“Men in responsible positions will not only ignore and despise the Sabbath themselves, but from the sacred desk will urge upon the people the observance of the first day of the week, . . . They will point to calamities on land and sea—to the storms of wind, the floods, the earthquakes, the destruction by fire—as judgments indicating God’s displeasure because Sunday is not sacredly observed. These calamities will increase more and more, one disaster will follow close upon the heels of another; and those who make void the law of God will point to the few who are keeping the Sabbath of the fourth commandment as the ones who are bringing wrath upon the world” (Ellen White, The Southern Watchman, June 28, 1904).
näin se menee
16
59
Vastaukset
- Sapatti.juutalaisille
Juutalaiset ovat siis etuoikeutettuja sapattinsa vuoksi? Adventismi on syntynyt vasta 1800 luvulla ja sapattia viettävät myös mm. Baptistit.
Kokemukseni on kyllä se, että vastuullisissa tehtävissä olevat ihmiset eivät pääsääntöisesti yhdistä luonnonmullistuksia mihinkään jumalallisen käskyn noudattamiseen tai noudattamatta jättämiseen.
Tsunami, maanjäristys ja tulivuorenpurkaus tulevat ihan tykkänään riippumatta siitä, heittääkö porukka hanskat naulaan tai käykö kirkossa ihan minä tahansa viikonpäivänä. Noihin luonnonilmiöihin eivät vaikuta edes homoseksuaalisuus tai "muiden" jumalien palvonta. Tuuli puhaltaa, missä lystää.
Ja sen kyllä tietävät ja ymmärtävät lähes kaikki vastuullisissa asemissa toimivat ihmiset. Joudun laittamaan "lähes", koska tuossakin joukossa on maailman laajuisesti tarkastellen muutamia sekopäitä.Minä (joka en ole adventisti) uskon kuitenkin että Herran sapatilla on oma erityinen merkityksensä ihmisille. Minä en oikein jaa noita ennustuksia joissa mielestäni ammutaan yli maalin ..
Herran sapatti - on tänään kuin suojapaikka Jumalan lapsille .. paikka jossa tämän maailman uskomukset ja uhka ei saavuta uskovaista. Minä uskon myös että se tuleva 1000 vuotis kausi (Raamatun ajanlaskussa 7:mäs) on se rauhan ja ennen kaikkea parantumisen aika josta Raamattu puhuu. Sitä aikaa Herran sapatti kuvaa.
alexJa missähän kohtaa Raamatussa eli Jumalan sanassa - eikä EGW:n sanassa - avauksen kuvailemat oletetut tapahtumat on ilmoitettu?
- OdotanMielenkiinnolla
Totuusfriikki7678 kyselee hyvin: missähän kohtaa Raamatussa todellakin yhdistetään ylösnousemuspäivän viettäminen luonnonmullistuksiin?!?!?! Eipä ole Jumalan sanassa ainakaan minulle moista vielä tullut vastaan. Mutta adventistit, joille Ellenin kirjoituksest ovat "jatkuva valon ja totuuden lähde" varmaan tekaisevat tähänkin kysymykseen vastauksen...
Adventistit eivät taida elää Herran pelossa, vaan rouvan (=EGW) pelossa, lukien Raamattua EGW:n kautta uudelleentulkittuna.
- Ellusinaatiot
totuusfriikki7678 kirjoitti:
Adventistit eivät taida elää Herran pelossa, vaan rouvan (=EGW) pelossa, lukien Raamattua EGW:n kautta uudelleentulkittuna.
"EGWn pelko on (adventistien) viisauden alku"...
Siltä hyvin vahvasti vaikuttaa olevan. Mutta EGW oli vain tavallinen ihminen, ei yhtään enempää. Ei hänen jyrähtelyistään ja töräytyksistään kenenkään kannata välittää eikä niitä pelätä.
