Kasvu- ja tuotto-osuuksia rinnakkain

VastaAlkaja

Jos ostaisin syksyn alkaessa, toivottavasti laskevin hinnoin, Seligsonin Pharosta kuukausittain 200 eurolla, puolet kasvu-osuuksia ja puolet tuottoa? Onko hullua? Saisin muutaman vuoden mittaan pikkuporkkanaa tuotto-osuuksista, historian perusteella ihan ok ovat maksaneet, laskuvuosinakin vakaasti. Salkussa on jo valmiiksi Eurooppa ja Brands kasvuosuuksilla. Kiehtoo vaan se ajatus saada aina vuosi vuodelta jotakin takas, nousevasti tietenkin. Toki hirmusummia ei noilla sijoituksilla tule, jos osuudesta saa vaikkapa 0,25-0,50 euroa. Saisin salkkua maltillisemmaksi, plussaa sekin. Toki korkoa korolle vaikutus ei ole niin vahva jos useita vuosia katsotaan.

3

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyjk

      On hullua. Tuotto-osuuksien hankinnassa ei ole mitään järkeä missään olosuhteessa - ellet ole masokisti ja rakasta veronmaksua.

      Tuotto-osuuden tuotosta maksat veroa 30 % koko summasta. Jos otat saman verran rahaa ulos myymällä siivun kasvuosuudesta, maksat veroa 30 % myyntivoitosta.

      • Vakuusvaje

        Kun ollaan siinä vaiheessa, että työtuloista säästetään ja kasvatetaan sijoitussalkkua, tuotto-osuudet eivät tosiaan kannata. Käytännössähän se tarkoittaa, että otat sijoituksista ulos rahaa, josta maksat 30 % veroa. Sitten pistät seuraavassa kuussa jäljelle jääneet rahat takaisin salkkuun, jossa on nyt verojen verran vähemmän rahaa.

        Kun asiat aikanaan kääntyvät niin päin, että sijoitukset alkavat elättää sinua, tuotto-osuuksilla voi olla käyttöä. Ei tosin välttämättä silloinkaan, mutta mistäpä verotuksenkaan tietää esim. 30 vuoden päähän. Ainakin taaksepäin katsoen siinä ajassa on ehtinyt tapahtua paljon.


      • lyjk

        "Kun asiat aikanaan kääntyvät niin päin, että sijoitukset alkavat elättää sinua, tuotto-osuuksilla voi olla käyttöä."

        Voi olla, mikäli rahastojen tuoton verotuskäytäntö muuttuu ratkaisevasti siihen mennessä. Nykyisillä säännöillä ja veroprosenteilla ei ole. Elämiseen tarvittavat rahat kannattaa ottaa mieluummin myyntituloina.
        Rahaston myynnistä menee tällä hetkellä veroa korkeintaan 24 % (26 %) koko myyntisummasta, ja tämäkin vain jos käyttää 20 % hankintameno-olettamaa, useimmiten veroa maksetaan siis paljon vähemmän. Rahaston maksamasta tuotosta vero on siis koko summasta normaali po-vero 30 % (33 %).
        (sulkeissa veroprosentti yli 30000e pääomatuloille)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe