Mitkä on sairaalakoulun, kuten Kiinamyllyn koulun pääsykriteerit? Lapseni menee ensi vuonna 9. luokalle, on ahdistunut ja syömishäiriöinen, mutta ei ole toistaiseksi hoidossa. Kouluun meneminen oli jo viime lukuvuonna vaikeaa ja seuraavana varmasti entistä vaikeampaa.
Mahtaako hän päästä sairaalakouluun?
Kuinka tiukat ne kriteerit on?
Jos lapsenne on köynyt sairaalakoulu, mistä syystä pääsi?
Milloin sairaalakouluun?
3
2633
Vastaukset 3
- Alexander17
Edelyttää yleensä avohoitoa, osastojaksoa tai muuta taustalla kuten ylivilkkaus tai väkivaltaisuus, vakavat koulunkäynti ongelmat riittää tosin. Kuraattorille tai terveydenhoitajalle yhteyttä niin voi viedä asiaa eteenpäin.
Itse kävin ysiluokan taksilla sairaalakoulussa koska en suostunut menemään kouluun sosiaalisen ahdistuksen takia. 2kk osastojakso tosin ennen sitä.- huolstunUuuAp
Kiitos paljon vastauksestasi :)
Ajattelin yrittää saada tyttären avohoitoon ehkä sitten asia järjestyisi helpommin. -ap - Anonyymi
Olepa varovainen ettei lastensuojelu ota lastasi huostaan. Näin on käynyt monelle jotka on lähteneet jotain pientä apua hakemaan sosiaalitoimelta. tutustupa ensin vaikka Leeni Ikosen ja Esko Leipälän kirjoituksiin lastensuojelun laittomasta toiminnasta Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1021687
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä431220Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23970Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita171816Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS41777Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13770Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201703- 46699
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13667Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.40616