Miksi Soini ja persut on vielä hallituksessa

Suomi ottaa vastaan lisää pakolaisia, hallitus päätti asiasta tänään. Miksi persut ovat hallituksessa? Soini vakuutti ennen vaaleja että "persut eivät myy persettään" ja taas annettiin ilmaiseksi.
29<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Taitaa olla Soinille aivan eri asia, jos mustaa makkaraa sinne takapuolelle tiedossa ???

Äänestä

Lopeta nyt onneton pashanpuhuminen

Halla-aho kertoo miten ENTISEN HALLITUKSEN RÄSÄNEN JA NYKYISEN ORPO VALEHTELEVAT JULKISESTI EDUSKUNNASSA JA MEDIASSA

HALLA-AHON PUHE ALKAA KOHDASSA 6:15
11:00 RÄSÄNEN VALEHTELEE ENNEN VAALEJA EDUSKUNNASSA
28:30 suurin riski HALLITUKSEN PÄÄTÖKSISSÄ
29:00 miten kiintiö pienenee
29:45 MITEN ORPO VALEHTELEE MEDIASSA

HALLA-AHO ESITTELEE RÄSÄSEN JA ORPON VALHEET JA SEN MITEN KIINTIÖ PIENENEE NYT
https://dreambroker.com/channel/dbiqeuet/iframe/l2ogpcje

Äänestä
  • Miten tämä liittyy Soinin valehteluun?

    Äänestä

  • "HALLA-AHO ESITTELEE RÄSÄSEN JA ORPON VALHEET JA SEN MITEN KIINTIÖ PIENENEE NYT"

    Seuraavat kaksi vuotta maamme pakolaismäärä on 1150! Se on maamme historian korkein luku.

    Juuri tänään uutisoitiin se minkä kaikki jo tiesivät: Suomi hyväksyy EU:n suunnitelman jossa maamme osuudeksi tulee 400 pakolaista vuodessa, entisten 750 LISÄKSI.

    Eikä tämä ole hallitusohjelman vastaista. Siinä kiintiöpakolaisten määrän lähtökohta on 750-1050, ja maininta että sitä voidaan nostaa jos EU näin päättää. Nyt EU on siis näin päättänyt. Suomen myötävaikutuksella.

    Edellisen hallituksen lähtökohta oli 750, ja ennätys oli 1050.

    Halla-ahon hallituspuolueura alkaa siis maamme enäätyksellä!

    Sääli vain ettei hän osaa sitä ennätystä arvostaa. Minä osaan. Kiitän siis Persuja ajamastaan humaanista politiikasta. Erityisesti Halla-ahoa ja Eerolaa, jotka toimivat ohjelman kirjoittajana ja neuvottelijana.

    Äänestä

  • "Halla-aho kertoo miten...."

    Tänään uutisissa kerrottiin että Suomi ottaa kahden vuoden aikana 400 ylimääräistä pakolaista YK:n 750 lisäksi. Temme siis maamme enäätyksen.

    Halla-aho huutakoon pää punalaikukkaana.

    Äänestä

Nyt on kyse periaatteesta, voiko puolue olla hallituksessa joka toteuttaa tällaisia päätöksiä? Eikö meillä ole enää mitään periaatteita? Äänestinkö turhaan?

Iltalehti:
Suomi valmis osallistumaan turvapaikanhakijoiden jakamiseen EU-maiden kesken

Keskiviikko 24.6.2015 klo 10.49 (päivitetty klo 11.25)

Suomi on valmis osallistumaan turvapaikanhakijoiden jakamiseen EU-maiden kesken.
Jari Lindströmin ja Timo Soinin lisäksi myös perussuomalaisten Jussi Niinistön ilmaisi suhtautuvansa esitykseen kielteisesti.

Asiasta päätettiin hallituksen EU-ministerivaliokunnassa.

Päätös linjaa sitä, miten Suomi aikoo toimia torstain ja perjantain EU-huippukokouksessa. Kokouksessa käsitellään EU:n toimia Välimeren yli kulkevaan muuttoliikkeeseen.

Kolme valiokuntaan osallistunutta perussuomalaista ministeriä vastusti päätöstä ja jätti kysymykseen lausuman pöytäkirjaan.

