Minulla on juuri 3-vuotta täyttänyt ja 1,5 - vuotias lapsi, ne on ollut päiväkodissa n.4kk ajan, sillonkun olen töissä ollut. Päiväkotipaikka on ehdottomasti ollut oikea ratkaisu 3vuotiaalle, koska on ollut vaikeuksia leikkiä lasten kans. Nyt minulla lokaluussa la ja on kauheasti alkanut mietityttämään/ pelottamaan miten jaksan 3pienen kans. (mies päivät töissä ja illat opiskelee) viimeksi äitiysloman aikana olin tosi väsynyt ku vauva valvotti ja tunsin itseni riittämättömäksi esikoiselle, joka kaipasi kokoaja leikkiseuraa. Nyt mietin eri vaihtoehtoja: Onko mahdollista että isommat jatkais päiväkodissa esim. 2/pvä viikossa, onko kotiin mahdollista saada hoitajaa jne. .
vinkit\kokemukset\mielipiteet hoitojärjestelystä
3
99
Vastaukset
- Plektrapeukalo
Ensimmäiseksi heräsi kysymys, miksi hankit noin nopeassa tahdissa kolmannen lapsen.
Sanot, että miehesi on päivät töissä ja opiskelee illat. Se ei saa tarkoittaa, että hänellä ei ole mitään perhevelvollisuuksia! Istukaahan keittiön pöydän ääreen ja keskustelkaa järkevästi. Kerro miehellesi, että jaksamisesi huolestuttaa ja vähän pelottaakin. Kenties hän voisi ottaa aikalisän opiskelujen kanssa, onhan hänellä sekä oikeus että velvollisuus panostaa perheeseensäkin.
Nyt on tärkeää, että osaat priorisoida. Tärkein tehtäväsi on panostaa lapsiisi - anna vaan pölypallojen kerääntyä tai tiskien kasautua. Ehkä voisitte sopia, että se siivoaa, kumpi ehtii tai kumman sietokynnys ensiksi ylittyy. Käytä ihan häpeilemättä välillä valmisruokia, eivät ne kaikki suinkaan ole ylisuolaisia ja -rasvaisia lisäainepommeja. Toivottavasti ei ole niin, että kaikki kodinhoitoon liittyvä on yksin sinun vastuullasi. Ei voi mennä niin, että kolmannen lapsen myötä sinun työmääräsi moninkertaistuu, mutta miehesi vastuualue pysyy ennallaan.
Kannattaa varmaan puhua päiväkodin kanssa osa-aikahoidosta. Se tuntuu ihan järkevältä vaihtoehdolta ja hyödyttää varmaan ainakin kolmivuotiasta. Se pitää osata markkinoida lapsille oikein: he PÄÄSEVÄT välillä olemaan kavereiden kanssa - ei siis niin, että heidät viedään pois kotoa, että äiti saa olla vauvan kanssa. ;-)
Kotiin saa kyllä lasten- tai kodinhoitoapua, ainakin, kun itse hankkii apulaisen ja maksaa palkan. Onko tuttavapiirissä teiniä, joka pientä korvausta vastaan hoitaisi lapsia vaikka yhden iltapäivän viikossa, että sinä saisit nukkua unirästejä vähempään?- miiiku2
En näköjään pysty jatkamaan keskustelua samalla nimimerkillä ku en ole mihinkään rekisteröiytynyt. Kyllä mieskin kotitöihin osallistuu mutta aikaa ei vaan ole ku luennot on iltaisin. Koulua ei ole mahdollista keskeyttää koska tätä koulutusta ei yleensä täällä järjestetä. Mutta nyt tuli mieleen yksi vaihtoehto lisää sinun snsiostasi ! ... Olisikohan mahdollista työnantajan puolesta\ rahallisesti jos mies tekisikin lyhhempää työaikaa. Ja se miksi teen kolmannen lapsen näin perään on oikeastaan se että tämä on ns " vahinkoraskaus" . Mutta mitään aborttia emme halunneet tehdä.
- malttionvalttia
Kotiin saa "hoitajan", jos riittävästi löytyy teiltä rahaa tai on avuliaita sukulaisia. Kannattaa jo nyt alkaa pohtimaan sopivia ehkäisyvaihtoehtoja tai jos niitä ei mielestänne ole, pidättäytyä...
Sossua ei kannata päästää perheeseenne ylimääräiseksi pyöräksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523291Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?552560Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1102285
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361275