Kasvu- ja tuotto-osuuksia rinnakkain

VastaAlkaja

Jos ostaisin syksyn alkaessa, toivottavasti laskevin hinnoin, Seligsonin Pharosta kuukausittain 200 eurolla, puolet kasvu-osuuksia ja puolet tuottoa? Onko hullua? Saisin muutaman vuoden mittaan pikkuporkkanaa tuotto-osuuksista, historian perusteella ihan ok ovat maksaneet, laskuvuosinakin vakaasti. Salkussa on jo valmiiksi Eurooppa ja Brands kasvuosuuksilla. Kiehtoo vaan se ajatus saada aina vuosi vuodelta jotakin takas, nousevasti tietenkin. Toki hirmusummia ei noilla sijoituksilla tule, jos osuudesta saa vaikkapa 0,25-0,50 euroa. Saisin salkkua maltillisemmaksi, plussaa sekin. Toki korkoa korolle vaikutus ei ole niin vahva jos useita vuosia katsotaan.

3

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyjk

      On hullua. Tuotto-osuuksien hankinnassa ei ole mitään järkeä missään olosuhteessa - ellet ole masokisti ja rakasta veronmaksua.

      Tuotto-osuuden tuotosta maksat veroa 30 % koko summasta. Jos otat saman verran rahaa ulos myymällä siivun kasvuosuudesta, maksat veroa 30 % myyntivoitosta.

      • Vakuusvaje

        Kun ollaan siinä vaiheessa, että työtuloista säästetään ja kasvatetaan sijoitussalkkua, tuotto-osuudet eivät tosiaan kannata. Käytännössähän se tarkoittaa, että otat sijoituksista ulos rahaa, josta maksat 30 % veroa. Sitten pistät seuraavassa kuussa jäljelle jääneet rahat takaisin salkkuun, jossa on nyt verojen verran vähemmän rahaa.

        Kun asiat aikanaan kääntyvät niin päin, että sijoitukset alkavat elättää sinua, tuotto-osuuksilla voi olla käyttöä. Ei tosin välttämättä silloinkaan, mutta mistäpä verotuksenkaan tietää esim. 30 vuoden päähän. Ainakin taaksepäin katsoen siinä ajassa on ehtinyt tapahtua paljon.


      • lyjk

        "Kun asiat aikanaan kääntyvät niin päin, että sijoitukset alkavat elättää sinua, tuotto-osuuksilla voi olla käyttöä."

        Voi olla, mikäli rahastojen tuoton verotuskäytäntö muuttuu ratkaisevasti siihen mennessä. Nykyisillä säännöillä ja veroprosenteilla ei ole. Elämiseen tarvittavat rahat kannattaa ottaa mieluummin myyntituloina.
        Rahaston myynnistä menee tällä hetkellä veroa korkeintaan 24 % (26 %) koko myyntisummasta, ja tämäkin vain jos käyttää 20 % hankintameno-olettamaa, useimmiten veroa maksetaan siis paljon vähemmän. Rahaston maksamasta tuotosta vero on siis koko summasta normaali po-vero 30 % (33 %).
        (sulkeissa veroprosentti yli 30000e pääomatuloille)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      176
      3407
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2171
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      54
      2117
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      42
      1998
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1481
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      409
      1114
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      117
      1029
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      47
      903
    Aihe