Ulkoministeri Timo Soini, työ- ja oikeusministeri Jari Lindström sekä puolustusministeri Jussi Niinistö ilmoittivat suhtautuvansa kielteisesti esityksiin turvapaikanhakijoiden sisäisistä siirroista. He jättivät pöytäkirjaan seuraavan lausuman:

- Sisäisissä siirroissa voidaan edetä vain vapaaehtoisuuden pohjalta. Suhtaudumme kielteisesti esityksiin turvapaikanhakijoiden sisäisistä siirroista.

EU-ministerivaliokunta täsmensi Suomen neuvottelukantoja huomenna ja perjantaina järjestettävää Eurooppa-neuvostoa varten. Neuvostossa keskeinen aihe tulee olemaan Välimeren muuttoliike.

Neuvosto pyrkii löytämään yksimielisyyden siihen, että Italiasta ja Kreikasta siirrettäisiin muihin jäsenmaihin 40 000 suojeluksen tarpeessa olevaa henkilöä seuraavien kahden vuoden aikana. Sen lisäksi linjataan se, miten jäsenvaltiot tulevat jakamaan henkilömäärän.

Ministerivaliokunta päätti, että Suomi on valmis käsittelemään komission esitystä turvapaikanhakijoiden jakamisesta ja osallistumaan menettelyyn, jolla jäsenmaat sopivat jaosta heinäkuun loppuun mennessä.
IL-STT

Äänestä
  • "Nyt on kyse periaatteesta"

    Jep. Ja miten periaatteet Persuihin liittyvät? PS on polulistipuolue. Ei sillä ole periaatteita.

    Viime vaalien jälkeen se lipesi tyystin kaikesta vastuusta, antaen kaikille vastustajilleen täysin vapaat kädet. Nyt se sentään jotenkin pyrkii räpiköimään vallan kahvassa. Mutta politiikkaa se onnistuu vääntämään jopa edellistä hallitusta kauemmas lupauksistaan.

    Nyt tehdään siis maamme ennätys pakolaisten määrässä. Nyt kun PS on puikoissa.

    Äänestä

No,se on persujen menoa tällä meiningillä,pettivät ne joiden äänillä pysyneet jotenkuten pinnalla , näin murenee vuosien työ hetkessä...

Äänestä
  • "näin murenee vuosien työ hetkessä..."

    Mikä työ? Tyhjällä pölhöpopulismilla ja katteettomilla lupauksilla oivat keräneet ääniä.

    Mutta TYÖ alkaa vasta kun äänten vaaltuuttamana suostuu vallan kahvaan. Sitä työtä on nyt kertynyt parsen viikkoa, ja nyt jo leivotaan Suomen ennätystä pakolaisten määrässä.

    Niin, ja lisätukia Kreikalle.

    Äänestä

taisi olla ainoa puolue joka vastusti. Etsi faktat sano vasta sitten.
Kun et kummiskaan näin tee niin ehdotan että pidät turpas kiinni että muut eivät saa vääriä johtopäätöksijä.

Äänestä
  • Vittu, kyllä olen ylppiä kun on ainoa puolue joka vastusti . . . merkitys sillä sitten oli, suurin piiretein sama kuin sillä, että olen ylpeä - eli ei mitään vaikutusta - tuollakaan, taaskaan ja mikä on seuraava asia joka persujen vaalien alla kertomasta selkärangattomuudesta muuttuu todeksi, siis menee läpi, persujen vastustaessa mutta istuessa hallituksessa joka tekee jatkuvasti persujen ennen vaaleja vastustamia päätöksiä.

