tällänen tapaus

Hirveetä-touhua

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikas törkeetä jos ihan tosi tarina ja epäilemättä on...
      .

      Vrt Jes 28:9 "Keitähän tuokin luulee taitoon neuvovansa, keitä saarnalla opettavansa? Olemmeko me vasta maidolta vieroitettuja, äidin rinnoilta otettuja?

      28:10 Käsky käskyn päälle, käsky käskyn päälle, läksy läksyn päälle, läksy läksyn päälle, milloin siellä, milloin täällä!" -

      28:11 Niin, sopertavin huulin ja vieraalla kielellä hän on puhuva tälle kansalle,

      28:12 hän, joka on sanonut heille: "Tässä on lepo; antakaa väsyneen levätä, tässä on levähdyspaikka". Mutta he eivät ole tahtoneet kuulla.

      28:13 Niinpä on Herran sana oleva heille: "Käsky käskyn päälle, käsky käskyn päälle, läksy läksyn päälle, läksy läksyn päälle, milloin siellä, milloin täällä", niin että he kulkiessaan kaatuvat selälleen ja ruhjoutuvat, että heidät kiedotaan ja vangitaan.

      • "Muistakaa SAPATTI ! ja jos ette muista niin ei kyllä hyvä heilu !"


      • Jeesusfani

        Kannattaako meidän kiinnittää huomiota kaikeen nekatiiviseen,täässä maailmassa.
        Jos me ajateltaisiin enemmän Jeesusta ja mitä hän on tehnyt meidän hyväsemme.
        Puhutaan Hänestä lauletaan Hänestä tidistetaanHänestä!!!
        Jos me jatkuvasti vain kiinitetään huomiome ikäviin asioihin niin se vaikuttaa meihin. Kyllä Jeesus on hyvä!!!


      • käskykäskynpäälle

        Onko käsky "älä tapa" vielä voimassa Uudessaliitossa ? Käsky käskyn päälle, läksy läksyn päälle.
        Kuitenkin Uudenliiton aikana on tehty kymmeniä miljoonia murhia .


    • Totuudenketju

      olisiko Ellein kasvatusopit sekoittaneet päät?

      • monenlaistaopettajaa

        Ei Ellenin kasvatusopit päätä sekoita. Olisiko nämä väärät opettajat, jotka sekoittavat päitä opettaessaan, että käskyt on kumottu, ne kuuluu vain Israelilaisille.


    • Mv-lehti on vähän rasistinen juorulehti, mutta se ei tietenkään lievennä asiaa tässä tapauksessa, vaikka heti piti rivijäsenen kirkkokunta vetää esille, että saa kuraa heitettyä niskaan. Outoa, ettei ympäristö ollut reagoinut mitenkään kahteen vuoteen? Jeesus on puolueeton tuomari heidänkin tapauksessaan. Päivittelyn ja herjaamiseen sijaan nyt tarvitaan rukousta, niin tämän kuolleen tytön perheen kuin näiden sukulaisten, jotka tappoivat hänet.

      • Sairas.SPA.lahko

        Se adventistien rukous on aivan turhaa. Tekopyhät adventistit ovat sairaita kaikki. Adventismissa oikein loistaa tekopyhyys, itsekorotus ja muiden halveksunta. Ei siis ihme, että lapsetkin kärsivät adventistivanhempiensa vuoksi ja menettävät jopa henkensäkin.


      • sairasVapa-ajattelu
        Sairas.SPA.lahko kirjoitti:

        Se adventistien rukous on aivan turhaa. Tekopyhät adventistit ovat sairaita kaikki. Adventismissa oikein loistaa tekopyhyys, itsekorotus ja muiden halveksunta. Ei siis ihme, että lapsetkin kärsivät adventistivanhempiensa vuoksi ja menettävät jopa henkensäkin.

        Paljonkohan tarvitseisi alkaa kirjoittamaan ateistien ja vapaa-ajattelijoiden kasvatustavoista. Esim. sähköjohdon aiheuttamat mustelmat vuosien varrella, muu väkivalta, kielto käydä naapureissa, jne. jne. Atistisen äidin sanat lapselle, "mä tapan sut", ne eivät koskaan unohdu lapsen mielestä.
        Se ateistisen, vasemmistolais- vapaa-ajattelijoiden ryhmän jäsenmaksut kertovat aatesuunnasta. Sieltä ei väkivaltaa puuttunut.
        Sieltä selvisi pakenemalla 16- vuotiaana pois.
        Vasta vanhempana avattiin vyyhti veljen kanssa, joka oli jonkiverran vanhempi. Hän koki kaiken saman.
        Eli Vapaa-ajattelu loi hirvittän kasvatusmaailman, maassamme, ettei kauempaa kannata esimerkkiä hakea. Jäljet ja ajatusmaailman jäljet eivät koskaan poistu mielestä.


      • Eiautarukousmitään

        Mitä se rukous enää auttaa? Eipä tuo Jumalaasi kiinnostanut ennen kohtalokasta loppua niin miksi helvetissä Jumalasi nyt korvaansa lotkauttaisi joutaviin rukouksiisi! Jumalasi katseli 7 vuotta tytön hakkaamista ja muuta pahoinpitelyä niin nytkö pitäisi sitten rukoilla samalta Jumalalta jotain? Todella I R V O K A S T A!!!!


      • eisikaaeväänä
        Sairas.SPA.lahko kirjoitti:

        Se adventistien rukous on aivan turhaa. Tekopyhät adventistit ovat sairaita kaikki. Adventismissa oikein loistaa tekopyhyys, itsekorotus ja muiden halveksunta. Ei siis ihme, että lapsetkin kärsivät adventistivanhempiensa vuoksi ja menettävät jopa henkensäkin.

        Ei ole adventistit sairaita kaikki. Eräs veli yli kahdeksankymppinen kävi otattamassa verikokeet ja ihme kyllä kaikki arvot olivat kohdallaan.


    • Kauheaa

      Kauheita nuo "uskovaiset"!! Älä liity lahkoihin, elämä menee pilalle.

      • kerettiläinen--

    • eräskirjoittelijapalstal

      Yksittäisiä hulluja löytyy joka paikasta, joissa on iisiksen henki. Olen lukenut erään miehen tarinan, joka oli Kartanolaisten naisten hoidossa lapsena. Selkäsaunaa tuli syyttä suotta tämän tästä.
      Nämä mustat naiset näyttävät julmilta varsinkin tämä vanhempi, ihan mielipuolelta. Itselläni oli hyvä adventistiäiti, hän ei hakannut meitä lapsia koskaan. Luterilaisella isälläni joskus remmi heilui, jonkun kohdalla meistälapsista. Itse sain lapsuudessa hyvän kuvan adventistisesta uskosta äidiltäni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      143
      10328
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      73
      9887
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6869
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      215
      5332
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      5019
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      168
      4211
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      82
      2711
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2671
    9. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      57
      2540
    10. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2501
    Aihe