Kurikkalaiset , nuo tulevat Seinäjokiset

http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/luukko-pyrkii-kurikan-kaupunginjohtajaksi-1.1857975

Luukon johdolla kuntaliitos johon kuuluvat Kurikka , Seinäjoki ja mahdollisesti muitakin kuntia. 2020 on vain yksi suuri Seinäjoki. Turhaan yritättä kiamurrella. Tapahtukoot kuten Luukko haluaa.
1580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

No eipä taida olla yhden Luukon tahdosta kiinni. Ei tullut Jalasjärvestäkään Seinäjokea.

Äänestä

E-P:lle jää 5 kuntaa. Seinäjoki, Kauhajoki, Kauhava, Alajärvi sekä Alavus. Kurikka tuloo kuulumaan Seinäjokeen tulevaasuures. Jurva kuuluus periaattees Vaasan periferiaan, mutta sillä nyt ei oo loppujen lopuksi mitään merkitystä kumpaan kuuluu, kaukana se on jokatapaukses. Jurvan työssäkäyntisuunta on kuitenkin enemmän Vaasa kuin Seinäjoki. Jotenkin perverssiä, että koko Jurva ylipäätään meni Kurikan kanssa naimisiin, vaikka niillä ei oo keskenään mitään tekemistä. Olis menny vaikka Laihian kans kimppaan, niin ainakin suunta olis ollu oikia.

Äänestä
  • Näin tulee tulevaisuudes tapahtumaan, olkoon Kurikkalaiset ja Ilmajokiset mitä mieltä tahansa. Työssäkäynti ja asiointi suunta tämän
    asian ratkaisee ja suunta on Seinäjoki.

    Äänestä

  • Anturajärvinen kirjoitti:

    Näin tulee tulevaisuudes tapahtumaan, olkoon Kurikkalaiset ja Ilmajokiset mitä mieltä tahansa. Työssäkäynti ja asiointi suunta tämän
    asian ratkaisee ja suunta on Seinäjoki.

    Seinäjojen työssäkäyntisuunta=Nurmo?????

    Äänestä

  • Olet oikeassa. Kehitys on vääjämätöntä. Ja kiihtyvää kunhan työmatkavähennyksiä ja kuntien valtionosuuksia (Lue=tukiaisia) lasketaan. Suomi on muuta Eurooppaa ainakin 15 vuotta jäljessä em. syistä johtuen.

    Äänestä

No eihän ne talot muuta mihinkään. Onko sillä väliä missä kunnanjohtaja lymyilee

Äänestä
  • Koeta kertoa tuo asia Kurikan ja Ilmajoen ns. kuntapäättäjille, ei onnistu.

    Äänestä

  • S-joki kirjoitti:

    Koeta kertoa tuo asia Kurikan ja Ilmajoen ns. kuntapäättäjille, ei onnistu.

    Ja osa karvahattuvaareista luuloo jääräpääsesti, notta pitääs liitoksen jälkehen suurinpiirteen käyrä paskallakin Seinäjoella. Muutoonkin näillä karvahattuisännillä on vähän järki jääny nykypäivästä. Käyvät tyhmyyksissään maksamassa paperilaskut pankis, kun eivät jääräpääsyyksisnänsä osaa käyttää intternettiä. Ja pankki veloottaa 5 euroa per lasku. Kymmenen laskua teköö 50 euroa, sukanvarresta sitä sitten kaivetahan lisää. Ristus kehittykää apinat nykypäivän tasolle.

    Äänestä

  • Kerro lisää itsestäsi.

    Äänestä

Luukosta kunnanjohtaja! Vahvin ja laajin osaaminen.

Äänestä
  • Ja kovin liksa!

    Äänestä

  • Mitä osaamista tarttoo kunnanjohtaja?

    Äänestä

Kurikkaan kerätään kaikki velkaiset pitäjät ja sitten se kaatuu. Suomen kreikkalaisin kunta anturameri esimerkiksi.

Äänestä
  • No onneksi Vortumilla maksetaan vielä Anturajärvi Kreikkaa

    Äänestä

Äässjoki alkaa kohta joutuimaisillaan valtion holhoukseen

"Miten lähellä kriisikuntaa Seinäjoella ollaan?" – Katso myös video

01.07.2015 19:42 (Päivitetty: 01.07.2015 21:13)

http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/miten-lähellä-kriisikuntaa-seinäjoella-ollaan-katso-myös-video-1.1863686

.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Isäaurinkoone kirjoitti:

http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/luukko-pyrkii-kurikan-kaupunginjohtajaksi-1.1857975

Luukon johdolla kuntaliitos johon kuuluvat Kurikka , Seinäjoki ja mahdollisesti muitakin kuntia. 2020 on vain yksi suuri Seinäjoki. Turhaan yritättä kiamurrella. Tapahtukoot kuten Luukko haluaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu