Putin ilmoittaa ! pakotteet riittää.

Ja luovuttaa Krimin takaisin Ukrainalle. Käykö näin ?
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ikävä juttu, jos niin käy. Krimin asukkaat anoivat itsenäisyyttä heti, kun Neuvostoliitto romahti, mutta Ukraina ei sitä hyväksynyt. Krim oli pitkään Neuvostoliiton autonominen tasavalta, ja silloin siellä oli hyvät oltavat. Ukraina on huomo isäntämaa joka suhteessa. Ukraina ei ole koskaan ollut itsenäinen valtio, eikä osaa itsenäisesti hoitaa maansa asioita. He sotivat mieluummin, kuin kohentaisivat maansa oloja!

Äänestä
  • Sinun sairautesi pahenee koko ajan. Onko niin että teillä siellä ruslandiassa alkaa kaikki olleen jo aika lailla sekaisin ja epätoivossa. Puheenvuorosi todistaa pahanlaista epätoivoa, jota ei pysty enää piilottamaan valheiden taakse, eikö totta ?

    Äänestä

Krim kuuluu venäjään, ja sillä sipuli.

Äänestä
  • ja sinä kuulut siperiaan!!!

    Äänestä

  • tgertew18 kirjoitti:

    ja sinä kuulut siperiaan!!!

    Taitaa koulupudokasta vituttaa kuin ei tiedä mitään historiasta.
    Ad hominem-argumentit tosin luonnistuu sinun kaltaiseltakin tarkkispojalta.
    Lue hei joskus joku kirja. Ja käy jos vierailemassa muuallakin kuin pikkuisen kotikyläsi raitilla.

    Äänestä

Lähes kaikki Ukrainalaiset haluavat kuulua Venäjään. Onhan siitä äänestettykin.

Äänestä
  • olisitko ystävällinen ja suksisit vittuun, muualle valehtelemasta siitä. Onhan isoon kirjaan kirjoitettu että tulette häviämään tämänkin sodan, eikö totta Iivana ?

    Äänestä

  • Straastuitse-Iivana kirjoitti:

    olisitko ystävällinen ja suksisit vittuun, muualle valehtelemasta siitä. Onhan isoon kirjaan kirjoitettu että tulette häviämään tämänkin sodan, eikö totta Iivana ?

    Olet idiootti, eikö totta idiootti?

    Äänestä

  • tunnensinut kirjoitti:

    Olet idiootti, eikö totta idiootti?

    juuri peilissä itsellesi !!! BBUUAAAAHHHHHHHHHHHHHHHH :)))))))))))))))))

    Äänestä

Krim kuuluu Venäjälle ja tätä eivät palstan russofobinen homo ymmärrä.

Äänestä
  • Mene suomenkielen kursseille, etteivät kirjoitusvirheesi paljastaisi sinua putintrolliksi....

    Äänestä

  • Nato-trollit tulivat ja pilasivat asiallisen keskustelun, taas kerran.

    Äänestä

  • Hei-Iigori-hei kirjoitti:

    Mene suomenkielen kursseille, etteivät kirjoitusvirheesi paljastaisi sinua putintrolliksi....

    Menisit sinäkin! "suomenkielen" -> suomen kielen ...

    Äänestä

Ja siellä useammassakin ostoskeskuksessa,keskustassa ja vähän sivummalla eikä siellä kyllä tiennyt pakotteista mitään.
Kaupat oli täpötäynnä tavaraa ja valikoima järjettömän suuri.
Itsellä oli etukäteen sellainen käsitys että kaupoissa on hyllyt täynnä tyhjää mutta olin kyllä täysin väärässä.

Äänestä

Ukrainalainen on jonkinlainen venäläisen pikkuserkku, vähän niin kuin virolainen suomalaiselle tai hurri riikinruotsalaiselle. Kaukainen, hieman yksinkertainen sukulainen joka saa aina hymyilemään ja hyvälle tuulelle.

Vielä runsaat sata vuotta sitten mitään Ukrainan kansaa tai kieltä ei ollut edes olemassa - puhuttiin vähävenäläisistä.

Krim on nyt siellä missä sen kuuluukin olla. Selvä enemmistö asukkaista on venäläisiä ja on vain luonnollista, että he haluavat olla osa kotimaataan.

Äänestä

Eikä luovuta! Neuvostoliitto ei turhaan lähettänyt krimin kansaa siperiaan kuolemaan. Tataareja ei yksinkertaisesti enää ole niin paljon, että edes tarvitsisivat krimin kokoisen alueen.
Nyt mennään faktoilla ja suurilla linjoilla, Venäjä otti sen mitä halusi ja säikähtäneet paskakärpäset pörräävät hetken kunnes ne lätkäistään hengiltä ja tilanne rauhoittuu.

Äänestä
  • "Tataareja ei yksinkertaisesti enää ole niin paljon, että edes tarvitsisivat krimin kokoisen alueen."

    On noita vielä vaikka kuinka paljon, paljon enemmän kuin esim. suomalaisia.

    Tataarin kieli on toiseksi puhutuin kieli Venäjällä (Tatarstanin tasavaltakin löytyy Venäjältä).

    Äänestä

Toivottavasti ei, sillä se tietäisi pakotteiden loppumista ja talouden nousua Natsi-Venäjällä.
Kyllä tää nykyinen tilanne on paljon parempi ja toivotaan että se kestäisi mahdollisimman pitkään, viisi vuotta nyt ainakin vähintään.

Äänestä

Enpä usko, että ne pakotteet siitä mihinkään katoaa. Jos ura saadaan nyt auki, seuraavaksi vuorossa ovat homo-oikeudet, kansalaisjärjestöjen asema jne. Vaatimuslista kasvaa sitä myöten ja puuttuminen maan sisäpolitiikkaan, mitä heikommalta Venäjä näyttäisi.

Luulisi sitä, että Venäjällä on ymmärretty, että Ukraina ei ole muuta kuin täky, joka heitettiin maan eteen. Toki täkyyn olisi voinut olla jättämättä tarttumatta, mutta eipä se olisi mitään ratkaissut. Seuraavaksi nimittäin sinne olisi noussut Naton puolustuslinjat kuitenkin. Täkyyn olisi ollut siinä vaiheessa pakko tarttua, joskin asemat olisivat olleet muutamaa kertaluokkaa kehnompia.

Venäjän toiminta on ollut siis varsin johdonmukaista.

Äänestä
  • Paskaryssän toiminta nyt ei ole johdonmukaisuutta nähnytkään.
    Vai miltä kuulostaa tämä Natsi-Venäjän senaatin ulkoasiainvaliokunnan johtajan Konstantin Kosachevin tuuleen vingunta:
    "Jälleen kerran eurooppalaiset yrittävät löytää ratkaisun sieltä, missä sitä ei ole. Ratkaisua haetaan kätevästi Venäjältä, vaikka todellisuudessa se on Kiovassa ja Itä-Ukrainan alueella. Bryssel on itse ajanut itsensä ansaan."
    Jokainen tietää miten näitä paskaryssien sarkastisia tiedonantoja pitää todellisuudessa lukea ja tulkita.

    Äänestä

Hahhah! Putin on luvannut Venäjälle uuden maan, Novorossijan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


prutti kirjoitti:

Ja luovuttaa Krimin takaisin Ukrainalle. Käykö näin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu