Noillakin sadoilla miljoonilla olisi ollu parempaakin käyttöä. Jokainen tuulivoimalla tuottamatta jäänyt megawattitunti säästää veronmaksajien kukkaroa.
http://tuulivahinko.fi/
http://tuulivahinko.fi/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
-- miten toi 105e on laskettu , jostain se summa on tullunna, ei se ilmasta oo tempastu ?
Laskettu, että kuka tahansa voi laittaa myllyn pystyyn veronmaksajien rahoilla ja tienata sillä vielä lisää.
Upeaa katsoa miten jälkeläisillemme rakennetaan turvallisempaa tulevaisuutta - väliaikaisesti tosin vain, mutta sittenhän tuulivoima toimii omillaan, ja hyvä niin! (Ydinvoima saa ja tarvitsee vieläkin käyttöön tukea ydinvastuulain perustella).
Laskentaperuste:
* tuulivoiman tuotantomäärä kertaa syättötariffi (105 euroa/MWh)
* sähkön markkinahinta
Erotuksen kustantaa veronmaksaja
Järkimies tämä Bill. Selvähän se, että Maailman rikkain ei voi olla tyhmä.
http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/bill-gates-nykyisten-uusiutuvien-energiamuotojen-tuet-ovat-rahan-tuhlausta/700955/
" Maailman rikkaimman miehen (Bill Gates) mielestä tukiaisraha pitäisi laittaa innovointiin ja uusien energiamuotojen kehittämiseen, eikä olemassa olevien ratkaisujen rahalliseen pönkittämiseen.
Gatesin mukaan nykyiset arviot 20 vuoden päästä kulutetuista energiamääristä ovat saavuttamattomissa nykyisillä vihreillä energiatekniikoilla."
Syöttötariffin tarkoitus on tehdä itsensä tarpeettomaksi - eli se auttaa tekniikan kehittymistä kilpailukykyiseksi. Ydinvoima saa käyttötuen ydinvastuulain perusteella, käytännössä se on alivakuutuksen avulla saavutettu kilpailuetu.
Tuuli- ja aurinkosähkö eivät ratkaise energiantuotannon ongelmia vaan aiheuttavat niitä. Maailmalla näkee, ettei tuulivoimaloita rakenneta hyvien tuuliolosuhteiden vaan hyvien tukiaisten alueilla. Aurinkosähkö nimenomaan jyrkentää sähkön kysyntävaihtelun ongelmaa. Toistaiseksi sähkön varastointi kesästä talveen maksaa vähintään satoja kertoja enemmän kuin sen tuottaminen.
Jaa missäkähän maailmalla, kysyn vaan? Kalajoella vai ihan oulussa asti käyny?
Pelkästään euroopassa on todella suuria tuulivoimapuistoja, meressä ja maalla, vuorilla ja laaksoissa. Suomessa se ei toimi just teikäläisten takia, voimalatuotanto olis suomessa toiminu, viherpiipertäjäthän sitä vaati, perustettiin jopa tehtaita niitä varten, mutta kun jonnekkin niitä suunniteltiin niin eiköhän löytyny joku oravan paska tai linnut lentelee rupeleihin. Selitä mulle tämä vihreitten toiminta!
Vaikka esim hollannin rannikolla yhdessä tuulivoimapuistossa on enemman myllyjä kuin suomessa yhteensä, kiitos viherpiipertäjien. Juuri vihereitten takia moni valmistaja meni konkurssiin kun tuotantoa ei saatu toimimaan näiden terroristien takia.
Kyllä tuulivoima kannattaa ja kehitys menee eteenpäin, kävin kattomassa aaltovoimalaa joka oikeasti toimii ja vuorovesi voimalat toimii myös. Vassariviheriät pitäs pistää sinne liito-orvanpesään
http://pipa01.blogspot.fi/2015/08/vastatuulta-matemaattisia-laskelmia.html
Tuulisähkön kiinteistövero on 1 % ja muilla 3 %.
Tuulisähköhullutukseen tulossa sentään jotain rotia,
http://www.kaleva.fi/uutiset/talous/tuulivoimaloiden-tuotantotukea-leikkaava-lainmuutos-etenee/706054/
Nyt on sellaiset ajat että kaikki turhat karsitaan, tukiaiset ensisijaisina. Vain rehellisesti, ilman tukiaisia toimivat jäävät käyttöön.