Kasvu- ja tuotto-osuuksia rinnakkain

VastaAlkaja

Jos ostaisin syksyn alkaessa, toivottavasti laskevin hinnoin, Seligsonin Pharosta kuukausittain 200 eurolla, puolet kasvu-osuuksia ja puolet tuottoa? Onko hullua? Saisin muutaman vuoden mittaan pikkuporkkanaa tuotto-osuuksista, historian perusteella ihan ok ovat maksaneet, laskuvuosinakin vakaasti. Salkussa on jo valmiiksi Eurooppa ja Brands kasvuosuuksilla. Kiehtoo vaan se ajatus saada aina vuosi vuodelta jotakin takas, nousevasti tietenkin. Toki hirmusummia ei noilla sijoituksilla tule, jos osuudesta saa vaikkapa 0,25-0,50 euroa. Saisin salkkua maltillisemmaksi, plussaa sekin. Toki korkoa korolle vaikutus ei ole niin vahva jos useita vuosia katsotaan.

3

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyjk

      On hullua. Tuotto-osuuksien hankinnassa ei ole mitään järkeä missään olosuhteessa - ellet ole masokisti ja rakasta veronmaksua.

      Tuotto-osuuden tuotosta maksat veroa 30 % koko summasta. Jos otat saman verran rahaa ulos myymällä siivun kasvuosuudesta, maksat veroa 30 % myyntivoitosta.

      • Vakuusvaje

        Kun ollaan siinä vaiheessa, että työtuloista säästetään ja kasvatetaan sijoitussalkkua, tuotto-osuudet eivät tosiaan kannata. Käytännössähän se tarkoittaa, että otat sijoituksista ulos rahaa, josta maksat 30 % veroa. Sitten pistät seuraavassa kuussa jäljelle jääneet rahat takaisin salkkuun, jossa on nyt verojen verran vähemmän rahaa.

        Kun asiat aikanaan kääntyvät niin päin, että sijoitukset alkavat elättää sinua, tuotto-osuuksilla voi olla käyttöä. Ei tosin välttämättä silloinkaan, mutta mistäpä verotuksenkaan tietää esim. 30 vuoden päähän. Ainakin taaksepäin katsoen siinä ajassa on ehtinyt tapahtua paljon.


      • lyjk

        "Kun asiat aikanaan kääntyvät niin päin, että sijoitukset alkavat elättää sinua, tuotto-osuuksilla voi olla käyttöä."

        Voi olla, mikäli rahastojen tuoton verotuskäytäntö muuttuu ratkaisevasti siihen mennessä. Nykyisillä säännöillä ja veroprosenteilla ei ole. Elämiseen tarvittavat rahat kannattaa ottaa mieluummin myyntituloina.
        Rahaston myynnistä menee tällä hetkellä veroa korkeintaan 24 % (26 %) koko myyntisummasta, ja tämäkin vain jos käyttää 20 % hankintameno-olettamaa, useimmiten veroa maksetaan siis paljon vähemmän. Rahaston maksamasta tuotosta vero on siis koko summasta normaali po-vero 30 % (33 %).
        (sulkeissa veroprosentti yli 30000e pääomatuloille)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4588
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2474
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      858
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      824
    7. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      771
    8. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      770
    9. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      53
      752
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      716
    Aihe