Olen 66.v eläkeläinen ja eläke on hyvin pieni. Tuntuu oudolta olla ilman rannekelloa. Paristonvaihdattaminen kellokelloliikkeessä maksaa paljon noin 8€ ja siihen minulla ei riitä rahat.
En saa kellon takakantta auki vaikka yritin. Osaisitteko neuvoa missä pariston voisi vaihdattaa kaikkein edullisimmin? Asun Korsossa.
Pariston vaihto
20
73
Vastaukset
- jokotaasruikutusta
nyt olisi korkea aika selvittää mihin rahasi katoavat.
pienimmilläkin eläkkeillä elää mukavasti ja rahaa riittää säästämiseen sekä satunnaisiin ylimääräisiin menoihin.
8 euroa ei todellakaan kaada eläkeläisen taloutta. sen kaataa huono rahan käytön hallinta.
esimerkiksi äidilläni on 700 euron eläke ja hän elää ihan normalia elämää. hän myös säästää koko ajan rahaa. itselläni on vielä pienemmät tulot ja minäkin olen vuosien aikana saanut tuhansia euroja säästöön.- huonohermo
jaa mikäs siellä korvien välissä sitten kiristää?
- HarIeyman
Minä olen työkyvyttömyyseläkkeellä ja ostin keväällä
1600 kuutioisen Harley Davidsonin. - laturit
Olisiko Kansi niin tiukassa, kun ensikerran saa auki aukeaa varmaan seuraavan kerran jo helpommin. Tiedätkö kellossa olevan pariston koon? Hanki paristo ja käy kysymssä joko alanliikkeestä tai suutarilta miten kannen saa auki vaihda paristo ennen kun suljet kannen.
Asia johon EU pitäisi puuttu ja josta pitäisi määrätä; olisi paristot patterit akut ja laturit, niiden pitäisi olla standari kokoa eikä tuhansia erillaisia.
AINA kierrätettäviä ja ladattavia. - kerty
Jossakin voi olla liike, joka vaihtaa paristot vitosella!
- fattagubbe
Kyllä sinä osaat Korsoossa pelata.
- LopetaJuominen
Lopeta einesruokien ostaminen, turha lemmikkieläinten hankkiminen sekä tupakanpoltto ja alkoholin kittaaminen niin huomaat, että eläkkeesi riittää vallan mainiosti.
- Vieläköyhempi
Et ole oikeasti köyhä mikäli sinulla on varaa pitää patterilla käyvää rannekelloa.
Itse joudun pitämään vaarilta perittyä kolhuista käsinvedettävää
taskunaurista.
Naapurini on vielä köyhempi, sillä ei ole kuin puukepistä tety aurinkokello pihalla.
Pimeällä ja pilvisinä päivinä se ei pääse sängystä ylös kun ei tiedä
että onko jo ylösnousun aika. - hyvinpärjäääkellotakin
Mihin eläkeläinen kelloa tarvii? Luulisi ajan riittävän muutoinkin ilman että kelloa tarvii koko ajan vanhdata::::))))Ei ainakaan töihin ole kiire..:::))
- Bror-Erik
Hanki punnuksellinen äänekäs käkikello joka kuuluu niin keittiössä kuin puutarhassa :)
- Uppee
Jos sinulla on kännykkä, niin katso aika siitä. Jos on myös radio, valitse kanava, mistä tulee uutiset tasatunnein. Ylen paikalliskanavilta tulee pitkin päivää valtakunnalliset tasatunnein ja paikalliset puolelta. Siinä pysyy jo jyvällä. :)
- 1771
nakkaa koko kello hiton kuuseen....itse lopetin kellon käytön kun pääsin 57 -ikäisenä putkeen v. 2009...kertaakaan en kelloa ole pitänyt ja kännykkää en mukan pidä muuta kuin kun jonnekin lähden.
- herttaleijaa
hae toimeentulotukea,myöntävät sitä juuri tuollaisiin vä'lttämättömiin menoihin!
- huomaaja
paitsi jos omien tulojen pitäisi riittää normaaliin elämään. yleensä nämä eniten köyhyydestä valittavat "pieneläkeläiset" ovat kaukana köyhästä. köyhä eläkeläinen pärjää vähälläkin ja kärsii puutteenalaisuutensa hiljaisena sekä kiitollisena siitä mitä hänellä kuitenkin on.
- EiVaikeeta
Kerää muutamana päivänä pulloja/tölkkejä niin muutama euro kasassa ja voi ostaa pariston kelloon. Näillä helteillä ihmiset juovat paljon, joten kerättävää riittänee!
- 619
Yksi keino on yrittää myydä tarpeettomia tavaroita vaikkapa facebook-kirppiksellä. Sinulla saattaa tietämättäsi olla tavaraa, josta voi saada mukavan summan kirppiksellä. Itse juuri pelastin äitini roskiksesta emaljiastioita, jotka myin ihan mukavasta summasta. Monet 70-luvun tavarat ovat kovin haluttuja. Samoin esimerkiksi vanhat käsityöt. Toinen vaihtoehto on liittyä facebookin annetaan-ryhmiin, joista voit saada toimivan kellon. Kellotkin alkavat olla tavaraa, jota jaetaan ilmaiseksi, kun aika katsotaan puhelimesta. Eli liity facebookiin ja etsi paikallisia kirppis ja annetaan ryhmiä. Pääkaupunkiseudulla niitä on pilvin pimein.
- 4110
no, minullakin on 7 kelloa, joita en koskaan käytä, mutta pois niitä en kuitenkaan anna tai myy....omistan ne.Ne on ihan kivoja esineitä vaikken käytäkkään.
- sähköpihiN
Käytä kännykän kelloa niin kauan, kunnes saat 8 euroa kasaan säästettyä. Se on paras tapa. Kannattaa syödä esim. itse tehtyä hernekeittoa, puuroa tms. edullista ruokaa, jolloin yhden lautasellisen hinta on vain muutamia senttejä. Ruokaa voi hakea myös ruoka-avusta. Sillä tavalla saat karsittua ruokakuluja, niin jos et saa heti 8 euroa säästöön, niin varmasti saat esim. 4 euroa säästöön tässä kuussa ja 4 euroa ensi kuussa?
- En_ymmärrä
Eihän sitä kelloa ranteesta pois tarvii ottaa vaikka patteri on loppu... Laitappa se heti takaisin niin johan outo olo loppuu!
- 1112
Itse olen tilannut alle eurolla 10 kelloparistoa ebayn kautta. Paristoja tilatessa kannattaa katsoa, että ovat oikeaa kokoa. Jos kellon takakannessa on koloja, se vaatii oman työkalunsa. Työkalusarjoja saa Kiinasta halvalla. Pientä rahaa pystyy tekemään ryhtymällä vaihtamaan paristoja muihinkin kuin omiin kelloihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454980Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481089- 131033
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17987Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75940Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8897Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2832Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah55742Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713