    Äänestä

  • PersuiluAlkaaRiittämään kirjoitti:

    Vittu, kyllä olen ylppiä kun on ainoa puolue joka vastusti . . . merkitys sillä sitten oli, suurin piiretein sama kuin sillä, että olen ylpeä - eli ei mitään vaikutusta - tuollakaan, taaskaan ja mikä on seuraava asia joka persujen vaalien alla kertomasta selkärangattomuudesta muuttuu todeksi, siis menee läpi, persujen vastustaessa mutta istuessa hallituksessa joka tekee jatkuvasti persujen ennen vaaleja vastustamia päätöksiä.

    puhuin yhdestä asiasta en kokonaisuudesta koska kokonaiskuvaa ei ole kun ei oikeen kiinosta toi politiikan seuraaminen ihmisten selkärangattomuuden takia tuomita osataan, mutta omia tekoja tahi ajatuksia ei ole. Toiset yrittävät joskus vaan vaikka kuinka yrittäis ei voi tehdä mitään ja kyllä sää nyky politiikan tiedät tai et kyl taida. Ainoa henkilö joka luo merkityksen asioille on henkilö itse joten syytä itseäsi asioidesi merkittömyydestä,.

    Äänestä

  • PersuiluAlkaaRiittämään kirjoitti:

    Vittu, kyllä olen ylppiä kun on ainoa puolue joka vastusti . . . merkitys sillä sitten oli, suurin piiretein sama kuin sillä, että olen ylpeä - eli ei mitään vaikutusta - tuollakaan, taaskaan ja mikä on seuraava asia joka persujen vaalien alla kertomasta selkärangattomuudesta muuttuu todeksi, siis menee läpi, persujen vastustaessa mutta istuessa hallituksessa joka tekee jatkuvasti persujen ennen vaaleja vastustamia päätöksiä.

    "merkitys sillä sitten oli, suurin piiretein sama kuin sillä, että olen ylpeä"

    Eli sama merkitys kun Halla-ahon kiukulla ja ylipitkillä näennäisfiksuilla seputuksilla. Ei siis yhtään mitään

    Äänestä

  • voipyhäyksinkertasuus kirjoitti:

    puhuin yhdestä asiasta en kokonaisuudesta koska kokonaiskuvaa ei ole kun ei oikeen kiinosta toi politiikan seuraaminen ihmisten selkärangattomuuden takia tuomita osataan, mutta omia tekoja tahi ajatuksia ei ole. Toiset yrittävät joskus vaan vaikka kuinka yrittäis ei voi tehdä mitään ja kyllä sää nyky politiikan tiedät tai et kyl taida. Ainoa henkilö joka luo merkityksen asioille on henkilö itse joten syytä itseäsi asioidesi merkittömyydestä,.

    No voi kilin vittu !!

    Äänestä

  • olk kirjoitti:

    "merkitys sillä sitten oli, suurin piiretein sama kuin sillä, että olen ylpeä"

    Eli sama merkitys kun Halla-ahon kiukulla ja ylipitkillä näennäisfiksuilla seputuksilla. Ei siis yhtään mitään

    Niin, siis sehän todettiinkin jo alunperinkin? Sitäkö nyt sitten toistellaan ja toistellaan. Mihuin se meidät sitten vie? Yhdenlaista persuilua sekin. Hoetaan tyhjänpäiväisyyksiä.

    Äänestä

Kysyjä pepep keskustasta nälväisee
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13662114#comment-79658671 No,se on persujen menoa tällä meiningillä,pettivät ne joiden äänillä pysyneet jotenkuten pinnalla , näin murenee vuosien työ hetkessä...


MATTI PUTKONEN KERTOO kohdassa
1:08:15
MIKSI EI PIDÄ PAIKKAANSA ETTÄ PERUSSUOMALAISILLE TULEE NYT NOUTAJA KOSKA SITÄ JA TÄTÄ ei ole tehty oikein https://dreambroker.com/channel/dbiqeuet/iframe/l2ogpcje