Epileptisen Ellen-raukan oli hyvä sepustella tuollaista kuraa taikauskoisille seuraajilleen, kun esim. laattatektoniikka ei ollut vielä tuolloin tiedossa, eikä ymmärretty sitä, että mistä maanjäristykset johtuvat. Jostain syystä Ellen-raukan jumalakaan ei vaivautunut Ellenille asiaa paljastamaan, vaikka ties mitä typeryyksiä ilmoitti senkin edestä. Ei edes yhtä järkevää tietoa jumala Ellenille antanut, niin siitäpä voi tuosta jumalasta paljon päätellä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Laattatektoniikka
MIllainen kohtalo tulee olemaan sellaisella lahkolla, jossa tuollaisia typeryyksiä vielä viljellään ja kannattajille tuollaista soopaa syötetään?
Ja samalla lahko tulee vetäneeksi kuraan koko kristinuskon moisilla aivopieruilla, joita selkeästi sairas Ellen viserteli hölmöille kuulijoilleen.- pyhpyh
Sinun loppusi on tulessa.
- pyhpyh
tässä tätä bushmannin parempaa maailmaa ...
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015062619934618_ul.shtml pyhpyh kirjoitti:
tässä tätä bushmannin parempaa maailmaa ...
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015062619934618_ul.shtmlEi kai tuossa mitään parempaa maailmaa olla kuvailemassa, vaan uskonnollisten hullujen päähänpistoja ja ne tarinan pääsankarit, eli jumalat, vain katselevat täysin hiljaa sitä, että miten heidän kannattajiaan tapetaan tai miten heidän nimissään murhataan. Onhan näitä adventtikirkollakin omasta takaa, eli David Koresh kumppaneineen jotka halusivat päästä taikaukkonsa luo hieman oletettua aikaisemmin.
Tosin jos eläisimme 1900-luvun alkua, tai 1800-lukua, emme saisi koskaan tietää tuollaisista tapauksista, joten maailmakin saattaisi näyttäytyä paremmassa valossa kuin onkaan, vaikka silloin murhia, terroritekoja yms tehtiin paljon nykyistä enemmän.
Kunhan islamkin liberalisoituu, loppuu terroriteot, kuten on käynyt liberalisoituneelle kristinuskolle, eli ensin liberalisoidutaan ja sitten poistutaan historian aikakirjoihin turhana jäänteenä taikauskosta.
- pyhpyh
Olette kaikki jumalankieltäjiä matkalla helvettiin (paitsi alex-kasi).
- pyhpyh
Totuus on kuten EGW sen sanoo. Teistä ja valheistanne viis.
Hei!
Mitään väärää ei ole siinä että pitää Jumalan itsensä säätämän päivän. 1 Moos 2:1-4.
Ellen G Whiten sanat varmastikin liittyvät isompaan kokonaisuuteen kuitenkin, ei pelkkään lepöopäiväasiaan. Pitäisi lukea kappaleen edestä ja takaa mistä asiayhteydessä on tarkemmin kyse.
Hengellisen kirjailijan näkemykset ja kirjoutukset jokainen arvostelee itse, ja profetian lahjan asiat pitää sitten tulkita 1 Tes 5:19-23, -kaikki muukin aina.
EGW kertoo näkemystään. Nk. sanoin kriitikot nyppivät lauseita ja kappaleita irti asiakokonaisuudesta ja tulkitsevat niitä omasta näkökulmastaan.
Tämä on vanha jekku.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelijaLisäys;
Sama Ellen G White kirjoittaa että vilpittömät ensimmäisen päivän viettäjät eivät ole syyllisiä eikä tuomittavissa, -eivät tiedä lepopäivän historiasta mitään.
Jokainen on käsi sydämellä Jumalan edessä tässä asiassa, eikä voi lukea toiselle syyllisyyttä taikka lakia.
Raamatun koko historiaa voi opettaa vapaasti.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4129096Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1883692- 202163
- 861357
- 271125
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661112- 751100
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791095- 1061046
- 551043