Motonet Työnantaja Työpaikka paska paikka välttäkä

Kekkonen111123

"Työpaikkana aivan helvetillinen paikka. En voi suositella kenellekkään. Esimiesten ja myymäläpäälliköiden joka päiväiset johtamistavat ovat uhkailu, pelottelu, valehtelu ja kiristäminen.

-Työnjohtoa ei kiinnosta mikään muu kuin tulos.

-Työolot ja työehdot huonontuvat joka vuosi.

-Varoituksia jaellaan jatkuvasti.

-Työntekijöitä aletaan savustamaan heti ulos, kun naama ei enään miellytä. Esim. väitetään hulluksi.

-Työntekijöiden vaihtuvuus erittäin suuri.

-Huono palkka. Väitetään että voi päästä TESiä paremmalle palkalle, hell no.

-Jatkuvasti ehdotellaan että jos ei työt kiinnosta niin voit tulla irtisanomaan itsesi.

-Työnjohto sanoo että Motonetissä ei ole pakko olla töissä heti kun menet valittamaan jostain.

-Työterveyslääkäri määrää tarpeen tulleen niin pitkään sairaslomaa että löydät uuden työpaikan.

-Työnjohto harjoittaa syrjintää, esim. jos et vapaaehtoisesti suostu tekemään sunnuntaina töitä niin uhataan laittaa tuplasti lauantai-vuoroja.

-Myymäläpäälliköillä ja apulaismyymäläpäälliköillä tulospohjainen palkka, joten heitä ei kiinnosta työntekijöiden hyvinvointi tai viihtyvyys ollenkaan. Miettävät vain kuinka tehdä parempaa tulosta jotta he saavat enemmän palkkaa.

-Työntekijöitä syytetään perättömästi kertomatta mistä heitä syytetään.

-Esimiehet puhuvat paskaa työntekijöistä uusille päälliköille.

JOS HALUAT SÄILYTTÄÄ TERVEYTESI JA MIELENTERVEYTESI NIIN ÄLÄ TULE TÖIHIN MOTONETTIIN."

"Justiin sama meininki Seinäjoen motonetissä. Ja sielä kuulemma annettiin kenkää jo ennen kuin liike ehti edes aueta eli kasaus vaiheessa ja monet on saaneet kenkää sen jälkeenkin Ja sielä pääsee vaikka miksi apulais-päälliköksi jos vain jaksaa nuoleskella johtajaa ja suostuu siihen että ei saa olla tavallisten työntekijöiden kanssa tekemisissä vapaa-aikanakaan. Mutta on sieläkin jo ainakin kerran apulais-päällikkö vaihtunut. Eipä ole ihme kun myymälä päällikkö on täysi diktaattori ja hyviä työntekijöitä ei arvosteta paskan vertaa. Samanlainen se on ollut entisessä työpaikassaankin. Tyyli on se että ne naamat jotka ei miellytä niin pihalle ja joku hyvä ystävä tilalle tai sitten joku herranpelkoon sairastunut hiirulainen jolla ei ole ollenkaan omia mielipiteitä. Niitäkin sielä on töissä. Taitaa olla kyseisen firman tavaramerkki toi työntekijöiden piinaaminen ja jatkuva vittuilu vaikka mitä tekis niin mikään ei riitä. Niin kauan kuin työntekijän mielenterveys kestää. Itse rouva myymäläpäällikkö ei kyllä osaa kuulemma muuta kuin esittää naurettavia uhkauksia eikä tajua mistään mitään. Taitaa olla vain ison rahankerääjäjohtajan juoksupoikana. Meininki on niin kuin keskitysleirillä."

"Merkittävä työllistäjä ja kuuluu ns. nuorisotakuun piiriin. Uusia työntekijöitä saapuu koko ajan, kun vanhempaa (max.2-5 vuotta) henkilökuntaa poistuu. Henkilöstön vaihtuvuus on huomattavan suurta. Paljon osa-aikaista ja osaamatonta opiskelija työvoimaa.

Henkilöstöpolitiikka ja yrityskulttuuri 1930 - luvun hengen mukaista.Jatkuvia varoituksia ja irtisanomisia. Esimiehet käskyttämässä ja hengittämässä koko ajan niskaan. Seuraavat valvontakameroilla työntekijöitä. Palkat ja työajat TES.n mukaisia. "



"Olen kirjoittajan kanssa samaa mieltä, sama tapahtuu nykyäänkin myös Vantaa myymälässä.

Vantaalla mennään astetta pidemmälle, siellä saa kenkää/kirjallisen varoituksen jos esim: sanot spontaanisti mielipiteesi jos sitä kysytään henkilökunnan keskusteluissa jossa muutenkin aina haukutaan johtoa.

Vantaa harrastaa myös laittomia irtisanomisia, tiedossa useampia kuin yksi.

