USAn KO Homoavioliitot perustuslaillisia

sdfghfg

USAn korkeimman oikeuden mukaan same-sex avioliitot ovat laillisia, perustuslain mukaisia, eli homoavioliitot ovat oikeus koko maassa.

17

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin-sen-näin

      USA:n jokaisen osavaltion pitää muuttaa avioliittolakinsa niin, että se mahdollistaa myös mies-mies- ja nais-nais-parien avioliitot. Kiitos ja kumarrus eli kuravettä tasa-arvoista avioliittoa vastustavien konservatiivisten krisujen niskaan.
      "Yhdysvaltain presidentti Barack Obama ylistää maan korkeimman oikeuden tuoretta päätöstä, jonka mukaan homoilla on perustuslaillinen oikeus avioliittoon.
      Päätöksen kunniaksi Valkoisen talon Facebook-sivu päivitettiin sateenkaariväreihin."
      http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/787260/Yhdysvaltain presidentti Obama ylistaa homoliittopaatosta
      Kun Arhinmäen sateenkaarilipun heilutusta vielä äsken arvosteltiin, niin nyt Valkoinen talo teki saman tempun. Ajat muuttuu Eskoseni.

      • fda

        Mistä vetoa, että salaliittoteoreetikot jalkautuvat nettiin puhumaan siitä kuinka tämä on taas yksi todiste, että kaikki mikrosirutetaan, aivonhallintasäteet säätelevät meidän toimintaamme suvaitsevaisempaan suuntaan ja tietysti Obama on antikristus joka käristyy alimmissa kerroksissa Danten helvettiä.


      • näin-sen-näin
        fda kirjoitti:

        Mistä vetoa, että salaliittoteoreetikot jalkautuvat nettiin puhumaan siitä kuinka tämä on taas yksi todiste, että kaikki mikrosirutetaan, aivonhallintasäteet säätelevät meidän toimintaamme suvaitsevaisempaan suuntaan ja tietysti Obama on antikristus joka käristyy alimmissa kerroksissa Danten helvettiä.

        Aivan varmasti ne saa uutta vettä myllyynsä tästäkin asiasta. Ja Obaman Valkoinen talo vielä meni ja vaihtoi vielä omat facebook-sivustonsakin sateenkaaren väreihin. Tuskin pysyvästi, mutta kohtalaisen arvovaltainen taho.
        Patmoksen terävässä päässä eli Juha Ahvion päänupin sisällä ne pitää Obamaa muslimina ja tietenkin sosilalistina. On siinä salaliittoteoreetikoilla ja siruttajilla taas uutta pohdittavaa ja potkua uusiin salaliittoteorioihin.


      • fda

        Minua on ihmetyttänyt se Obama on muslimi juttu. Pitävät ilmeisesti muslimeita homomyönteisempinä kuin itseään.

        Iran on muuten yllättävä poikkeus transseksuaaliasiassa, siellähän valtio tunnustaa että on ihmisiä joilla on "naisen sielu miehen kehossa" ja järjestävät näille tukea. Homot tosin pääsevät hengestään.


      • grszuih
        fda kirjoitti:

        Minua on ihmetyttänyt se Obama on muslimi juttu. Pitävät ilmeisesti muslimeita homomyönteisempinä kuin itseään.

        Iran on muuten yllättävä poikkeus transseksuaaliasiassa, siellähän valtio tunnustaa että on ihmisiä joilla on "naisen sielu miehen kehossa" ja järjestävät näille tukea. Homot tosin pääsevät hengestään.

        Googletin äsken englantilaisten Wikipediasta, että sukupuolenvaihdosleikkausta pidetään Iranissa homojen parantamiskeinona joten osa niistä taitaa olla pakotettuja siihen sukupuolenvaihdokseen.


      • näin-sen-näin
        grszuih kirjoitti:

        Googletin äsken englantilaisten Wikipediasta, että sukupuolenvaihdosleikkausta pidetään Iranissa homojen parantamiskeinona joten osa niistä taitaa olla pakotettuja siihen sukupuolenvaihdokseen.

        Eli siellä on valintatilanne, munat vai henki.


    • Ja samaan syssyyn suomalaista kristillisdemokraattista näkemystä ihmisistä ja demokratiasta:

      http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/83683-paivi-rasanen-homolaki-voidaan-viela-kumota

      Vähän olisi Päivillä timingissa harjoittelemista. Päiville pari asiaa muistettavaksi:
      1. Älä julista uskonnollista ahdasmielisyyttäsi silloin, kun jonkun toisen maan Korkein Oikeus julistaa ihmisiä tasa-arvoisiksi.
      2. Äläkä julista uskonnollista ahdasmielisyyttäsi silloin kun useammassa maassa uskonnolliset fanaatikot tekevät murhaiskuja.

    • "USAn korkeimman oikeuden mukaan same-sex avioliitot ovat laillisia, perustuslain mukaisia, eli homoavioliitot ovat oikeus koko maassa."



      Tuossa näkyy yksi USAN perustuslain vahvuuksista. Ja se että laatijat olivat tosellakin laittaneet ajatusta kehiin. Sillä on taattu myös orjien vapaus ja heidän oikeudet. Todella hienoa.

    • Se on merkittävä askel oikeaan suuntaan USAssa. Jospa se antaisi vauhtia muulle maailmallekin edetä liberaalimpaan suuntaan. Etenkin koko Euroopan pitäisi olla etulinjassa näissä asioissa.

      • kysymyksiä-vastaajille

        Jopa Itä-Euroopan vai tarkoitatko pelkkää länsi-Eurooppaa?


    • Nyt vain sitten jäädään innolla odottamaan, minkälaisia salaliitto hömppäjuttuja saa tästäkin joku fundis aikaiseksi.

    • xfdgjsfg

      TV-uutisissa sanottiin että USAssa työnantaja saa antaa potkut työntekijälle sillä perusteella että on homo tai transeksuaali, ainakin joissakin osavaltioissa.

      Toki USA on paljon homomyönteisiäkin työnantajia.

      Suomessa sentää Korhosen syrjinnästä kärähtänyt Lapin kansan pomo sai sakkoja.

      • Lapin pomo oli huolimaton. Huolimattomuus kostautui tälle ankarasti.
        Tottakai Korhonen otti huolimattomuudesta täyden hyödyn irti.
        Vastaisuudessa kannattaa varoa homoja työhönottotilanteessa tai muuten saatta käydä Korhoset.


    • PetriLahti

      Mahtava uutinen, pahassa mustassa maailmassa valonpilkahdus ja hyvyyden voitto!

      • Laji vapaa avioliitto olisi ilmeisesti myös hyvyyden voitto. Mitä vapaampi sitä enemmän tämän maailman hyvät voittavat ja pahat kokevat tuskallisen tappion.


    • Eihän avioliitto ole ihmisoikeus. Vain harvat nykyään pääsevät avioon.
      Monet eivät edes halua päästä.

    • Melkein sama kuin oikeus työpaikkaan, yhä harvemmat saavat pitää työpaikkansa. Oikeus työpaikkaan olisi silti paremmin perusteltavissa kuin oikeus avioliittoon. Homojen avioliitosta, kun ei ole vastaavaa hyötyä kuin työpaikasta. Tietenkin voidaan ajatella, että homous on kutsumus ja siksi tarjoaa myös työpaikan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      160
      4215
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      416
      3196
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2108
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1770
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1168
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1013
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1005
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      921
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      896
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      869
    Aihe