Olisi hyvä tietää, mikä on nykyinen tilanne turvapuhelinmarkkinoilla. Esim. Esperi, jonka laite on omalla vanhuksellani, on siirtynyt Stellalle. Sinne on vaikeaa saada puhelinyhteyttä asioiden hoitamiseksi. Täytyy jonottaa jatkuvasti. Tulikin mieleen, onko valvonta ja hälytykseen reagointi yhtä huonoa, pitäiskö vaihtaa firmaa. Hinnat kyllä ovat aika korkeat. Uudet laitteet tulevat markkinoille. Siellä on ainakin yksi hyvä turvarannelke joka hälyttää ulkonakin, mutta heikkous on akun kesto. Ei iäkkään yksin kotona asuvan vanhuksen voi odottaa muistavan tai ymmärtävän ladata akkuja joka toinen tai kolmas päivä, joten tällaista on turha hankkia. Voisiko joku valaista asiaa?
Turvalaitteet ikääntyville. Mistä kannattaa ottaa
11
1173
Vastaukset
Kysypä oman kuntasi vanhustyön palveluvastaavalta miten kuntasi turvapuhelinasiat on järjestetty.
- olikaatunut
Minusta nykyteknologialla pitäisi pystyä valmistamaan sellaisia turvalaitteita,jotka reagoisivat ilman painamista kun vanhus esim.kaatuu,eikä välttämättä ymmärrä painaa napista.
- Kaikkeekanssa
Saahan niitä kaikenlaisia teknisiä apuvälineitä, mutta kuka ne kaikki maksaa? Ei ole mitään halpaa lystiä ihmisten koteihin niitä asennella.
- arvotontaa
Stellalla on ihan kiskurihinnat ja huono palvelu. Joillakin paikkakunnilla kunta kilpailuttaa hälytyspalvelut mutta joillakin kunta ei laita tikkua ristiin asiassa, kaikki jää omaisten sovittaviksi ja maksettaviksi. Vanhukset jää käytännössä heitteille.
- 118
Oho, sinähän oletkin oikea asiantuntija, tiedät kaikki paikkakunnatkin...itsellä ei taida olla kiinnostusta hoitaa omaa isää-äitiä, vaan vaadit kuntaa hoitamaan kaiken, niinkö? Perintörahojen hupeneminen taitaa olla perimmäinen syy kiukutteluun? Mietippä vähän, ennenkuin kirjoittelet ihan puutaheinää
- Kotihoitaja
Ainakin www.seccosystems.fi löytyy edullisia laitteita.
- Finnjet
Vanhusten turvalaitteilla rahastetaan, ensin ei kukaan tehnyt isoilla-numeroilla ja näytöllä varustettua kännykkää vanhuksia varten, nyt kun sellainen on markkinoilla niin hinta on 100€:n luokkaa. oikeastaan ekat NMT:t olivat tuollaisia, niitä saa nykyään kirpparilta eurolla. Olen huomannut että suomalaisella nimellä varutettu tavara on 10* kalliimpi suomessa kuin ulkomailta ostettuna, siihen tulee heti suomi-lisä kun se tulee rajojen sisälle. säälittävää.
- Asiaaanonyymisti
Tulkaa vastailemaan, jookos: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13847193/pykologian-tutkimus-tulkaa-vastailemaan
- 220
Vaihda ihmeessä, hanki hänelle kännykkä, jolla hän voi hälyttää suoraan sinulle 24/7, sitten riennät apuun, siinähän se, helppoa!
- Paremminkin
Äitini 91 vuotias käyttää kännykkää "Duro 580" . Siinä on 4 soittovaihtoehtoa ja nappia painamalla pääsee perille. Ei ole mitään numeroita. Hän makasi Helsingissä Laakson sairaalassa "kuolemaan tuomittuna", vaikeasti halvaantuneena, mutta mummu ei halunnut vielä lähteä tästä maailmasta. Vastarintaa oli kovasti tuon puhelimen käyttöönotossa, mutta vähän kerrassaan oppi sitä käyttämään ja ymmärtää pitää sitä laturissakin. Kiva kun pystyy soittamaan ja vastaanottamaan puheluja kaikilta omaisilta. Hän soittaa ja me soitamme takaisin, jotta ei kovin usein tarvitse siihen ladata lisäaikaa R-kioskista. Ei ole myöskään huolta, jos se häviäisi. Emme pidä siinä mitään salasanaa, joten käyttö on helppo.
- Poikajainsinööri
Laitanpa kokemuksiani Maxcom MM715BB turvarannekkeellisesta matkapuhelimesta, jollainen 84-vuotiaalla Äidilläni on nyt ollut käytössä hiukan yli vuoden verran.
Laite on edullinen ja toimii kyllä muuten, mutta se lähettelee aika ajoin hälytyksiä omia aikojaan.
Aluksi virheellisiä hälytyksiä tuli niin tiheään, että olimme jo luopumassa koko laitteesta. Lähetin laitteen kertaalleen huoltoon ja sain takaisin toisen, joka oli saatekirjeen mukaan huollettu, mutta virhehälytykset jatkuivat edelleen.
Asiaa yritettiin selvittää maahantuojan, L-energyn kanssa, joka epäili ympäristössä olevia samalla taajuudella toimivia laitteita.
Lopulta L-energy lähetti uuden rannekkeen ja hälyytykset loppuivatkin kuukausiksi, mutta viime aikoina niitä on ruvennut taas "tippumaan" muutaman päivän välein.
Päiväsaikaan ei virhehälytyksistä ole haittaa, mutta yöllä ne ovat ikäviä...
Onkohan muilla vastaavia kokemuksia kyseisestä laitteesta ja onko joku keksinyt ratkaisun virhehälytyksien välttämiseksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 906352
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283170Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859