Siis mikä helevetti noissa mainoskanavissa kun ne ei näy, ykkönen, kakkonen ja muut vastaavat kyllä näkyy, antennia saa veivata kuin vispilää, hetken näkyy ja sitten kuva särkyy, onko tosiaan tämänpäin tekniikka tällaista täyttä paskaa.
Television näkyvyys
sadepäivien.ratoksi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Uudet GSM-taajuudet häiritsevät sitä. En muista minkä firman, mutta kun otat yhteyttä niihin, ovat velvollisia korjaamaan.
"antennia saa veivata kuin vispilää,"
noin sitä antennia ei suunnata. jos et osaa itse, tilaa asentaja paikalle!
Jaa että asentaja mukaan matkalle antennia veivaamaan, ja pah.
no millään kannettavalla antennilla et saa kunnolla näkymään, kuin ehkä ihan maston vieressä. kas kun ei ne humpuukiantennit pysty fysiikan lakeja miksikään muuttamaan.
matkalla kannattaa käyttää liikkuvaan käyttöön tarkoitettuja laitteita, kuten matkapuhelinverkkoja. tietokoneella/kännyllä/tabletilla voit katsoa televisiota matkapuhelinverkon kautta.
http://www.teevee.fi
Sinulla tuntuu olevan perin vaikeaa hahmottaa ongelmaa, kysehän on siis matkailuvaunun systeemistä, tuskin tiedät mikä se on, mutta kuitenkin kun saavun alueelle niin katselen hiukan mihinkäpäin toisilla on antenni veivattu, ruuvaan sen siihen suurinpiirtein ja haen kanavat atomaattisesti, jonkinaikaa saatta näkyä nuo mainoskanavat mutta sitten alkaa se vispilän veivaaminen. Samalla asennolla ei näy toisena päivänä.
aivan varmasti on vaikeuksia hahmottaa, kun et osannut asiaa kertoa yksiselitteisesti.
suurin osa näistä matkailuvaunujen antenneista on juuri näitä humpuukiantenneja. hyvässä paikassa voi toimia, yleensä ei kunnolla.
toisaalta kunnollista antennia on aika mahdoton asuntovaunun katolle asentaa kiinteästi, tulee melkoinen tuulivastus.
ja ei, antennia ei suunnata "miten muilla näyttää olevan". se suunnataan signaalimittaria käyttäen (usein digiboksissa/ televisiossa jonkinmoinen valikoista löytyy) niin että signaali ja laatu on mahdollisimman hyvät.
minulla on asuntoautossa satelliittiantenni, jonka ulkopuolelle pystytän kolmijalkaan. se on nopea ja helppo suunnata ja näkeepä kotimaan tv-kanavat ulkomaan reissullakin.
http://www.motonet.fi/fi/tuote/466083/Ulkoantenni-569-mokitasuntovaunut
http://www.motonet.fi/fi/tuote/475322/Hama-antennivahvistin-20dB
noilla olisi jo toivoa. joka tapauksessa vahvistimen on oltava mallia säädettävä, koska liian voimakas signaali on jopa pahempi kuin heikko.
Etpä maininnut, että haluat vedettävään vessaan tv:n näkymään. Ei sellaisille viitsi ohjeita antaa.
Enpä minä sinulta ole mitään "kysynytkään". Itse tunnut olevan palstahäirikkö.
Sama ongelma on täällä KAAPELISSA. Mitä antennia mun pitäisi heiluttaa?
Mainoskanaviin tyytyvät veivaajat kärsikööt heikon kuvan,ei ne ohjelmatkaan siel-
tä kovin huippua ole :)
Mainoskanavien ohjelmat ovat sellaista roskaa että eikö ole sama vaikka näkyvät-
kin heikosti. Jotkut puutarhatontut vielä maksavat päästäkseen mainoskanavien
valistuksen äärelle :)