Onko kellään kokemuksia olut-uutteista?
Tuleeko minkälaista tavaraa.
Ohjeiden mukaa lisättävä 800g sokeria, mikä kuulostaa aika paljolle.
Olutu-utteet
3
150
Vastaukset
- harvoin_oltta_pannut
Minun havaintojeni mukaan aloittelevaa oluentekijää nimenomaan neuvotaan olutuutteiden pariin. Jaa sokeria? Minä en laittaisi paljoakaan; voi alkoholiprosentit jäädä alhaisiksi mutta maku on tärkein (jos kohta hiilihappoakaan ei kait tulisi niin paljoa).
- panija
Mikäli päätät lisätä sokeria, niin suosittelen käyttämään panimosokeria. Kidesokerista (tavallinen kotitalous-sokeri) tulee aika inhottava sivumaku kun se ei ole kovin hyvin käymiskelpoinen sokeri.
Aikanaan tuli tehtyä uutteista, niistä saa ihan oikeasti hyvää kun tekee ohjeiden mukaan, eikä tosiaankaan ala revittelemään prosentit mielessä liian sokerin kanssa.
Yksi hyvä konsti on käyttää kaksi uutepakkausta yhteen satsiin, toisen uutepakkauksen voi laittaa vaikka jotain sekundauutetta, esim. finlandia olut uute on muistaakseni halpaa. (silloin ei tieten kannata lisätä sokeria enää) - rtyrty
Mikähän olisi helpoin tapa pullottaa nuo?
Varmaan 0,33l on paras määrä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot403460Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe132848- 282524
- 421997
- 571938
- 161911
- 541831
- 551583
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101498- 131224