KUN ÖLJYMAILTA JA ÖLJY-YHTIÖILTÄ KYSYTÄÄN MIKSEIVÄT NE AUTA TULEE AINA HILJAISUUS

kohdassa 58:40 miksi perussuomalaiset haluavat leikata kehitysapua

kohdassa 1:00:00 miksi öljy-yhtiöt ja öljymaat SEISOVAT TUMPUT SUORASSA

kohdassa 1:01:30 MIKSI PERSIANLAHDEN ÖLJYVALTIOT EIVÄT AUTA

katso HALLA-AHO JA PUTKONEN KESKUSTELEVAT

https://dreambroker.com/channel/dbiqeuet/iframe/l2ogpcje

AHTISAARI JA MUUT PELLET PAKOLAISKESKUSKLOVNIT PUHUVAT SUOMEN MORAALISTA JA VELVOLLISUUDESTA MUTTA EIVÄT OLE KOSKAAN PAINOSTAMASSA ÖLJYMAITA VENÄJÄÄ JA ÖLJY-YHTIÖITÄ ONGELMANRATKAISUUN VAIKKA NE NYPPIVÄT RAHAT NOISTA MAISTA, VENÄJÄ MYYMÄLLÄ ASEITA JA VASTUSTAMALLA RAUHAA YK:N TURVALLISUUSNEUVOSTOSSA

MITÄÄN EUROOPAN PAKKOPAKOLAISSIIRTOJA EI TULE katso allaoleva video, jossa Halla-aho selittää tilanteen, EU:ssa on enemmistö maita, jotka vastustavat pakolaisvyörytystä kuten Puola, Unkari, Baltian maat, Putkonen ja Halla-aho ovat laskeneet äänimäärät

KETKU-SIPILÄ VAIN NUOLEE SAKSAN JA RUOTSIN KANTOJA

siksi on keskityttävä SIPILÄKETKUN ULOSTAMISEEN POLITIIKASTA, EMÄKIERO PELKURI JA NÄYTTELIJÄ

Vaalijono on 2017 2018 2019 siis kolmet vaalit joista 2017 on kunnallisvaalit

Keskustalla on tunnetusti kova kunnallisvaalikoneisto. SE ON NYT VOITETTAVA JA KETKU-SIPILÄ SAATAVA HÄPEÄÄN

Perussuomalaisilla on heti nyt uutta ohjelmaa eli puoluekokous jossa näitä asioita selvitellään tietenkin https://www.perussuomalaiset.fi/

MAMUTUS ON SAATAVA PYSÄHTYMÄÄN KETKU-SIPILÄSTÄ JA EU-PELLE OLLI REHNISTÄ RIIPPUMATTA

PASKALAKIBISNESMILJONÄÄRI SIPILÄ ON PÄÄSYYLLINEN MAMUTUKSEEN JA HÄNEN AGENTTINAAN ON OLLI REHN JOKA PÄÄSTI ROMANIAN JA BULGARIAN MUSTALAISET KADULLE KERJÄÄMÄÄN

KOKOOMUSMINISTERI ORPO ON VAIN SURKEA PELKURI JA JULKINEN VALEHTELIJA

Halla-aho kertoo miten ENTISEN HALLITUKSEN RÄSÄNEN JA NYKYISEN ORPO VALEHTELEVAT JULKISESTI EDUSKUNNASSA JA MEDIASSA

HALLA-AHON PUHE ALKAA KOHDASSA 6:15

11:00 RÄSÄNEN VALEHTELEE ENNEN VAALEJA EDUSKUNNASSA

28:30 suurin riski HALLITUKSEN PÄÄTÖKSISSÄ

29:00 miten kiintiö pienenee

29:45 MITEN ORPO VALEHTELEE MEDIASSA

HALLA-AHO ESITTELEE RÄSÄSEN JA ORPON VALHEET JA SEN MITEN KIINTIÖ PIENENEE NYT

https://dreambroker.com/channel/dbiqeuet/iframe/l2ogpcje

Äänestä
  • No mikäs vittu sua nyt aitten vaivaa? Et ole edelleenkään löytänyt kykyä ilmaista omia ajatuksiasi, vaan kopioit edelleenkin muiden isiootteien juttuja palstalle.

    Haista sinäkin luuseri pitkä paska !

    Äänestä

  • etkö ole saanut kiljua pepep kysyjä tänään ja perseeseen kepulia?

    No mikäs vittu sua nyt aitten vaivaa? Perseeseenpanijaa pepepiä eli kysyjää? Et ole edelleenkään löytänyt persekykyä ilmaista oksennuksiasi, vaan työnnät minne sattuu perseeseen kepulaisia kopeloiden edelleenkin muiden isiootteien persettä palstalle

    Haista sinäkin luuseri pitkä paska kepuli

    Äänestä

  • "MATTI PUTKONEN KERTOO"

    Mistä tuo suuri auktoriteetti tähän putkahti? Onletpa valinnut ihailusi kohteet hiukan kummallisesti.

