- 591003