Työntekijäjärjestöjen mielestä TTIP-sopimus on tärkeä saada, jotta EU ja USA voivat puolustaa geopoliittisessa kamppailussa yhteisiä arvojaan esimerkiksi Kiinan ja Venäjän poikkeavia arvoja vastaan.
Suomalaiset työntekijäjärjestöt katsovat, että maailmassa on menossa geopoliittinen kamppailu, jossa Suomen ja EU:n kuuluu olla Yhdysvaltojen puolella.
SAK, STTK ja Akava pitävät EU:n ja USA:n välillä neuvoteltavaa vapaakauppasopimusta TTIP:tä tärkeänä tämän geopoliittisen kamppailun kannalta. Suomen ay-liike on yksi harvoista Euroopassa, joka on ilmaissut kannattavansa TTIP:tä.
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2015/06/28/ay-liike-suomen-on-oltava-usan-puolella/20158129/12?pos=luetuimmat
Suomalaiset työntekijäjärjestöt katsovat, että maailmassa on menossa geopoliittinen kamppailu, jossa Suomen ja EU:n kuuluu olla Yhdysvaltojen puolella.
SAK, STTK ja Akava pitävät EU:n ja USA:n välillä neuvoteltavaa vapaakauppasopimusta TTIP:tä tärkeänä tämän geopoliittisen kamppailun kannalta. Suomen ay-liike on yksi harvoista Euroopassa, joka on ilmaissut kannattavansa TTIP:tä.
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2015/06/28/ay-liike-suomen-on-oltava-usan-puolella/20158129/12?pos=luetuimmat
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kuka tällaista roskaa kirjoittaa ja levittää? Ei Suomella voi eikä pidä olla mitään tekemistä TTIP-sopimuksen kanssa ja sellaisen kanssa tekemisiin joutuminen on torjuttava kaikin keinoin. Emmehän halua joutua USA:laisten suuryritysten taloudellisen ja poliittisen mielivallan alaisiksi.
Ei kukaan ajatteleva suomalainen voi tällaista hanketta kannattaa ja AY-liikkeitä voidaan pitää ajattelevina osapuolina.
Koko tarina lienee tuulesta temmattu trolli.
AY liikkeet ovat itsenäisiä yhdistyksiä, kuten somalinaiset ry. Ei yhdistykset päätä demokratiassa valtion asioista.
Ammattiyhdistykset ovat täynnä loisivaa paskasakkia.
Jäsenistö päättää käydä äänestämässä.
http://govtslaves.info/ttip-and-tpp-signal-the-rise-of-the-one-world-government/
Meille myydään TTIPtä muka ainutlaatuisena sopimuksena, kun USA neuvottelee samankaltaisista sopimuksista myös muiden kanssa.
Tavoitteena on sitoa kauppasopimuksilla EU NAU PU AU... yhdeksi hallitukseksi.
Muistathan kuinka eu:ta myytiin vapaakaupalla, no mitä saatiin?
Ihmiskunnan syöpä ja parasiitti:
"Kreikka pääsi Euron jäseneksi USAn väärennettyä maan taseet. Velat oli merkitty varallisuudeksi. Se oli törkeä petos. Petoksen teki Yhdysvallat.
Kun USA oli muiluttanut Kreikan Euroon, oli katastrofi valmis. Miksi se teki näin? Kreikalla oli miljardivelat asekaupoista. Siksi. Se turvasi omat saatavansa ja kauppansa.
Olemme nyt samassa tilanteessa kuin kansanäänestystä vaatineen Papandreou hallituksen kaatuessa 2011. EU kaatoi sen. Ympyrän viivat lähenevät toisiaan.
Mitä tästä on opittavissa? 1. Kuten Neuvostoliiton ex presidentti Gorbachev vasta neuvoi presidentti Putinia - USA pettää aina. 2. EU pyrkii kaatamaan jäsenmaidensa demokraattisen päätöksenteon. Kreikan osalta näin on tapahtunut kahdesti: vuonna 2011 ja nyt vuonna 2015.
Mielestäni EU toimii väärin periaattein. Sen pitää kunnioittaa sekä jäsenmaidensa demokraattisia pyrkimyksiä kuin panna USA vastuuseen teoistaan. Näin ei nykyisellään tapahdu ja siksi koko Eurooppa on vaarassa."
http://www.uusisuomi.fi/comment/652973#comment-652973
TTIP-sopimusta sorvataan todella salaa, joten hyvää ei ole odotettavissa. Kansallisvaltiot saatetaan haastaa oikeuteen jos ne tekevät suuryritysten kauppaa rajoittavia toimia, mm. noudattavat Eurooppalaisia standardeja tuoteturvallisuudessa esim. elintarvikkeissa (GMO, hormoniliha, lisäineet, ammoniakkipesu ym.). Meneekö tässä viimeinenkin turva suuryrityksiä, bankstereita ja rikkaiden elliittiä vastaan?
Espanja saatetaan tuomita välimiesoikeudessa miljardikorvauksiin suuryhtiöille ja sijoittajille aurinkoenergiatukien pienentämisen vuoksi.
http://elpais.com/elpais/2015/06/24/inenglish/1435147818_524145.html
Suomen kannattaa nyt olla tarkkana ettei tuulienergiatukien kanssa käy samoin.
Kerrankin ay-mafian...anteeksi, ay-liikkeen kanssa yhtä mieltä jostain...