Soalialaisten lukutaidottomuus on 80% Afrikan maista tulevien ylipäätään 50% luokkaa, kotouta nyt sellaisia joille ei voi opettaa kieltä kun ne eivät osaa lukea edes äidinkielellään.
Mamujen kotouttaminen ylipäätään ei onnistu jos niitä ei eroteta yhteisostään kulttuuri- ja kielikylpyyn valtaväestön keskuuteen.
Tänä vuonna niitä tulee välimeren yli neljännesmiljoona 250 000 luku- ja ammattitaidotonta elintasopakolaista.
Todellinen kansainvaellus
3
<50
Vastaukset
- mutta-mutta
mitä ovat soalialaiset, se on vaikeampi kysymys. Kannattaisiko sinun olla huolissasi ihan vain omasta luku- ja kirjoitustaidostasi?
- sivistystä_mustille
Kaikki asiat olisivat Afrikan valtioissa paremmin, jollei valkoinen mies olisi raukkamaisesti paennut hallitsemasta noita valtioita. Kuri, järjestys ja demokratia olivat läsnä ja mitään kehitysapua ei tarvittaisi. Musta taikausko ja heimoriidat olisivat jääneet taakse, syntyvyys olisi maltillista ja luku- ja kirjoitustaito lähestyisivät eurooppalaista 100% tasoa.
- Impivaaralainen
mutta-mutta taitaa psykologisen vaikuttamisen alkeellisimman keinon käyttää henkilöön käyvää argumentointia itse asiasta puhumista välttääkseen.
Terveillä ihmisillä on hahmotuskyky joka kyllä auttaa ymmärtämään puutteellistakin kieltä.
Osaan kuitenkin kirjoitustaidon alkeet.
Lukkari aikanaan opetti aapeesee kirjasta.
Mutta jos ei osaa lukea, kirjoittaa eikä puhua laisinkaan se on jo melkoinen händikäppi.
Miten meidän tulee kotouttaa sellaiset ihmiset?
Mokuttajat eivät kertakaikkiaan ymmärrä asian mittasuhteita. Kyseessä on kansainvaellus jossa koko afrikan ja lähi-idän väestö on liikkeessä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1014507Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293343No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 361388
- 341183
- 371116
- 131064
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872