Siviilipalvelus 26-vuotiaana

asiallisia-vastauksia

Olen valmistumassa syksyllä yliopistosta ja ajattelin hakea sivariin ensi vuodeksi.
Onko täällä kokemuksia vanhempana sivarissa olemisesta? Oliko helppoa saada palveluspaikka? Entä sivarikeskuksessa oleskelu nuorempien kanssa?

Itse sain aikanaan C-paperit, mutta työllisyystilanteen ollessa nyt mitä on, ajattelin suorittaa sivarin ja saada samalla alan työkokemusta.

1

146

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JTTKP

      Itse kävin sivarin samassa iässä, noin 26-vuotiaana. Toisen asteen tutkinto taskussa ja työttömyyttä muutama vuosi. Sitten menin vuonna 2014 sivariin ja pääsin Jyväskylän Yliopistolle IT-tukihenkilöksi. Kuukautta ennen työjakson loppumista laitoin muutamaan paikkaan avoimen hakemuksen ja nykyään olenkin IT-tukihenkilönä Jyväskylän Kaupungilla ja suoritan oppisopimusta tässä ohella. Ei voi muuta sanoa kuin hattua nostaa, itselläni ainakin sivari auttoi pääsemään työelämään juurikin sen arvokkaan työkokemuksen muodossa. Vuosi alna kokemusta ei ole mikään pikku homma ja jos kuumottaa työnantajan asenne sivariin, niin voi vaan kertoa että "palvelus hoidettu pois alta" ja olla mainitsematta että juuri se vuoden työkokemus on sivarista :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7588
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3652
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1100
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      963
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      921
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      817
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      742
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      672
    Aihe