Tiedetään, että liittojohto juhlii liiton varoilla. Mutta mitä muita etuja johto on kahminut itselleen. Ylisuuret kulukorvaukset? Liiton varoilla tietokoneet, jotka pääosin ovat yksityiskäytössä? Ulkomaanmatkoja? Mitä muuta?
Liittojohdon etuisuudet maksetaan testamenteilla, rivijäsenten maksuilla ja huomattavin osin jopa veronmaksajien taskuista.
Liittojohdon etuisuudet maksetaan testamenteilla, rivijäsenten maksuilla ja huomattavin osin jopa veronmaksajien taskuista.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jonkinlainen selvitys vaparien puolelta olisi paikallaan, mutta arvatkaapa mitä? Avaus tuomitaan trollailuksi, jos ylipäätään vastataan. Älkää erehtykö kysymään mitään tällaista vaan maksakaa kiltisti vapariliiton johdon mielihalut.
Tiedetään, että liittojohto ei juhli liiton varoilla. Liiton taannoiseen 70-vuotisjuhlaan Käpylän työväentalolla toki osallistui yhdistysaktiivien lisäksi myös puheenjohtajaja, liitovaltuuston puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja sekä pääsihteeri sekä liittohallituksen jäseniä.
Matkakorvaukset ovat alemmat kuin valtion matkustusohjeessa. Jos jollain toimihenkilöllä, esimerkiksi taloudenhoitajalla ja jäsenasioiden hoitajalla olisi käytössään liiton hankkima tietokone, se olisi varmasti perusteltu hankinta.
Kotkan kemut olivatkin kokous. Hilpeä kokous.
Vapaa-ajattelijain liiton johdon (esimerkiksi puheenjohtajan ja pääsihteerin) etuihin kuuluu mahdollisuus tehdä vapaaehtoistyötä ilman taloudelllista palkkiota hyvän asian puolesta. Tämä ei ole kuitenkaan mikään etuoikeus, koska myös muilla vapaa-ajattelijayhdistysten jäsenillä on mahdollisuus tehdä tätä vapaaehtoistyötä hyvän asian (yhdenvertaisuus, uskonnonvapus, uskonnoton tapakulttuuri ja uskonnollisista dogmeista vapaa ajattelu) puolesta.
saisiko selkeän listan liittojohdolle annetuista eduista euromäärineen? Kotkan kemujen kokonaislaskun suuruutta ei vieläkään ole tohdittu ilmoittaa. Tokko tohdintaankaan, koska se on niin kohtuuton.
Kotkassa oli toukokuussa toimintaseminaari yhdistysaktiivveille (teemana alueellinen ja paikallinen toiminta) ja samalla liittovaltuuston kevätkokous, ja sen majoitus- ja ruokaulukuluista aidosti kiinnostunut voi kysyä liitosta tai pyytää tarjouksen Sokos-hotellista ja selvittää matkakuluja halvimman kulkuneuvon mukaan esim. Kolariin, Rovaniemelle, Kemiin ja Kajaaniin. Asia on käsitelty toisessa ketjussa, ja kommentoidun viestin tarkoitus on vain nostaa esiin valhellisia heittoja "kemuista" ja "etuisuuksista".
Nuohan ovat pitkälti sopimuskysymyksiä. Siis mitä Kotkan kemuilu maksoi? Miten voi olla noin vaikea kertoa? Mikä siinä on niin kyseenalaista, että pitää salata?
Antakaa kun arvaan, mikä on reaktio tähän kommenttiin? Hiljaisuus, joka huutaa enemmän kuin mitkään sanat: vapareilla ei ole puhtaat jauhot pussissa.
Vaitonaisuus jatkuu. Vaparit salaavat tuhlausta.
Siis mitä etuja nautit?
Hiljaisuus jatkuu. Ketä yllättää?
Tällä palstalla on vastustajien tarjoamia kampanjaluonteisia "luontaisetuja"... "Karavaani kulkee, koirat haukkuvat"
Jos kuitenkin kerrottaisiin karavaanin kokouskustannukset Kotkan keitaalla?
Karavaanissa on eräitä, jotka katsovat voivansa syödä yhteisestä kuormasta muidenkin edestä. Asiasta ei luonnollisestikaan haluta hiiskua, koska kamelin selässä istuen ja rasvoja suupielistä pyyhkiessä on kiva puhua juhlavasti tasa-arvosta kävellen eteneville matkaseuralaisille. Jos joku kävelijä älähtää, huudellaan sieltä kamelin selästä, että koirat haukkukoot, mutta me kuljemme.
Osui ja upposi. Tuosta juuri on kyse.
Liiton ja yhdistysten aktiivien "etuisuuksiin" eli vapaaehtoistyötä tekemään pääsee kyllä mukaan. LIitossa ja yhdistyksissä voi toki hyvällä omallatunnolla olla myös "kannatusjäsenenä" tai ei-niin-aktiivisesti toimivana tilaisuuksiin ja kokouksiin osallistuvana, mutta kaikilla on mahdollisuus tulla toimintoihin mukaan. Voi myös ilmoittaa omasta osaamisestaan, jolla voisi olla käyttöä. Kaikkien ei tarvitse tehdä "kaikkea", mutta saa tehdäkin "kaikkea". Ja voi myös ehdottaa, "mitä tehtäis"...
Kaikki saavat tehdä kaikkea. Jalomielistä. Se sitten jääkin sanomatta, että vain pieni sisäpiiri nauttii edut. Maksuton työ kelpaa liitolle aina, vastineeksi saa kuulla kautta rantain, miten taas oli kivat päivät milloin Helsingin hotelli Hiltonissa, milloin Kotkan parhaassa hotellissa jne.
Ja mitähän ne väittämäsi etuisuudet siis ovat? Että saa vapaa-ajallaan olla seminaareissa tms pohtimassa toimintaa ja sen kehittämässä, tekemässä siis sitä vapaaehtoistyötä? Kateeksi käy. Ihan sen vuoksi kateeksi siis, että joillain on niin paljon tarmoa ja intoa että tekevät tärkeää työtä vapaaehtoisesti, omaa aikaansa ja vaivaansa säästämättä.