    Äänestä

  • JUOPPOKEPULAINEN kirjoitti:

    etkö ole saanut kiljua pepep kysyjä tänään ja perseeseen kepulia?

    No mikäs vittu sua nyt aitten vaivaa? Perseeseenpanijaa pepepiä eli kysyjää? Et ole edelleenkään löytänyt persekykyä ilmaista oksennuksiasi, vaan työnnät minne sattuu perseeseen kepulaisia kopeloiden edelleenkin muiden isiootteien persettä palstalle

    Haista sinäkin luuseri pitkä paska kepuli

    Kännissä?

    Äänestä

  • Keskity Halla-ahon_äänestäjä vain siihen Tohtori Jussin kullinlutkuttamiseen, mihinkään vaativampaan ei kyvyt näemmä riitä.

    Jos kuvittelet, että Halla-ahon, Putkosen, J Niinistön ja muiden marginaalihörhöjen fanittaminen antaa sinulle kompetenssia haukkua Nobel-palkittua Ahtisaarta pelleksi, niin siinä olet pahasti väärässä.
    Herää harhaisesta rinnakkaistodellisuudestasi ja hae apua ammattilaisilta.

    Äänestä

Persut sama kuin muutkin puolueet kun ministerin salkku törröttää kainolossa ja toinen kaulassa, niin silloin voit luopua vaalilupauksista.

Kysynkin seuraavaa" Missä muussa työpaikassa voi valehdella julkisesti saamatta lopputiliä"?

Kaikki nämä persujen lupaukset tietävät, että tämän kirjoittaja on yksi niistä joka ei tule toisten äänestämään Espoon keisaria.

Äänestä
  • Vaikka ei varsinaisesti tälle palstalle kuulu, mutta noinkohan riittää kepulainen "moraalinjoustavuus" Sipilää äänestäneillä, sen verran on jo poikkemia hänenkin jutuissaan vaalinalus tarinoihinsa.

    Äänestä

  • "Persut sama kuin muutkin puolueet kun ministerin salkku törröttää kainolossa ja toinen kaulassa, niin silloin voit luopua vaalilupauksista."

    Mistä lupauksista Kokoomus ja Keskusta ovat luopuneet.

    PS on luopunut ihan jokaisesta lupauksestaan, mutta se oli tiedossa koska lupoaukset olivat katteettomia alun alkaen (populismisa). Sen sijaan nuo kaksi muuta ovat likipitäen pitäneet omansa. Eritoten Kokoomus.

    Äänestä

  • kepulaisuusJoustaaKai kirjoitti:

    Vaikka ei varsinaisesti tälle palstalle kuulu, mutta noinkohan riittää kepulainen "moraalinjoustavuus" Sipilää äänestäneillä, sen verran on jo poikkemia hänenkin jutuissaan vaalinalus tarinoihinsa.

    "Sipilää äänestäneillä, sen verran on jo poikkemia hänenkin jutuissaan vaalinalus tarinoihinsa."

    Miten niin. Sipilähän ei luvannut yhtään mitään. Häntähän kritisoitiinkin siitä ettei hän suostunut linjaamaan mitään.

    Ainoan suuren väännön keskustan ja kokoomuksen välillä kesksuta voitti. Sote-uudistuksen maakuntamalli. Muut asiat olivat helppoja koska olivat keskenään hyvin lähellä. Soinille annettiin sitten kaikki mustapekat. Hän sai kantaa ääntenlupausten pettämisen koko taakan palkinnoksi ulkoasiainministerin salkustaan.

    Jos PS vielä joskus osallistuu hallitusneuvotteluihin he eivät ehkä enään häviä ihan yhtä kuusnolla.

    Äänestä

  • olkaammeihmisiksi kirjoitti:

    "Persut sama kuin muutkin puolueet kun ministerin salkku törröttää kainolossa ja toinen kaulassa, niin silloin voit luopua vaalilupauksista."

    Mistä lupauksista Kokoomus ja Keskusta ovat luopuneet.

