on todellinen. Se on kaksisuuntainen. Toisaalta ylistetään Venäjää ja sen tekemisiä, toisaalta odotetaan ja toivotaan Venäjän hyökkäystä Suomeen ja työskennellään sen hyväksi mm. puolustustahdon heikentämiseksi.
Tiltujen Venäjä-kiima
AntiTiltu
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
loputtomiin Suomen poliittisen ja sotilaallisen johdon tekemisistä.
Valeissa ei ole mitään tolkkua.
Suomen pitäisi ostaa venäläisiä hävittäjiä.
Suomalaisten mielestä koneiden tulee olla Nato-yhteensopivia. Venäläiset koneet eivät ole.
Se on kai tämä teesi - antiteesi asetelma tiltullakin aina päällä.
Vastakkainasettelu pitää kaivaa esiin joka asiasta. Tiltu on tietysti aina oikeassa ja fasistinen muu maailma on väärässä ja sortaa kansalaisia USA-NATO-CIA-kokoomus-EU-ETYK-YK- jne järjestöjen tukemana.
Tiltun "kaksisuuntaisuus" (jakautunut persoonallisuushäiriö) ilmenee hauskasti niissä kirjoituksissa, joissa ylistetään Venäjän armeijan ylivoimaisuutta, haukutaan USA-Naton kalusto ja sotaväki rapakuntoiseksi ja samaan hengenvetoon itketään sitä, kuinka Venäjälle ollaan hyökkäämässä koko ajan joka puolelta.
Tiltu voi surutta uhoilla kuinka Venäjä voisi marssia Atlantin rannalle parissa päivässä massiivisilla joukoilla ja samalla parkua Naton parin tuhannen miehen ja muutaman panssarin siirrosta puolustustehtäviin Baltiaan.
Suhteellisuudentaju ei kuulu tiltun ominaisuuksiin -eikä se ole kai tarkoituskaan.
Washingtonin Tiltut visertävät oireyhtymissään.
Titityy, titityy...
Kun tarkkispoika ei osaa sanoa mitään järkevää niin hän sanoo 'titityy'! Se edustaa hengen lentoa tarkkispojalle!
Tälle vapaudenmitali tältä Äitivenajalta ollos huoleton kohta vapautamme lopun Euroopan.
Olen useastikkin saanut Tiltun nimen.
Havaittuani Natottajien alistumisalttiuden ja sen mitä merkillisemmät esiintymismuodot, olen vain yrittänyt esiintuoda teidän perusteittenne valheellisuuden.
Ei sovi moraalikäsityksiini nykyajankaan ns. länsimaiset elämänarvot.
Niiden pöyristyttävin ylläpitäjä on länsimaiden johtaja USA.
Voidaan esiintuoda todisteiksi kymmeniä tilastoja ja numerosarjoja, jotka ovat kaikkien tiedossa. mutta jotka eivät alistuja apinoille sano mitään.
Sen sijaan aletaan kääntämään näitä tietoja muotoon Venäjän kehuminen, vaikka ne eivät sitä ole.
Ulkopolitiikan johtajamme ovat saaneet aikaan mielipiteemme mitätöimisen.
Suomella ei omaa mielipidettä ole.
Johtajamme käyttäytyvät kyllä sinnikkäästi ajaessaan asioita kansan mielipiteen vastaisesti, jotta olisivat ytimien pöydissä otollisia.
Venäjän vaikutuksesta entisiin satelliittimaihin on vaikka kuinka paljon tilastoja:
NATURE INDEX
MOTHER INDEX
WIPO
YK:n inhimillisen kehityksen mittarit
Tulonjaontasaisuus
Korruptioindeksi
Luovuusindeksi
Kansantulo henkeä kohden
Miesten keski-ikä
Pikkulasten kuolleisuus
jne
Lukemalla näitä tulee vain yhteen tulokseen: Venäjän kanssa voidaan kyllä käydä kauppaa, mutta liika sitoutuminen Venäjään rappeuttaa kansan.