Vantaa vielä harrastaa vielä jossain määrin uhkailuja sekä painostamista eritilanteissa.

Varsinkin tuo jos ei naama miellytä, niin se riittää heillekin syyksi irtisanomiseen.

Joten harkitkaa vakavasti jos aiotte hakea Motonettiin töihin, kestääkö psyyke siellä muutakin kuin surkeeta palkkaa."

23

4823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeahaaa

      Työpaikat avoimet vantaa helsinki konala työhakemus

    • BGV

      Voi jestas kuulostaa niin tutulta. Töissä myös motonetissa. Toivisin, että kun luet em. jutun äänestät jaloilla ja asioit muualla.

    • hyvityskuitti

      Seinäjoella sama juttu, mutta vain 10 kertaa pahempi. Meillä on jo käynyt Avi tekemässä työsuojelutarkastuksen työpaikkakiusaamisesta. Myymälän päällikkö kiusannut työntekijöitä jo 5v tai jotain. Kuitenkin siitä asti kun myymälä on avattu. Päällikkö todella kierä tekemään kiusaa, niin ettei jää helposti kiinni. Jos sattuu jäämään, niin Oscar patsas on taattu.

      • päällikkö2

        Onko Seinäjoella päällikkönä vielä se nainen joka on ollut Kauhajoen Tokmannilla päällikkönä. Jos on, niin ei hyvää päivää.


    • Joo sama nainen on.

    • IsoE

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/9313813/esimies-kiusaajana

      Kyllä taitaa olla maan tapa.

      • mtx

        Ei ole enää se nainen pomona seinäjoella. Sai kenkää. Mutta prosessi jatkuu tässä vuoden perheyritykseksi valitussa motonetissa. Sovittelijoita, työterveyttä, psykiatreja, aluehallintovirastoa....ym tarvitaan, ne selvittää asioita. Todella sairas työyhteisö. Toivottavasti ne jonkun tolkun saa asioihinsa. Läheltä olen seurannut tilannetta. Miten voi nykypäivänä kaikki tällainen olla mahdollista. En suosittele kenellään motonettia työpaikaksi. Oma mielenterveys on tärkeämpää.


    • Puupää13

      Sama meininki Jyväskylässä tai vielä pahempi. Esimiehet epäpäteviä valtaosaltaan eikä hallitse edes käytöstapoja. Niistä asioista palkitaan joista pitäisi rankaista. Pätevyys pääjakkaralla mallia rekkakuski niin mitä voi olettaa.

      • KaLi0

        Tarkoitat varmaan niistä asioista rangaistaan joista pitäisi palkita..ainakin Vantaan Motonetissä.


    • Kaiken_nähnyt

      Aika paljon parempi työilmapiiri Seinäjoella nykyään. Keskitytään enemmän työntekoon kuin vikojen etsimiseen; niin työnantajasta kuin työntekijöistäkin.

    • Keikkonen11112331

      "Motonet työnantajana osa 2

      Motonetmies

      2.8.2015 19:06
      Muut keskustelut lukossa joten uusi tässä.

      Tosiaan itse kahteen otteeseen kyseisessä yrityksessä ollut töissä ja pakko myöntää että nämä kaikki pitää paikkaansa
      Suorastaan sanottuna sairas paikka.

      Vaihtuvuus on älytön, ei edes muista kuinka moni on ollut työkaverina. Parhaimmat ovat lähteneet 1pv jälkeen :). ja monen myyjän ammattitaito on niin hukassa että ei pysty suoriutumaan varaosamyyjäntyöstä ilman apua, ääripäänä varaosamyyjät jotka eivät tiedä monta tulppaa autoon yleensä tulee jne...
      Esimiehet ovat kaikki syvällä omistajien perseessä, täysin narun jatkona. Laittomien irtisanomisten määrä on todella suuri.

      Työntekijöitä tosiaan kytätään kameroista, myyntitilastoista, leimauksista ja aivan kaikesta.Jutella tosiaan ei saa työaikana ja kielettiimpä joskus jopa juomapullot työpisteellä.

      Henkilökunta alennus varaosista -15% ja myymälästä -10%. Osissa parhaimmat katteet aivan älyttömiä, ei kaikissa lähinnä omatuonti roskassa mitä ei kannata ostaa. Ja terveisiä motonetin pää kouluttajalle ketä on varmaan kohta täällä puolustamassa (sama omalla foorumill) tämä kaveri on täysin hukassa, omatuonti osat ovat parasta ja takuu tilastot parempia kuin saksalaisilla vanhanliiton merkeillä. Suurinta paskaa tulee hänen koulutuksissa ja kaikilta "johtajilta".
      Kavereille turha kuvitella alennusta annettavan, olet samantien esimiehesi kopissa. Sama käy jos ostat osan mikä on audiin ja sinulla on bmw.