    PS on luopunut ihan jokaisesta lupauksestaan, mutta se oli tiedossa koska lupoaukset olivat katteettomia alun alkaen (populismisa). Sen sijaan nuo kaksi muuta ovat likipitäen pitäneet omansa. Eritoten Kokoomus.

    Kokoomus ei mistään, ja ovat vakioäänestäjiensä kanssa hallituksessa.
    Kepusta taas ei oikein tiedä, silläkun on niin jumalattoman laajaa tuo moraali. Mutta mikäli Sipilä olisi tällaisista asioista, ja näistä mittaluokista puhunut, päämisteri ei olisi Sipilä.

    Äänestä

Sielläpä ovat persut hallituksessa joka lisää pakolaisten ottamista. En olisi uskonut ennen vaaleja mutta hallitusneuvotteluiden jälkeen persuilta on voinut odottaa mitä tahansa. Ja seuraavaksi rahaa Kreikkaan.

Äänestä

KETKU-SIPILÄ OTTAISI LAITTOMIA MAMUJA MAAHAN

TOIVOTAAN ETTÄ PUOLA BALTIA JNE KUMOAVAT KETKU-SIPILÄN AIKEET

Tämä ketku-Sipilän päätös lähteä nuolemaan Saksaa ja Ruotsia EU:ssa eli pakolaishyysääminen voisi pahimmillaan johtaa katastrofiin

nyt on jaettavissa 40 000 illegaalia pakolaista mutta se nousee lähiaikoina 400 000 illegaaliin EIKÄ SEKÄÄN RIITÄ MIHINKÄÄN KOSKA AFRIKASSA ON 800 MILJOONAA ONNENONKIJAA TULOSSA

eli

ilman muuta katastrofi on edessä

Tuollainen pässinpää kuin Sipilä joka ei näe tätä on todella vaarallinen äijä ja pitää äkkiä saada poliittisesti aisoihin HÄN ON VAIN ONNELLINEN KUN PÄÄSEE ESIINTYMÄÄN MINISTERINÄ

Perussuomalaisten kannattaa kuunnella tämä Halla-ahon pätevä esitys siitä miten esim. Australia hoiti pakolaisongelman

sille ei voida mitään että ketku-Sipilä on äänestetty eu-pelle Rehnin kanssa hallitukseen niistä joudumme kärsimään ja ne pilaavat koko Suomen slummittamalla maan mamuilla vain sen takia että

ovat vieraskoreita Saksalle ja Ruotsille

kannattaa varata hieman aikaa ja kuunnella Halla-ahon esitys samalla tulee substanssai jolla voi komupellet kumota väittelyssä

kuten tieto että mamutus on parempi rikollisbisnes kuin huumekauppa ja vielä etupainotteinen

kun huumeista saadaan rahat vasta kun käyttäjä ostaa niin mamuista saa rikollinen rahat jo silloin kun mamu lähtee eli mamu voi vaikka hukkua mutta rahaa tulee

ja että rikollisilla on omat web-sivut joissa myydään meidän sosiaaliturvaa mamuille

JA KETKU-SIPILÄ OTTAA LAITTOMIA MAMUJA MAAHAN

TOIVOTAAN ETTÄ PUOLA BALTIA JNE KUMOAVAT KETKU-SIPILÄN AIKEET

https://dreambroker.com/channel/dbiqeuet/iframe/l2ogpcje

Äänestä

Se mustan Audin kyyti on niin mukavaa, että mitäs ne muutama tuhat pakolaista lisää, mahtuuhan tänne............. No, olipa leipäjonot pitkät, mikseivät ole töissä.................... No, 400 000 työtöntä, voihan tänne erikoisosaamista kuitenkin ulkomailta, no on mukava tämä Audin kyyti ja ikkunat ovat tummat ei rahvas näy kuka tääällä.............

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eikö_riitä_jo kirjoitti:

Suomi ottaa vastaan lisää pakolaisia, hallitus päätti asiasta tänään. Miksi persut ovat hallituksessa? Soini vakuutti ennen vaaleja että "persut eivät myy persettään" ja taas annettiin ilmaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu