Oikeuslaitos, tuomarikunta sais hävetä, typeriä tuomioitaan.
On hyvä, että oikeusministeri tulee alan ulkopuolelta, on tervettä järkeä.
Proffat sortuvat lillukanvarpuihin. Korkeimman oikeuden presidenttikin oli kandi ja hyvin selvisi.
Hyvä oikeusministeri toimii lainsäädännön kautta, esittää parannuksia lakeihin, näyttäis olevan hyvä, että rangaistukset laitettaisiin raameihin, tulis järkevämpiä ja yhdenmukaisempia tuomioita.
On hyvä, että oikeusministeri tulee alan ulkopuolelta, on tervettä järkeä.
Proffat sortuvat lillukanvarpuihin. Korkeimman oikeuden presidenttikin oli kandi ja hyvin selvisi.
Hyvä oikeusministeri toimii lainsäädännön kautta, esittää parannuksia lakeihin, näyttäis olevan hyvä, että rangaistukset laitettaisiin raameihin, tulis järkevämpiä ja yhdenmukaisempia tuomioita.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Lindström on häpeäksi maallemme ja puolueelle. Toivottavasti eroaa pian.
Eiköhän meillä ole suurmpiakin murheita ja häpeän aiheita.
Lindströmin nimittäminen ministeriksi on osoitus persupoliitikkojen katastrofaalisen heikosta koulutus- ja osaamistasosta sekä etenkin äärimmäisestä demokratian halveksimisesta. Jos henkilön oma kunnianhimo ja narsismi ylittävät harkintakyvyn, pitäisi nimittäjillä olla sen verran järkeä, ettei edes ehdotettaisi ministeriksi henkilöitä, joiden älykkyys ei yllä edes vasemman jalan saappaan tasolle.
Samaa mieltä. Miten JL julkesi ottaa ministerin pestin? Itsellä olisi rima tosi korkealla kun ei ole alan perusasiantuntemusta. Soini kusi kintuilleen kun otti väärän henkilön ministeriksi. Huonoa mainosta puolueelle.
Ja mitähän siitä sitten tulisi, jos oikeusministeriksi valittaisiin joku korkeimman oikeuden proffessori? Nämä itsestään jumalan tehneet eivät elä tässä maailmassa.
Ei kai kukaan viitsi väittää, että nykytuomiot ovat linjassa kansan oikeustajun kanssa?!
Joidenkin mielestä demokratiaamme pystyvät edustamaan vain korkeakoulutetut, yliopiston käyneet henkilöt? Sääli! Näin ajatellen 80% kansasta ei kannata ottaa edes kantaa, saati äänestää, suomalaisessa demokratiassamme. He kun eivät osaa eivätkä ymmärrä.
Hallitus on kai kokoomuksen linjoilla oikeuslaitoksen uudistamisessa. Lautamiesjärjestelmä lakkautetaan. Johan se on ehtinytkin turmella kansaa satoja vuosia. Kansalaiset tarvitsevat ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneen henkilökunnan koko oikeuslaitokseen tuomitsemaan heitä laissa annettujen rajojen puitteissa. Kansanomaisuus ei sovi enää oikeuslaitokseen. Sen pitää epäilyjenkin huomata.
Pitäiskö tuomarit sitten valita suoraan kadulta ?
Lakiteteelliset opinnot ilmeisestikin ovat sitten vain rasitteena ?
Ranskassa kokeiltiin muistaakseni vallankumouksen aikoihin asiaa.
Ei muuta kuin giljotiineja rakentamaan !
Ruotsin pääministeri on ammatiltaan hitsaaja.
On sitä ennenkin tultu käräjäkivillä toimeen. Yhteisö on hyvä tuomari. Parempi kuin näsäviisaat kirjanoppineet. Yhteisö ojentaa, kirjanoppineet ulkokultaisuudessaan vain jakavat kansaa.
Vai että yhteisö päättää? Kaikkien olemassa olevien galluppien mukaan suomalaisten selvä enemmistö kannattaa tasa-arvoista avioliittolakia. Miksi tässä kohtaa sitten "yhteisö" ei saakaan päättää? Vai onko kyse vain perSSujen luomasta "yhteisöstä"?
Ei maata galluppien mukaan hallita.
Persujen mielipide ratkaisee. Jos enemmistö on eri mieltä, sen pahempi enemmistölle.
Muistan kun aikanaan v1970 luvulla SDP varatuomari/oikeusministeri Matti Louekoski totesi, että jos on vitttumainen naama, niin saa turpiinsa kadulla. Toinen seikka jota muistan, että SDP ministeri taisi olla tuo Matti L joka joutui vappuna poliisiautoon jostain syystä, ja sen jälkeen kaikkiin Saab 99 muutettiin tummettetut lasit.. Vahvistakaa minun muistiani, tuskin pettää? Eli J.Lindström ei taida olla mikään pahimmasta päästä?
Suomenruotsalaiset ovat syvällä suomalaisessa oikeusjärjestelmässä, koska he pääsevät opiskelemaan alennetuilla pisteillä.
Verkostot pitävät huolen, että avoimet työpaikat tulevat kieliveljille.
Rapparit ja Rotaryt jäävät jalkoihin.
Samalla perusteella YLE on vallattu.
Persujen pitää saada toimia ylimpänä oikeusasteena, joka arvioi oikeuslaitoksen päätökset omilla kriteereillä. Jos päätökset eivät miellytä, persut eivät niitä noudata.
Myös hallinnon päätökset tullaan avaamaan, jos ne eivät miellytä persuja. Enemmistö on väärässä, jos persut ovat eri mieltä. Olemme siirtyneet persukratiaan.