Narsisti kostaa aina, siitä sen tunnistaa.
yksi asia josta sen tunnistaa
tuntuukotutulta
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Lisäisin vielä, että narsisti kostaa usein myös pelkkiä kuvittelemiaan vääryyksiä. Varsinkin vääryyksiä, joissa heidän herkkä egonsa joutuu loukatuksi, vaikka vain kuvitelmissaan. Paha paikka, jos narsistin joutuu torjumaan, kosto seuraa takuuvarmasti.
Näin todellakin on. Narsisti ei tällaisia myöskään unohda, anna anteeksi tai suostu edes vastavuoroiseen keskusteluun vaan huuhtoo sinut halveksunnalla ja pyrkii tallomaan itsetuntosi täysin.
Ja vielä siitä, että kosto on aina selvästi suuruusluokkaa kovempi, kylmempi ja julmempi. Mittasuhteissaan tarpeetomman suuri.
Heitä kepillä, niin hän ampuu aseella takaisin.
Mun exxxxxxx
Ja jos olet loukannut narskua niin hän saattaa kostaa niin, että et edes huomaa sitä. Levittelee juoruja ja saat kuulla niistä muuta kautta. Aivan uskomattomia pipipäitä.
Narkille riittää loukkaukseksi se että hän ei pysty hallitsemaan sinua, et ole ohjailtavissa, etkä tanssi hänen pillinsä mukaan.
Heppoisin perustein teette näitä narsistianalyysejä, voihan joku olla muuten vaan kajahtanut.
Ei alotusta kohdistettu kehenkään ihmiseen, vaan se on yleistä asiaa.
yleiseen tuo alotus muuten viittaa kun IHMISEEN?
Eläimethän eivät ole puhekielen ymmärrettävissä, sillä ei kukaan taida ymmärtää eläinten ääntelyitä!
Aivio
En tunne varsinaisesti yhtäkään narsistia. Tunsin yhden mut se on kuollut.
Ole hyvä ja siirry narsisti -palstalle keskustelemaan itsestäsi!
hetaitavatnämäpuheet et ole ilmeisesti ollut tekemisissä narsistin kanssa, onnittelut siitä sinulle, täyttä totta mitä narsistista kerrotaan,
ja vastaus vielä: EI TUNNU TUTULTA, tuntuu hyvältä
Narsistin kosto on satuttavampi kuin kenenkään muun koskaan, ensinnäkin suhde ei ole millään tavalla vastavuoroinen ja jos olet joskus erehtynyt sanomaan narsistille jonkinlaista arvostelevaa palautetta, hän sylkee sen kyllä silmillesi jossain vaiheessa. Tällöin on vaan parasta lähteä niin että ottaa kaikki syyt niskoilleen ja ei anna vihjettäkään siitä että narsisti olisi tehnyt sinulle pahoin. Ei niiden pe***** tten kanssa ole mitään muuta toimintatapaa. .itä kauemmas pääset, sitä parempi.
Olen huomannut piirteen itsessäni. Oon aina luullut sen johtuvan kipeistä loukkauksista joita olen kokenut nuorempana kiusattuna, hyökkään ikäänkuin varmuuden vuoksi vanhoista muistikuvista. Taidan kuitenkin olla narsisti.
No yllättäen sä et ole narsisti mutta eipä nää sitä tajua. Koko dilemma johtuu siitä, että näillä nimittelijöillä on kaikki hyvin ja kiva elämä. Kun niiden onnellisuushormoneja horjutetaan kyseenalaistamalla tai kritisoimalla, lentää narsistileima. Yleisesti ajatellaan, että empatiaa pitäisi antaa sille kellä menee kaikista huonoiten. Joskus ihmisten on vain vaikea tunnistaa, kuka se ihminen on. Uikuttavaa koiranpentua on paljon helpompi lohduttaa kuin vihaista jalkapuolirakkia. Se uikuttaja myös antaa kaiken hetikohta anteeksi, joten kielteisiä vastaanottoa ei tarvitse pelätä.
Kun narsisti on aikansa yrittänyt tuhota sitä toista/toisia ihmisiä, 7 vuotta, 10 vuotta, 30 vuotta, ja sen ihmisen mitta tulee lopulta täyteen ja hän alkaa puolustaa itseään, niin miten käy? Häntä syytetään narsistiksi. Näinhän siinä käy.
Kun se liian kiltti ihminen, joka on aina yrittänyt ymmärtää ja viimeiseen asti säilyttänyt uskonsa hyvään saa lopulta tarpeekseen ja alkaa puolustaa itseään, niin sitäpä ei enää kestetä lainkaan, vaan hänet leimataan joksikin halveksittavaksi. Vaikkapa narsistiksi.
Itse ymmärsin jo alussa mitä tulee käymään, sen takia puolista oikeuksiani rajusti, jotta irtaantuminen varmistuisi. Lopputulos; putkakeikkoja, lähestymiskieltoja, avoimia julkisia häpäisyjä ihan avoimesti virkavallan silmien alla. (Koska eivät halua nähdä)
Tiesin mihin helvettiin voi joutua, vuosien häirintää joiden mittasuhteita ei halua kukaan ymmärtää. Vuosien.
Sen takia ns irtaantumisyrirykset ovat olleet rajun näköisiä ja Sivulliset uhrit joutuvat syyttä suotta kohtuuttomasti myös linjalle.
johtuen heidän tyhmästä ymmärtämättömyydestä.
Kun asiat osataan vesittää, esittää joukkoliehittelijöille sopivalla tavalla on mielettömyydetkin yhteisöissä mahdollisia. Lapsellista, naivia suhtautumista, mikä johtaa siihen että tuollaiset ihmiset hylkääntyy ja heihin alkaa kohdistamaan ylimielistä suhtautumista koska niin vain ihmisen luonne toimii kun joutuu koville ilman normaalia tapaa käsitellä asioita.
Tiesin ,tiedän mitä pakkomieteeseen asti viety toiminta saa aikaan ja mihin se vielä johtaa.
Ihmiset luulee vieläkin että olisi jotain paluuta entisiin, tulisi joku anteeksianto, sitä myötä katarkis heille, kuin heidän tuskansa olisi toisten syytä ja vain tahraamalla toinen näyttäytyvät he muiden silmissä uudessa valossa.
Sellaista loputonta itsepetosta, johon ei loppua tule.
Miten tähän tulee loppu, minä tiedän, tiedätkö sinä?