Silloin ei pitäisikkään nähdä lännen arvostelua alistumishaluna Venäjän käskyvaltaan.
ymmärtää länsimaisia arvoa. Ne ovat mm. demokratia, yksilönvapaus, vapaa tiedonvälitys, vapaa matkustaminen jne.
Niiden tuomitseminen kertoo ihmisestä aika paljon.
Kansa on vapaasti valinnut Suomen johtajat. Heidät voidaan myös vapaasti vaihtaa.
Lännen arvostelua ei ole kukaan kieltänyt. Sitä tapahtuu koko ajan. Palstalla tapahtuvaan valehteluun on jokaisella rehellisellä suomalaisella oikeus puuttua.
Demokratia: EU tekee yksimielisen päätöksen. Vilvio Perlusgoni yksin kumoaa sen ja niin menee ETV Italiaan.
Yksilönvapaus; On varakkaan vapaus
Vapaa tiedonvälitys; Voi olla miten poskettomalla tavalla tahansa länsimielinen eikä kukaan kyseenalaisata.
Jos ne toimisivat en olisi tuomitsemassa, niinkuin en edellisissäkään viesteissäni tehnyt, vaikka nämä arvot eivät likikään toteudu.
Sinunkin tyyliisi tuntuu kuuluvan että nyt hyökätään Venäjää vastaan,vaikka ei yhtään tarvitsisi,- en ole ajamassa minkäänlaista alistumista, mihinkään suuntaan.
Eikä siinä mitään.
Suomi on vapaa maa, kuten kaikki länsimaat. Jokainen voi vapaasti olla mitä mieltä haluaa.
EU:N päätöksiä ei kukaan voi kumota. Se on eri asia, jos niitä ei noudateta,. Siitä voi aikanaan koitua sanktioita.
Yksilönvapauksia jokainen käyttää omalla tavallaan.
Myös länsikritiikkiä esitetään mediassa joka päivä.
Olet jumiutunut omaan typeryyteesi.
Keskustelu on vähän hassua. Minulla ei ole mitään tarvetta olla länsi- tai itämielinen. Sen sijaan minua kiinnostaa, mihin Suomi kuuluu erilaisten objektiivisten mittareiden mukaan (esimerkiksi pikkulasten kuolleisuus, itsemurhatilastot) ja mitkä seikat ovat vaikuttaneet mitattuihin arvoihin. Varmasti historialla on ollut merkitystä. On hyvä tietää, mihin suomalaiset sijoittuvat tyytyväisyysindeksissä.
Sen sijaan en ole lainkaan halukas lähteä muita maita mitenkään tuomitsemaan. Sen sijaan teen kyllä uutta tekniikkaa, josta on hyötyä kaikilla. Se ei todellakaan ole sotatekniikkaa, mutta hyvin onVenäjän patenttivirasto toiminut minun kohdallani.
Koska luonnon systeemit kuuluvat alaani, olen huomauttanut pienenkin ydinsodan vaaroista varsinkin pohjoisten kansojen ravinnon saannille.
Yhteen tultiin.
Jos on halukas liittymään Natoon, pitää sille olla perusteet.
Ei ole todenperäistä väittää että Nato estää sotia ,- se on sotilasliittymä ja todellisten sotakiihkoilijoiden käskynalla. Se lisää vastakkainasettelua.
On onttoa vedota länsimaisiin arvoihin, kauniita ne ovat mutta eivät toteudu.
Ellei Natoon haluta, eivät adelläolleet asiat ole sanelemassa meidän arvojamme.
On äärimmäisen pieni joukko joka puhuukaan liittymisestä Venäjään.
Siksi venäjän touhut eivät meihin sen kummemmin vaikuta.
Pidetään vaan maamme vapaana vieraista joukoista. siihen kansa on valmis ,- miksi johtomme ei ole.
siltä näyttää.
Natoon liittymiselle on hyvät perusteet. Samat kuin 28:lla muulla maalla.
Nato on demokratioiden yhteenliittymä, ei sotakiihkoilijoiden.
Länsimaiset arvot toteutuvat Suomessakin varsin laajasti.
Suomen johto ei ole hankkimassa maahan vireaita joukkoja.
Olet joko typerä tai epärehellinen.