      Tauotkin on määrätty kyseisessä yrityksessä, menet minuutilleen sinne, tosin eivät tykänneet kun häippäsin kesken asiakkaan tauolle koska on sanottu että pidettävä tästä kiinni..

      On myös hieno tunti järjestelmä missä teetetään lyhyempää päivää ja joskus pidempää, siinä Kustaan silmään ja teetetään ilmaista työtä kun et pidä ylhäällä niitä.

      Ei muuta, välttäkää sanon vaan. Asiakkaana kannattaa käydä.

      Niin ja motonet ei palauta rahoja, kuuluisa vääntö. Pyydä esimies paikalle niin saat, jos ei tiskivastaava anna sano että haluat sinunkin esimiehen paikalle.
      AINA taipuu, siinä oli töissä kiva vängätä ja kun esimies pyydetään siihen asiakas saa rahat takas. Näin sinusta tulee mulkku ja asiakas hakkaa sinut pahimmassa ääri päässä kun näkee."

      Copy pastaan tämän tännekkin. Bumb.

    • Kiinnostunutkalle

      Mikä nykyinen tilanne, onko asiat menneet huonompaan/parempaan?

      • Tietävä

        Huonompaan...


      • Osa-aikainen

        Ite ollu nyt kahessa motonetissä töissä, tosin lyhyempiä pätkiä. Ikinä ei oo ollu mitään ongelmia, pomot mukavia ja reiluja, työkaverit kannustavia. Nämä kokemukset siis yhdestä etelän myymälästä ja yhdestä vähän kauempana


    • Eimitäänjärkeäää

      Sama meno jatkuu. Kuulemma Savustetaan porukkaa pihalle.

    • Työstänauttija

      Kaupassa töissä vuodesta -88. Aivan ylivoimaisesti paras työnantaja tähän menessä. Työhistoriaa Motonetissa jo toistakymmentä vuotta. Kahvitauotkin pidemmät kuin Tessissä lukee. Joskus se asennevika löytyy peilistä. Työpaikan ei ole tarkoitus olla sosiaalitoimisto. Herätkää

      • ohiononneksi

        En suosittele ainakaan tätä myymälää työpaikkana. Työntekiöitä ei kunnioiteta lainkaan. Jos kerrot oman mielipiteen jostain, niin vastaus useein on että ei sun täällä tarvitse olla jos et halua. Eli et ole minkään arvoinen. Myymäläpäälikköä ei kiinnosta muu kuin tulokset, ja näitä vahditaan koko ajan, ja jos et myy tarpeeksi, niin siitä saat kyllä palautetta. Työntekiöitä vahditaan muutenkin koko ajan, että ei varmaan vahingossakaan ehdi hengittämään kun tulee hiljaisempi hetki. Työntekiät vaihtuu tiheeseen tahtiin mikä myös kertoo että työpaikalla ei viihdytä, tai työntekiä ei sovi porukkaan ja sopimuste ei sen takia jatketa. Oma olo parani huomattavasti kun löysin muita hommia. Mutta kaikki tekeköön omat johtopäätökset, minä ainakaan en suosittele Jyväskylän motonettiä työnantajana!

        Jos tykkäät nuolla persettä niin sitten tämä työ on just sinulle.


      • Huhhu

        Hyvä sanoa kun ei sulla ole mitään muuta kokemusta...:D mene töihin.


    • mukana

      Edellä mainitut kommentit pitävät hyvin paikkansa.
      Motonet ei ole koskaan ollut, eikä ole suosittu työnantaja. Henkilöstön suuri vaihtuvuus kertoo paljon. Työsuojelullisia ongelmia henkilöstön johtamisessa tuntuu olevan joka yksikössä.
      Motonetin koko henkilöstöpolitiikka on tarkoituksellisesti epätasa-arvoista ja painostavaa, koska suurella henkilöstövaihtuvuudella on helppo säädellä työvoiman määrää.
      Tuntuu siltä, että kaikkein helvetillisimmät työpaikat löytyvät juuri kaupanalalta.
      Kun on ongelmia ja niitä varmasti tulee, kannattaa olla yhteyksissä ammattiliittoihin ja aluehallintovirastoon. Kun on häikäilemätön työnantaja, kannattaa oikeuksistaan pitää kiinni!

      • Eivoisiuskoa

        Täysin samaa mieltä.


    • Anonyymi

      Päälliköt pätee ja mikromanageroi. Ei mitään tekemistä oikean johtamisen kanssa. Uusia päällikköjä ja titteleitä tulee koko ajan ja hyvät työntekijät lähtee menee. Pikkupäälliköt tykkää kyykyttää

      • Anonyymi

        Motonet on kamalin työpaikka mitä tiedän


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Motonet on kamalin työpaikka mitä tiedän

        Samaa mieltä


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3225
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1177
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1032
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      47
      899
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    9. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      864
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe